Мінфін формує бюджет-2026 за сценарієм тривалої війни
Майбутнє бюджету 2026 року, за словами міністра, залишається невизначеним
Мінфін підходить до підготовки на 2026 рік із максимально обережної позиції — базовим варіантом розглядається продовження війни впродовж усього наступного року.
Про це повідомив очільник Мінфіну Сергій Марченко.
«З огляду на непередбачуваність розвитку ситуації, ми змушені виходити з більш жорсткого сценарію. Краще одразу закласти повний рік активної фази війни, аби не допустити прорахунків у фінансуванні. Це прагматичний і відповідальний підхід», — зазначив Марченко.
Міністр визнав, що такий підхід може спровокувати певне занепокоєння в суспільстві. Водночас, за його словами, в довгостроковій перспективі це єдино правильна стратегія для збереження економічної стабільності держави.
Марченко також нагадав, що забезпечити зовнішнє фінансування держбюджету на 2025 рік було легше — завдяки рішенню країн «Групи семи» влітку 2024 року виділити Україні $50 млрд через механізм ERA, який передбачає використання прибутків від заморожених російських активів. Ці кошти покривають не лише поточні потреби, а й частково дозволяють сформувати резерв на 2026 рік.
Водночас майбутнє бюджету 2026 року, за словами міністра, залишається невизначеним. «Ми перебуваємо у стані постійних коливань — від надії на мирні переговори до чергових хвиль ракетних обстрілів та наступів», — підкреслив він.
Окрему тривогу викликає й завершення дії програми розширеного фінансування від МВФ, яка стартувала навесні 2023 року і добігає кінця в першому кварталі 2027-го. Це, за словами міністра, суттєво обмежить можливості держави у сфері бюджетної політики.
У цьому контексті українська сторона вже веде активні консультації з партнерами щодо продовження допомоги та необхідності фінансування не лише гуманітарних і соціальних програм, але й потреб оборонного сектору у 2026 році.
Під час нещодавньої зустрічі з міністрами фінансів країн G7 Марченко окремо акцентував на необхідності створення стабільного механізму підтримки ЗСУ. «Йдеться не лише про зброю. Потрібно запровадити довгострокову модель фінансування армії», — підкреслив він.
Міністр зазначив, що обговорення цього питання триває, зокрема на рівні лідерів держав. «Поки що зарано говорити про остаточні домовленості, але я сподіваюся, що рішення буде знайдено», — сказав Марченко.
Як відомо, з початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року видатки держбюджету України зростають щороку, насамперед через потреби війни. У 2025 році бюджет сформовано з доходами у 2,33 трлн грн (без грантової та донорської допомоги) і видатками понад 3,93 трлн грн. Уже зараз розглядається можливість збільшення витрат ще на 400–500 млрд грн.
Читайте також: Під час «Книжкового Арсеналу» охорона вилучила багато зброї
Орієнтовна потреба у зовнішньому фінансуванні на 2026 рік зберігається на рівні $39 млрд, із яких наразі гарантовано покриття близько половини. Україна продовжує переговори, щоб забезпечити решту.
varta1.com.ua: Новини
У ЗСУ розробили підручник з діалогу для працівників ТЦК
В армії сподіваються, що з появою такого посібника інцидентів під час мобілізаційних заходів стане менше
Чоловік намагався вивезти з України старовинні книги
Прикордонники спільно з представниками митниці виявили в багажному відділенні старовинні книги українських авторів
Під час «Книжкового Арсеналу» охорона вилучила багато зброї
Управління державної охорони України опублікували незначну частку фото заборонених предметів, які намагалися пронести на масові заходи
Найкоментованіше
- У Раді пропонують "ускладнити життя" ухилянтам
- У The Telegraph вважають, що Трамп може вийти з мирного процесу
- Зеленський дав обнадійливу заяву щодо закінчення війни
- У ТЦК пояснили, коли військового звільнять від відповідальності за СЗЧ
- Учасниця двох Олімпіад з України прийняла російське громадянство
Найчитаніше
- На Львівщині затримано голову сільської ради зі спільником
- Поліція повідомила деталі вбивства військового ТЦК у Львові
- Сімейний "бізнес": На Волині батько з двома синами незаконно вирощували та обробляли тютюн на 11 млн грн
- У Львові чоловік вбив військослужбовця ТЦК
- Смертельна ДТП під Городком: Водій BMW X5 під час обгону спричинив масову аварію, загинув 33-річний чоловік
Коментарі