Історія українського спорту: як, скільки, чому створювали українські комітети за кордоном

Українці за кордоном завжди відчували потребу в українських олімпійських традиціях та стояли в обороні олімпійської самостійності України. Тому упродовж ХХ століття створювались численні олімпійські комітети у різних країнах, з ініціативи різних громадсько-політичних організацій. Про історію українського спорту розповідає «Спортродовід».

Умовно можна здійснити певну періодизацію утворення Українських олімпійських комітетів, виділивши три «олімпійські хвилі» закордонного українства.

Перша — 30-ті роки.

Друга — 50-ті роки.

Третя — 70–80-ті роки.

У 1936 році у Філадельфії було проведено Першу Українсько-Американську Олімпіаду (символічно, що цьогоріч у Берліні відбулись Ігри ХІ Олімпіади). Це були перші масштабні українські змагання в діаспорі. Тому увага до них була неабияка з боку організаторів. Для координації дій та ефективної організаційної діяльності були створені комітети — Екзекутивний та Олімпійський. У складі Олімпійського комітету були: Михайло Головатий — голова, Теодор Химій — секретар, Анна Рудольф — фінансовий референт.

У часі другої хвилі було утворено вже більше Олімпійських комітетів. У 1954 році все гучніше лунають заклики до проведення чергової Українсько-Американської Олімпіади (у подальшому змагання називали найчастіше Спортові ігрища української молоді США та Канади). Цю ідею пропонували Український Спортовий Клуб (Нью-Йорк) та спортова референтура Головної Управи СУМА. 26 лютого відбулися засновуючи сходини Ініціативної Групи проведення олімпійського свята. Вибрано Діловий комітет, а згодом і Український олімпійський комітет, очільником якого обрано Едварда Жарського.

Підготовка до проведення спортових ігрищ української молоді сприяла до утворення нових Комітетів. Так, 2 та 7 лютого 1955 року в Торонто представниками товариств Пласт, СТ «Україна», Братства бувших Вояків УД та МУН було створено Український олімпійський комітет.

Також цього ж року в Монреалі був утворений Український олімпійський комітет для єднання молоді й участі у спортивному святі.

Але змагання, що планувалося провести у липні 1955 року було прийнято рішення перенести на пізнішу пору. Вони так і не відбулись.

У 1956 році постав ще один Український олімпійський комітет (Український світовий комітет у справах спорту або ж Український олімпійський рух). Ціль Комітету була глобальною — боротися за олімпійську самостійність України! Серед членів-основоположників Українського олімпійського комітету були д-р Володимир Білинський (Австралія) — голова, Лев Штинда (Австралія) — заступник, Осип Зінкевич (США) — генеральний секретар, Василь Гладун (Канада), Роман Дудинський (Австралія) — секретар, Аркадій Жуковський (Франція), Роман Шраменко (США), Павло Дорожинський (Німеччина), Богдан Коваль (Аргентина), Степан Модрицький (Австралія), д-р Євген Мацях (Англія), професор Петро Войтович (США), Євген Скоцко (США). Офіційним осідком Комітету було обрано Вашингтон, а на час Олімпійських ігор Мельбурн.

Третя хвиля охоплює 70–80-ті роки, коли інтенсивність боротьби за олімпійську самостійність України досягає «Евересту». До ідеї окремішньої участі українських спортсменів від СРСР в міжнародних спортивних змаганнях (Олімпійські ігри…) долучаються державницькі (УНР в екзилі), політичні (Антибільшовицький Блок Народів, Український визвольний фронт, ОУНб, ОУНм), громадські (СКВУ, КУК), молодіжні (СУМ, Пласт, ОДУМ), спортові  (УСЦАК) організації української діаспори.

У 1972 році, у часі Ігор ХХ Олімпіади, було створено Олімпійський комітет організацій Українського Визвольного Фронту. Очолив Комітет голова Крайової Управи СУМу в Англії Ярослав Деременда.

З ініціативи Конгресу Українців Канади та Світового Конгресу Вільних Українців у 1975 році було утворено Український олімпійський комітет у Монреалі на час проведення Ігор ХХІ Олімпіади 1976 року. Очолив УОК Ярослав Пришляк.

Проведення Вільних Олімпіад 1980 та 1984 років, а також Української Олімпіади і Здвигу молоді 1988 року спричинило до створення Українських олімпійських комітетів.

varta1.com.ua: Новини

Коментарі

Найкоментованіше

  1. Українців штрафуватимуть та судитимуть за зберігання дров: детальніше про ухвалений Радою закон
  2. На Закарпатті СБУ та Нацпол затримали заступника комбрига та керівника РТЦК (ФОТО)
  3. Автівки виставляли на продаж: БЕБ на Львівщині викрило БФ, який завіз 130 автомобілів під виглядом гуманітарної допомоги (ФОТО)
  4. У страшній ДТП загинув воїн зі Львівщини
  5. Живим коридором, навколішки на Львівщині зустрічали "на щиті" загиблого на Курщині морського піхотинця (ФОТО)

Найчитаніше

  1. Українців штрафуватимуть та судитимуть за зберігання дров: детальніше про ухвалений Радою закон
  2. На Закарпатті СБУ та Нацпол затримали заступника комбрига та керівника РТЦК (ФОТО)
  3. На Львівщині водій маршрутки може сісти за грати на 10 років (ФОТО)
  4. Українських туристів, які збираються до Єгипту, попереджають про ризики для життя
  5. Живим коридором, навколішки на Львівщині зустрічали "на щиті" загиблого на Курщині морського піхотинця (ФОТО)