Мобілізація жінок: яким буде військовий облік та як він працюватиме
Інформація на резонансну тему
З 1 жовтня жінки 14 професій повинні будуть стати на військовий облік. Як це має відбуватися на практиці повідомили у матеріалі «РБК-Україна».
Від жовтня набуває чинності наказ Міноборони (№ 313) про взяття жінок на військовий облік, відповідно ця тема широко обговорюється і набула значного резонансу.
Не всі українки підпадають під дію цього документа — наказом визначено перелік з професій, які або безпосередньо відносяться до військової служби, або вважаються суміжними.
До таких професій віднесли медичну справу, маркетинг, інженерію, харчові технології, журналістику — всього 14 спеціальностей і 7 суміжних з ними професій. При цьому ті жінки, чиї сфери діяльності не входять до переліку необхідного українській армії ремесла, можуть стати на військовий облік добровільно.
Спочатку планувалося, що для жінок, чиї спеціальності увійшли до переліку, постановка на облік буде обов’язковою. Але в Генштабі ще в середині липня заявляли, що поки все буде відбуватися за бажанням, ніяких зобов’язань.
«Досвід розгортання військових частин Збройних Сил України та інших військових формувань у повні штати воєнного часу доводить, що в державі на сьогоднішній день немає гострої необхідності суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку», — зазначили в Генштабі.
Тоді ж військові заявили про ідею розпочати військовий облік жінок не раніше ніж через місяць після завершення особливого періоду в державі, тобто після скасування воєнного стану. Але тут не все залежить від Генштабу.
Заступник Міністра оборони Ганна Маляр пояснила, що обов’язковість постановки жінок на військовий облік, які мають певні військово-облікові спеціальності, є нормою закону, який ні Міноборони, ні Генштаб змінити не можуть.
«Якщо буде змінена ця норма, Міноборони і Генштаб її виконає. Від себе ми підготували пропозиції щодо цих змін у бік добровільності й наш варіант законопроекту знаходиться зараз на узгодженні в інших міністерствах — такий порядок. Але приймати рішення буде парламент», — написала Маляр у «Facebook» нагадавши, що з 2014 року жодна жінка «примусово на фронт не потрапила».
Що ж стосується самого наказу, необхідно чітко розмежовувати поняття «військовий облік» і «мобілізація». Те, що жінку сьогодні внесли в резерв ЗСУ, не означає, що завтра її закличуть на передову. Існує величезний список «тилових» професій, які необхідні для забезпечення безперебійних поставок воїнам всього необхідного і їх ефективної боротьби з окупантами. Крім того, військова служба для жінок носить добровільний характер.
Технічно це виглядає наступним чином — жінка приходить у територіальний центр комплектування, проходить медкомісію і, в залежності від рішення лікарів, зараховується в кадровий резерв Збройних Сил, Національної гвардії або інших військових формувань.
З цього моменту українка, яка встала на облік, зобов’язана буде з’являтися за викликом у центр комплектування, а також повідомляти про зміну місця проживання або від’їзду за сім днів до. При цьому обмежень щодо виїзду жінок за кордон немає, пояснив «РБК-Україна» голова комітету Ради з нацбезпеки і оборони Олександр Завітневич.
«Станом на сьогоднішній день ніякого рішення щодо обмеження на виїзд немає і не передбачається для жінок, які з 1 жовтня стануть на військовий облік», — запевняє Завітневич.
Наказ ще не набув чинності, а вже викликав широкий резонанс серед українців. Нардепи, реагуючи на запит суспільства, намагаються прийти до спільного знаменника з Міністерством оборони і зробити документ максимально «добровільним».
Як розповів виданню ще один член профільного парламентського комітету — Ігор Копитін, він разом з колегами попросив Генштаб внести до наказу певні зміни.
Наприклад, депутати запропонували скоротити перелік спеціальностей, які необхідні ЗСУ. Ті ж українки, чиї професії потраплять в остаточний список, на думку парламентарів, не повинні ставати на військовий облік примусово — все повинно залежати від їх власного бажання.
При цьому організація військового обліку для жінок, як пояснюють нардепи, має розпочатися не раніше ніж через місяць після закінчення «особливого періоду» в Україні, про що і говорили в Генштабі.
І Завітневич, і Копитін погоджуються з думкою про те, що служба для жінок повинна носити добровільний характер.
«Війна змусила не одну тисячу добровольців і волонтерів йти захищати незалежність і територіальну цілісність України. На мою думку, у військових діях жінки повинні брати участь тільки за власним бажанням, якщо вони готові й хочуть служити в Збройних Силах», — говорить Завітневич.
Зміни, які пропонують депутати, мають бути розглянуті до набрання чинності наказом Міноборони, тобто до 1 жовтня. Проте вже зараз можна говорити про те, що битися з ворогом на передовій жінок ніхто не примусить — все залежатиме виключно від їхнього бажання. А про те, чи є це бажання, красномовно говорить кількість українок у лавах Збройних Сил.
Нагадаємо, раніше військовий експерт Олег Жданов розповів про зміни щодо військово-облікових спеціальностей для жінок. Жданов повідомив, що, наразі, створюють реєстр жінок-військовозобов’язаних.
Також визначається мобілізація жінок за спеціальністю: перелік професій.
varta1.com.ua: Новини
Кабмін спростив реєстрацію волонтерських автомобілів для військовослужбовців
Військові можуть реєструвати транспорт на своє ім’я
Деяким українцям МВС радить оновити водійські права
Ті, хто отримав права до 2013
Енергетик оцінила, чи вистачить Україні запасів газу для проходження зими
Запаси можуть бути на критичному рівні
Найкоментованіше
- Українців штрафуватимуть та судитимуть за зберігання дров: детальніше про ухвалений Радою закон
- На Закарпатті СБУ та Нацпол затримали заступника комбрига та керівника РТЦК (ФОТО)
- Автівки виставляли на продаж: БЕБ на Львівщині викрило БФ, який завіз 130 автомобілів під виглядом гуманітарної допомоги (ФОТО)
- У страшній ДТП загинув воїн зі Львівщини
- Живим коридором, навколішки на Львівщині зустрічали "на щиті" загиблого на Курщині морського піхотинця (ФОТО)
Найчитаніше
- Українців штрафуватимуть та судитимуть за зберігання дров: детальніше про ухвалений Радою закон
- На Закарпатті СБУ та Нацпол затримали заступника комбрига та керівника РТЦК (ФОТО)
- На Львівщині водій маршрутки може сісти за грати на 10 років (ФОТО)
- Українських туристів, які збираються до Єгипту, попереджають про ризики для життя
- Живим коридором, навколішки на Львівщині зустрічали "на щиті" загиблого на Курщині морського піхотинця (ФОТО)
Коментарі