Мобільні оператори пояснили, чому під час віялових відключень зникає зв’язок та інтернет
Складно забезпечити роботу лише на генераторах...
Через російські атаки на енергетичну інфраструктуру, українці змушені заощаджувати електроенергію та шукати альтернативні засоби живлення. Проте це не єдина проблема. Українці скаржаться, що під час відключень зникає як голосовий звʼязок, так і мобільний інтернет.
«Liga.net» отримала інформацію у мобільних операторів «Vodafone», «lifecell» та «Київстар», чому під час віялових відключень українці не можуть користуватися звʼязком.
Як працюють базові станції під час віялових відключень
Робота обладнання мобільного звʼязку та інтернету залежить від електропостачання. Усі базові станції оснащені резервними джерелами живлення. Це батареї, які автоматично вмикаються, коли припиняється централізоване електроживлення. У середньому вони можуть забезпечувати роботу впродовж чотирьох-пʼяти годин після вимкнення електроенергії, пояснюють оператори.
Якщо відбувається прогнозоване відключення або короткострокова відсутність живлення, мобільна мережа автоматично переходить на резервні джерела і продовжує працювати. Якщо за цей час живлення не з’являється — доводиться переходити на генератори.
«Всі важливі структурні компоненти мережі, як-от комутатори та вузлові базові станції, обладнані стаціонарними дизель-генераторами. Для підтримання роботи іншого обладнання у випадках тривалих відключень електроенергії компанія використовує пересувні дизель-генератори», — кажуть у «Київстар».
Чому зникає зв’язок
Київстар, як і інші оператори, мають великий парк таких дизель-генераторів. Однак, якщо відключення електроенергії є тривалими і масштабними та охоплюють одночасно різні райони, міста чи села, абоненти можуть відчувати складнощі зі зв’язком та інтернетом. Це пов’язано з тим, що доставлення альтернативних елементів живлення одночасно до великої кількості базових станцій та технічних майданчиків потребує часу.
«Стабільність роботи мережі залежить від тривалості та масштабів відключення електроенергії. Якщо живлення відсутнє довгий час на значній території України, то нам досить складно забезпечити роботу всього обладнання на генераторах. Зазвичай перевага віддається комутаторам і вузловим сайтам. Тобто загалом мережа працює, але періодично в різних населених пунктах виникають проблеми зі зв’язком», — пояснюють у «lifecell».
«На жаль, у разі зникнення напруги насамперед відключається домашній Wi-Fi, тож усі клієнти, звичайно, переходять на мобільний інтернет», — додають у Vodafone. Навіть за умов, що всі елементи мобільної мережі працюють, як і раніше, мобільна мережа зазнає лавиноподібного росту навантаження, і це впливає на швидкість мобільного інтернету у кожного користувача.
Чи можна стабілізувати зв’язок під час відключень
У «Vodafone» кажуть, що вже працюють із цією задачею. Розширюють ємність мережі там, де це можливо, за допомогою додаткових спектрів та інших технічних рішень. Цього року оператор вже зробив розширення радіоспектру в трьох областях: Закарпатській, Чернівецькій та Полтавській, де трафік значно зріс у зв’язку з масовою міграцією населення через повномасштабну війну.
Однак передбачити географію та час абсолютно всіх майбутніх піків трафіку наперед непросто. Також мобільні мережі мають свої обмеження, пов’язані з законами фізики, пояснюють у «Vodafone». Наприклад, у великих містах іноді фізично неможливо додати ємності завдяки встановленню додаткових базових станцій через вплив інтерференції.
Кілька тижнів тому вони розпочали тестувати живлення від сонячних батарей, щоб зробити своє обладнання більш автономним у разі відключень.
Таке обладнання встановлено на одному з технологічних майданчиків на півдні України. Кількість і потужність сонячних панелей розраховані таким чином, щоб забезпечувати цілодобову роботу обладнання, незважаючи на сезонність та кількість сонячного світла.
Від накопиченої сонячної енергії заряджаються й автономні акумулятори. Їхньої ємності вистачає на 36 годин автономної роботи. Сонячні панелі можуть працювати за температури від –20 до +40 °С і не потребують спеціального обслуговування. Якщо пілотний проєкт стане успішним, його масштабуватимуть.
