Цьогорічний День української вишиванки: коли відзначається, історія та традиції

У воєнний час, влада не рекомендує влаштовувати масові заходи

День української вишиванки  цього року — загальнонаціональне свято, яке українці відзначають щорічно. Воно не відноситься до державних і не є приводом для офіційного вихідного дня, проте громадяни України з гордістю зустрічають цю подію. Про особливості цього свята йдеться у матеріалі «УНІАН».

День української вишиванки не має постійної дати — щорічно він відзначається в третій тиждень травня. У 2022-му році свято випадає на 19 травня. 

Вперше це свято відзначили у 2006 році, коли студентка Чернівецького національного університету запропонувала своїм одногрупникам прийти на заняття у вишитих сорочках. Ініціативу підтримали і викладачі, і студенти всього навчального закладу. Кілька років свято відзначалося тільки в стінах університету, поступово традиція поширилася і по інших містах України.

У мирний час в різних містах люди влаштовували флешмоби і ярмарки, змагання та концерти. У воєнний час, влада не рекомендує влаштовувати масові заходи, але кожен українець може вдягти вдома вишиванку і зустріти торжество в колі сім’ї.

Додамо, що українська вишита сорочка — це не просто елемент гардеробу, а й потужний оберіг. З давніх-давен слов’яни використовували льон і конопляне полотно, червоні й чорні нитки. Також мало значення і те, для кого шиється сорочка — для дівчинки, хлопчика, жінки або чоловіка, а може бути, для воїнів. Історики стверджують, що українці споконвіку вишивали такі сорочки, «зачаровуючи» їх на здоров’я, удачу або любов.

Значення орнаменту вишиванки:

  • ромб — символ родючості, поліпшення добробуту сім'ї;
  • квадрат — баланс, гармонія, удача і порядок;
  • спіраль — циклічність часу, символ змін;
  • сварги (нагадують половину цифри 8) — сила духу;
  • восьмикутна зірка — символ возз’єднання чоловічого і жіночого, посилює інтуїцію;
  • хрест — захист від темних сил, гармонія і духовне просвітлення;
  • калина — безсмертя роду і довголіття сім’ї;
  • ромашка — символ кохання і юності;
  • маки — потужний захист від зла, наближення виконання бажань.

Згідно з повір’ями, чоловікам краще носити вишиванку з геометричним візерунками, а жінкам — із зображеннями рослин, трав і квітів.

Читайте також