«Москва» поповнила списки підводної культурної спадщини України

У майбутньому це буде надцікавий об’єкт для дайвінгу, враховуючи його габарити

Російський ракетний крейсер «Москва», який знищили українські військові, занесли в реєстр номером 2064 підводної культурної спадщини України. Про це повідомило Міністерство оборони України.

"За 80 миль від Одеси, знаменитим крейсером і найбільш затонулим об’єктом дна Чорного моря можна буде милуватися, особливо не занурюючись.

Відповідно до Конвенції ЮНЕСКО, усі сліди людської діяльності на дні Чорного моря, у межах економічної діяльності нашої держави є власністю України!" — підкреслили у відомстві.

Крейсер поставили на облік у Національному військово-морському музеї України. Точні координати, де «Москву» востаннє бачили на плаву, передали британці, повідомив директор музею Сергій Воронов. Крейсер знаходиться на глибині 45–50 метрів.

«Безумовно, піднімати його ніхто не буде. У майбутньому це буде надцікавий об’єкт для дайвінгу, враховуючи його габарити. А це приблизно як 14-поверховий житловий будинок. Тепер крейсер «Москва» — найбільший затонулий у Чорному морі об’єкт», — наголосив Воронов.

За його словами, крейсер підпадає під категорію «рідкісні зразки науки та техніки».

«Таких крейсерів побудували лише 4. Крейсер «Варяг» — на Тихому океані, «Маршал Устінов» — на північному флоті РФ. Ми такого ж типу маємо крейсер «Україна» на Миколаївському заводі, який стане кораблем-музеєм. Тепер, дякуючи нашим військовим, у нас їх два», — підкреслив директор музею.

Крейсер водотоннажністю 11,5 тисяч тон побудували у Миколаєві й вперше спустили на воду у 1979 році. Довжина крейсера — 186,4 метри.

Ба більше, Національний військово-морський музей України вже оформлює наступний трофей, що стане частиною підводної культурної спадщини України під номером 2065.

«Це прикордонний сторожовий корабель «Изумруд», який, за інформацією ВМС України, теж потопили. Зараз ми чекаємо більш точних координат, щоб зрозуміти, у яких водах він лежить», — розповів Сергій Воронов.  

Нагадаємо, 13 квітня 2022 року ВМС України завдали по крейсеру удару двома крилатими протикорабельними ракетами Р-360 «Нептун» берегового протикорабельного комплексу РК-360МЦ «Нептун» і внаслідок отриманих ушкоджень та складних погодних умов перекинувся та затонув. Ввечері 14 квітня затоплення «Москви» визнало Міноборони Росії.

Це було перше знищення корабля такого розміру в бою з 1982 року.

Читайте також