День Незалежності України 2023: факти та історія головного свята країни
32 роки незалежності України!
Сьогодні, 24 серпня громадяни України традиційно відзначають головне свято країни - День Незалежності. У 2023 році свято проходить знову в умовах війни, коли Україні вкотре доводиться відстоювати свою свободу та право на життя.
Історія Незалежності бере свій початок у 1990 році. Проте історія боротьби за незалежність країни почалася набагато раніше, йдеться у матеріалі Уніан
Так, 22 січня 1918 року українці проголосили незалежність своєї держави IV Універсалом Української Центральної Ради, а за рік, 1919 року, того самого дня на Софійській площі в Києві відбулося офіційне об'єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. Так уперше за багато століть історичні українські регіони об'єдналися в одну державу. На жаль, фактично об'єднання республік УНР і ЗУНР тоді не відбулося, але сам процес проголошення позначився на політичній ситуації в країні.
16 липня 1990 року Верховна рада тоді ще УРСР (якраз відбувався процес розпаду СРСР) ухвалила Декларацію про державний суверенітет України та постанову «Про День проголошення незалежності України», в якій 16 липня було вказано як День Незалежності України.
А 17 березня 1991 року відбувся референдум і опитування на тему - чи згодні громадяни країни, щоб Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України. Позитивно відповіли близько 80% опитаних, і 16 липня стало святковим днем.
Уже в серпні 1991 року в країні стався «серпневий путч» - як спроба позбавити влади Михайла Горбачова і повернути колишній державний лад. Унаслідок цього 24 серпня 1991 року Верховна рада УРСР скликала надзвичайне позачергове засідання й ухвалила постанову про проголошення незалежності України, а також Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на всеукраїнському референдумі:
Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Акта проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року, Верховна Рада України постановляє: Вважати день 24 серпня Днем незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України.
Історичні дев’ять фактів про День Незалежності, які варто знати
- Чернетку Акту проголошення незалежності написали вранці 23 серпня 1991-го Леонтій Сандуляк та Левко Лук’яненко у звичайному шкільному зошиті. Для документа обрали термін «акт», бо слово «закон» видавалось надто буденним і натякало на багаторазову дію.
- На історичному документі про державний суверенітет України депутати залишали написи: «Слава Україні», «Ще не вмерла і не вмре», «Від сьогодні — будьмо».
- Зі спогадів Левка Лук’яненка: «Необхідно написати такий законопроєкт, який би проголошував незалежність країни, і в якому не буде дискусійних положень. Його треба ухвалити без обговорення. Бо якщо почнеться дискусія, то все затягнеться. За один день не ухвалимо. А потім — вихідні. У комуністів пройде страх. І нам не вдасться проголосити незалежність».
- Після завершення позачергового засідання 24 серпня біля трибуни депутати виконали гімн Українських Січових стрільців. Пісню відразу підхопили мітингувальники, які зібралися на вулиці.
- Тоді ж до зали внесли синьо-жовтий прапор — за пропозицією В’ячеслава Чорновола. З ним український народ стояв на барикадах біля російського Білого дому (так часом називають будинок уряду РФ у Москві). Пізніше прапор підняли над куполом парламенту.
- Польща і Канада стали першими державами, які визнали незалежність України.
- У перші тижні після референдуму незалежність також визнали Угорщина, Литва, Латвія, Болгарія, Естонія, Чехословаччина, Швеція, Ізраїль, Швейцарія. Після того, як до цього списку 25 грудня приєдналися США, одна за одною Україну почали визнавати й інші впливові держави. До кінця січня 1992 року цей список налічував більше ніж 90 країн світу, зокрема всі країни НАТО і ЄС.
- 8 грудня 1991 року у державній мисливській резиденції Вискулі в Біловезькій пущі (Білорусь) лідери України, Росії та Білорусі підписали угоду про те, що Союз «як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність припиняє своє існування». Своїми підписами Леонід Кравчук, Борис Єльцин і Станіслав Шушкевич скасували договір про створення Союзу соціалістичних радянських республік.
Л. Кравчук, С. Шушкевич та Б. Єльцин після підписання угоди у Біловезькій пущі
- Перший військовий парад, з нагоди Дня Незалежності України, провели 24 серпня 1994 року. Його приймали начальник Київського округу Іван Біжан та міністр оборони Віталій Радецький.
- День Незалежності України святкують і за кордоном. Представники української діаспори проводять акції, мітинги, флешмоби, концерти. А після повномасштабного російського вторгнення святкові заходи стали поєднуватися з акціями підтримки України та ЗСУ.
У День Незалежності України вихідного не буде
Вихідні на День Незалежності України цього року також змінюються. 24 серпня випадає на четвер, будній день. До повномасштабного вторгнення РФ в Україну це свято завжди було вихідним. Але зараз у країні запроваджено воєнний стан, який нещодавно продовжили до 15 листопада 2023 року. Тому 24 серпня буде робочим днем.
Комендантська година на День Незалежності України в регіонах не змінюється, але влада просить бути максимально уважними й обережними та не нехтувати сигналами повітряної тривоги через небезпеку ракетних обстрілів.
Додамо, що 2023 році відзначається 32 роки незалежності України. Це свято завжди проходило з особливим розмахом - влаштовувалися військові паради, святкові концерти та фестивалі.
Українці традиційно одягали на День Незалежності вишиванки або в'язали до одягу стрічки в національних синьо-жовтих кольорах.
На жаль, в умовах війни українці змушені відмовитися від звичного святкування - щоб не наражати на ризик життя людей, масові заходи не проводять.
Читайте також: Ворог здатний завдати ракетні удари по будь-якому об'єкту: українців попередили про підвищену небезпеку масованих обстрілів
Проте цей факт не заважає, як і торік, вдягнути вишиванки, виконати гімн і разом помолитися про якнайшвидше настання миру в рідній країні.
varta1.com.ua: Новини
Українців штрафуватимуть та судитимуть за зберігання дров: детальніше про ухвалений закон
Нові норми закону посилюють покарання за незаконне вирубування та пошкодження дерев
У Польщі готуються до нового напливу біженців з України
Поки невідомо, чи ця хвиля настане, проте поляки вживають заходів для прийняття та розміщення людей на випадок потреби
Усю ніч провів у масиві: на Рівненщині поліцейські разом з громадянами розшукали пенсіонера, який заблукав
Розгублений чоловік сидів під деревом у сусідньому селі
Найкоментованіше за місяць
- Увага! У Львові під час прогулянки зникла дитина
- У Львові затримано лікарку (фото)
- Працівники ТЦК навідалися з рейдом на весілля у львівський ресторан (ВІДЕО)
- На Тернопільщині другу добу тривають пошуки зниклого безвісти молодого чоловіка (ФОТО)
- У Львові люди підняли авто, щоб витягти дитину, на яку наїхала водійка
Найчитаніше за місяць
- На Львівщину прилетіла гірка звістка про загибель молодого воїна Владислава Тарнавського
- У Львові люди підняли авто, щоб витягти дитину, на яку наїхала водійка
- На війні загинув 23-річний Герой зі Львівщини
- Смертельна автокатастрофа на околиці Львова: рятувальники деблоковували жертв (ФОТО)
- Пішов у ліс і зник: чоловіка, якого розшукували на Львіщині, знайшли мертвим
Коментарі