Як допомогти операторам під час відключень
- вимкніть автозавантаження медіа в месенджерах;
- не використовуйте під час відключень електроенергії застосунки, які споживають великий обсяг трафіку (наприклад, «YouTube») або встановіть низьку якість відео.
«KYIVSTAR»
Як пише «ВК», у компанії пояснили, що у разі аварійного вимкнення електроенергії станції мобільних мереж зможуть працювати ще кілька годин завдяки автономному живленню. Впродовж цього часу мобільний зв’язок та інтернет працюватимуть стабільно.
На випадок екстреної ситуації роботу комутаторів та ключових базових станцій підтримують стаціонарні дизельні генератори. Для живлення іншого обладнання Kyivstar використовує пересувні дизель-генератори. Однак у такому випадку пріоритет надається обслуговуванню голосового зв’язку, а не інтернету. У компанії попередили, що якщо електроенергії не буде протягом тривалого часу, то можуть початися перебої зі зв’язком.
«VODAFONE»
«Vodafone» у разі вимкнення електроенергії працюватиме за таким же алгоритмом. У разі аварійної ситуації станції працюватимуть завдяки резервному живленню. Це батареї, які автоматично вмикаються, коли припиняється централізоване електроживлення. У середньому вони можуть забезпечувати роботу впродовж 4–5 годин, тож протягом цього часу і мобільний зв’язок, і інтернет мають працювати без перебоїв.
Якщо за цей час електропостачання не відновлять, то роботу станцій будуть забезпечувати генератори.
Попри це, генератори підключені не до кожної базової станції. Наразі ними оснащуються лише важливі вузлові майданчики зв’язку та ключові базові станції, які можуть підтримувати найбільший відсоток покриття.
«Залежно від параметрів об’єктів, які живляться від генератора, одна заправка генератора забезпечує від 8 годин до 2 діб автономної роботи. Далі все залежить від можливості робити регулярні аварійні виїзди для поповнення запасу пального», — пояснили у «Vodafone».
«LIFECELL»
У разі вимкнення електроенергії роботу базових станцій lifecell будуть підтримувати акумуляторні батареї. Якщо за цей час живлення не з’являється — у компанії переходитимуть на генератори.
Якщо електрики не буде тривалий час на значній території України, то забезпечити роботу всього обладнання на генераторах буде складно. Перевага буде віддаватися комутаторам і вузловим сайтам.
Тобто, загалом мережа працюватиме, але періодично в різних населених пунктах спостерігатимуться проблеми зі зв’язком.
Як повідомлялося, на Львівщині вводять віялові відключення електроенергії.
varta1.com.ua: Новини
В ході реформи МСЕК окрім статусу інвалідності, в Україні запровадять статус працездатності
Мінсоцполітики працює над впровадженням нової системи соціального страхування – “єПотенціал”
Щоб заповнити вакансії в судах, відтепер від кандидатів не вимагатимуть володіти знаннями з усіх сфер права
На думку ВККС, це дозволить збільшити кількість бажаючих стати суддями
В Україні пришвидшують процедури накладення на ухилянтів обмеження у праві керування авто
Прискорюється обмін даними між ТЦК і Нацполіцією
Найкоментованіше
- У львівському тролейбусі стався конфлікт (ВІДЕО)
- Ексфутболіста збірної України "бусифікував" ТЦК
- У ТЦК уточнили, хто з мобілізованих потрапляє у штурмові підрозділи
- Шмигаль зробив важливу заяву щодо заморожування війни на лінії фронту
- Відійшов у вічність воїн з Львівщини, який з перших днів великої війни пішов добровольцем на фронт
Найчитаніше
- Підтверджено загибель 24-річного Героя зі Львівщини
- "Львівобленерго" опублікувало графік відключень світла на суботу, 14 грудня
- Останній бій прийняв на Курщині: стало відомо про загибель Героя з Львівщини Володимира Таратули
- У Львові трамвай переїхав людину
- Одна з ракет на Львівщині влучила, але не здетонувала, - ОВА
Коментарі