Дослідники знайшли найбільше в Україні поселення давніх римлян (ФОТО)

611e587f85925555375527
611e587f85925555375527

На Буковині археологи досліджують одне з найбільших поселень доби пізньої Античності.

Як інформує «Варта1», у Чернівецькій ОДА повідомили, що одне з найбільших поселень доби пізньої Античності на території України досліджують поблизу села Бузовиця, у Чернівецькій області.

Археологи вважають, що його площа може сягати 60 гектарів.

«Для порівняння, середній розмір характерного для того часу поселення становить 6-10 гектарів», — розповідає керівник дослідницької групи, фахівець Інституту археології Національної академії наук України Олег Петраускас.

Артефакти, які розкопують дослідники, розповідають дуже цікаву історію про нашу минувшину. Тут немає золотих чи срібних прикрас, предметів, за якими звикли полювати «чорні археологи», натомість є чимало елементів декору, зброї, ремісничих знарядь, побутових предметів тощо.

«Ми знаходимо тут надзвичайно корисні речі, до прикладу, фібули. Це такі застібки, якими прищеплювали покривала, чи плаття. Час їх створення можна визначити із точністю до 25 років. Тобто ми вже знаємо, що цю річ використовували у 375-400 році нашої ери», — каже Олег Петраускас.

Знахідки розповідають історикам як про культуру тодішнього часу, так і про населення. А воно було різноетнічним. Римляни, сармати, вестготи, гуни — усі ці народи залишили по собі артефакти, які викопують археологи сьогодні. Мешканцями поселення були й переселенці з Риму. На це вказують рештки будівельної кераміки, яку варвари не вміли виготовляти, а технологію знали й ревно берегли саме римляни.

Тепер важливо зберегти місця унікальних археологічних знахідок від розкопувань. Окрім шукачів старовинних «скарбів», гальмують процес досліджень і місцеві фермери, які щороку розорюють поля й частково руйнують верхні шари решток поселень.

«Ми розуміємо, що люди будуть тут ходити з металошукачами, але хоча б з бульдозерами щоб сюди не заїжджали. Тому просимо поліцію, за можливості, проїжджаючи повз цю територію, дивитися, чи бува ніхто тут не копає», — розповідає археолог.

Свої знахідки дослідники ретельно чистять від прадавнього бруду й документують. Знайдене віддадуть на зберігання в Чернівецький обласний краєзнавчий музей.