Чи може перейти Україна на євро після вступу до ЄС: відповідь від НБУ

Деякі країни ЄС залишили власні валюти, хоча ще десятиліття тому планували перехід на євро

ФОТО: ілюстративне

Після майбутнього вступу до Євросоюзу, Україна ще довго не буде готова до переходу з гривні на єдину європейську валюту. Буде краще мати власну національну валюту й незалежну монетарну політику.

Про це розповів заступник голови Національного банку України (НБУ) Сергій Ніколайчук в інтерв'ю.

Його оцінки ґрунтуються на досвіді інших країн, які приєдналися до ЄС.

Зокрема, Ніколайчук порівняв ситуацію у Греції та Португалії із ситуацією у Чехії та Польщі. Перші перейшли на євро та зіткнулися із серйозними проблемами у монетарній сфері.

Водночас Чехія та Польща залишили власні валюти, хоча ще десятиліття тому планували перехід на євро. Їхня система виявилася стійкішою, ніж у Греції та Португалії, тому тепер країни Східної Європи не поспішають вступати в єврозону.

Ба більше, за словами Ніколайчука, за останні 9 років Україна досягла прогресу у власній монетарній політиці. Це сталося після набуття Нацбанком інституційної незалежності після 2014 року.

«Тому, мені здається, не варто поспішати у напрямі відмови від власної валюти та автономної монетарної політики... Для нашої країни мати власну валюту, автономну монетарну політику – це радше благо, ніж недолік», – резюмував Ніколайчук.

Останнє розширення зони євро відбулося 1 січня 2023 року. З цієї дати Хорватія стала 20-ю країною єврозони. Це перше розширення валютного блоку з 2015 року, коли до нього приєдналася Литва. В результаті валютні ризики в Хорватії знижуються, а от ціни зросли.

varta1.com.ua: Новини

Ілона Мартинюк

Читайте також