"Google" присвятив дудл українській художниці Катерині Білокур (фото)

У понеділок, 7 грудня 1900 року, народилася видатна українська художниця Катерина Білокур. Її роботи свого часу вразили навіть одного з найвизначніших художників XX століття Пабло Пікассо. До дня народження майстрині пошуковик Google підготував тематичну картинку — дудл. Про це інформує 24tv.ua.


Катерина Білокур на увесь світ прославилася своїми натюрмортами, а саме малюнками квітів і природи. Власне ці фрагменти її робіт і зобразили автори дудлу. Також на тематичній картинці можна побачити саму Катерину Білокур — художниця з пензликом і фарбами стоїть біля мольберту.



Автори дудлу зазначили, що Катерина Білокур — віртуоз-самоучка, яка здобула міжнародну популярність своїми деталізованими та яскравими картинами. А саме тими, в яких особливу увагу приділяє квітам. Завдяки мужній відданості ремеслу, Білокур подолала великі негаразди та здобула визнання разом із іншими майстрами свого часу.


«Вітаємо з днем народження художницю, яка довела, що ніколи не пізно розкрити свій потенціал», — підкреслили автори тематичної картинки.


Додамо, що дудл з нагоди 120-річчя Катерини Білокур можна побачити лише в Україні.



Нагадаємо біографічні факти про художницю


Майбутня мисткиня народилася в селі Богданівка. Тоді це була Полтавська губернія, а сьогодні — Київська область. Приблизно у 6–7 років Катруся навчилася читати. На сімейній нараді вирішили не віддавати її до школи, оскільки читати вона і так уміє, а економія одягу й взуття — величезна. Зрештою це дуже вплинуло на долю Катерини, адже перешкоджало і здобути якусь художню освіту, і навіть зробити якісь виставки картин — всюди потрібно було мати документ про освіту.


Окрім любові до науки, Катерина Білокур вже з найперших років життя проявляла хист і любов до малювання. Бувало, дістане вуглики з печі й розпише ними стіни, або ж потайки візьме з хати шматок полотна та втече у поля: помалює по ньому, випере та потім знову розпочне малювати. Пензлики ж вона робила з шерсті тварин і гілочок дерев, а за фарби їй слугували настої буряка, бузини, калини.


Але і це заняття її батьки не схвалювали — сильно сварили та навіть рвали малюнки. А одного разу, коли вже Катерина була у зрілому віці, після чергового сімейного скандалу дівчина з розпачу побігла до річки топитися. На щастя, це вчасно побачила мати та лиха вдалося уникнути, але той випадок все ж позначився на здоров’ї художниці, оскільки застуджені у крижаній воді ноги не давали їй спокою до кінця життя.


За даними різних джерел, Катерина Білокур у 1922 чи 23 році прочитала про Миргородський технікум художньої кераміки. Навіть слово «кераміка» виявилося для неї незнайомим, а от слово «художній» було зрозумілим. І вона вирішила поїхати до Миргорода. Але їй у технікумі відмовили, причина — відсутність шкільного атестату. Зауважимо, що не допомогли навіть малюнки, які вона привезла, аби показати комісії. Опісля дівчина з розпачу залишила свої роботи на подвір’ї закладу.



Дівчина не знітилася та малювати не кинула, попри все. Навіть ще завзятіше взялася за роботу, із надією повторити спробу. У 1928 році вона знову вирішує спробувати свої сили. Цього разу у Київському театральному технікумі. Однак, і тут розмова закінчилася на документі про шкільну освіту.


Проте щастя все ж посміхнулося мисткині. Одного разу Катерина почула по радіо пісню «Чи я в лузі не калина була?» у виконанні прославленої оперної співачки та однієї з найкращих виконавиць народних творів Оксани Петрусенко. Дівчину так вразив її спів, що вона вирішила написати артистці. У конверт, окрім самого листа, Катря поклала ще й шмат полотна, на якому якраз і було зображено ту саму калину, а оскільки адреси не знала, то підписала так: «Київ, академічний театр, Оксані Петрусенко»… Лист усе ж дійшов, а сам малюнок справив на неї неабияке враження. Відтак, співачка попросила інших митців звернути увагу на художницю-самоучку.


І до нарешті до Катерини Білокур прийшов успіх — спершу її роботи виставляють в області, далі — у Києві, Москві та, зрештою, у Парижі. У столиці Франції з ними познайомився й Пабло Пікассо, який згодом виголосив слова, що є дорожчими за будь-яку похвалу: «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї увесь світ!»


Далі були і прийняття до Спілки художників України, і звання Народного художника України, і регулярні виставки від Полтави до Москви. Але мрія переїхати до Києва залишилася тільки мрією.


В останні роки вона тяжко хворіла, давалися взнаки злигодні тогочасного сільського побуту, невлаштованість в особистому житті, хвороба матері. Померла художниця 9 червня 1961 року. А в 1977 році у селі Богданівці відкрито меморіальний музей Катерини Білокур, на території якого встановлено пам’ятник.

varta1.com.ua: Новини

Коментарі

Найкоментованіше

  1. Українців штрафуватимуть та судитимуть за зберігання дров: детальніше про ухвалений Радою закон
  2. На Закарпатті СБУ та Нацпол затримали заступника комбрига та керівника РТЦК (ФОТО)
  3. Автівки виставляли на продаж: БЕБ на Львівщині викрило БФ, який завіз 130 автомобілів під виглядом гуманітарної допомоги (ФОТО)
  4. У страшній ДТП загинув воїн зі Львівщини
  5. Живим коридором, навколішки на Львівщині зустрічали "на щиті" загиблого на Курщині морського піхотинця (ФОТО)

Найчитаніше

  1. Українців штрафуватимуть та судитимуть за зберігання дров: детальніше про ухвалений Радою закон
  2. На Закарпатті СБУ та Нацпол затримали заступника комбрига та керівника РТЦК (ФОТО)
  3. На Львівщині водій маршрутки може сісти за грати на 10 років (ФОТО)
  4. Українських туристів, які збираються до Єгипту, попереджають про ризики для життя
  5. Живим коридором, навколішки на Львівщині зустрічали "на щиті" загиблого на Курщині морського піхотинця (ФОТО)