Львів’ян попереджають про небезпеку сказу: що робити?

313953-737x492
313953-737x492

Нещодавно, 30 листопада, виявлено вірус сказу у лисиці, яку напередодні задушив собака у приватній садибі міста Львова. Тож про випадки, коли на подвір’я забіжить дикий лісовий звір і контактуватиме з домашніми тваринами, фахівці просять повідомляти і інструктують мешканців, що робити, якщо ви побачите небезпечну тварину. Про цеповідомляють у Львівський міський відділ ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» інформує, що 

Якщо буде виявлено труп дикої тварини, обов’язково слід повідомляти представників ветеринарної служби за телефонами 233-22-00, 252-27-24.

Також фахівці акцентують на важливості дотримуватись правил особистої безпеки з мертвими або живими тваринами.

«Сказ — це особливо-небезпечне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей, що спричиняється вірусом і закінчується смертю. Щорічно в Україні реєструється близько 100–110 тис осіб, які звернулись за медичною допомогою з приводу укусів тваринами, з яких 60 % потерпілих отримали скерування на лікування за підозрою в інфікуванні вірусом сказу. За 11 місяців поточного року по м. Львову зареєстровано 937 випадків покусів людей тваринами, з них невідомими — 430 випадків, 360 особам запропоновано проведення антирабічної допомоги. Зараження вірусом відбувається через покуси та ослинення людей і тварин від хворих на сказ тварин. Тривалість інкубаційного періоду залежить від місця покусу», — повідомили у службі.

Чим ближче відбувся укус до голови, тим небезпечніше, оскільки вірус сказу уражає мозок. Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки — втрата відчуття страху.

Звірі втрачають обережність, з’являються вдень в населених пунктах, в місцях випасу і утримання худоби, нападають на тварин і людей. У слині тварин вірус сказу з’являється за 10 днів до появи у неї перших ознак хвороби. Тому коли людину вкусила чи подряпала на перший погляд, здорова тварина, необхідно звернутися до лікаря.

Перші ознаки хвороби у людини з’являються раптово.

Вже за один — два дні від початку захворювання на місці загоєної від укусу рани рубці набухають і робляться темно — червоними, виникає тягучий біль. Починається нездужання, слабкість, з’являється почуття туги, пригніченість.

Разом з цим хворий втрачає апетит, погано спить, стає неспокійним, дратівливим. У хворого з’являється спрага, він просить пити, але проковтнути воду не може через судоми м’язів гортані. Розвивається тяжка ознака так званої «водобоязні».

Захворювання триває 2−4 дні і закінчується смертю. Якщо людину покусала підозріла на сказ тварина, необхідно, перш за все, застосувати заходи для негайного знешкодження вірусу в рані, а саме: місця укусу промити розчином мила і обробити йодом, накласти стерильну пов’язку. Після обробки рани необхідно негайно звернутися до лікаря. Єдиним заходом попередження сказу у людини, яку покусала хвора тварина, є щеплення.

Тільки лікарі — травматологи або хірурги оцінюють стан потерпілого і призначають антирабічне лікування, зважаючи на висновки фахівців ветеринарної служби щодо тварин.

Щеплення призначаються потерпілим від хворих або підозрілих на сказ тварин, від диких тварин і від тих, які втекли, загинули або були вбиті після нападів. Початок лікування можна відкласти на час 10 — ти денного ветеринарного спостереження за живою домашньою твариною, і скасувати його, якщо тварина здорова.

Щоб захистити себе від захворювання необхідно дотримуватись наступних правил:
—  власникам домашніх тварин дотримуватись вимог Ухвали ЛМР від 17.03.2016 «Про затвердження Правил утримання і поводження з тваринами у м. Львові» щодо реєстрації, щорічної профілактичної вакцинації тварин, вигулу та обов’зками до прибирання екскрементів;
— дворових собак утримувати у вольєрах, вигулювати на короткому повідку та намордниках;
— у випадку отримання покусу або ослинення домашніми та дикими або невідомими тваринами звертатися в травматологічні пункти за спеціалізованою медичною допомогою;
— уникати контактів з бездомними та дикими тваринами;
— вжити заходи по недопущенню диких хижаків до тваринницьких ферм та інших місць розташування свійських тварин;
— мисливцям та працівникам лісового господарства під час зняття шкіри з вбитих диких тварин користуватися гумовими рукавичками, після чого, не знімаючи їх вимивати руки у дезінфекційному розчині. 

Фахівці застерігають, що сказ вилікувати неможливо. Лише попередити.