Обвал даху в Олеському фондосховищі: системна криза управління в ЛОДА і Галерея мистецтв

81849338_3111813969044660_1618497033235070976_o
81849338_3111813969044660_1618497033235070976_o

3 січня 2020 року, стався обвал частини даху будівлі в смт Олесько, Буського району (вулиця Замкова, 27, колишній костел Капуцинів). Про це інформує Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького.

Це пам’ятка архітектури національного значення, яка використовується нашою Галереєю як фондосховище, переважно для скульптур. Ніхто не постраждав, музейні предмети всі збережені й убезпечені.

«Фактично, ми знову вперлись лобом у гальмування передачі Галереї — тобто Міністерству культури, молоді і спорту — земельних ділянок та будівель музеїв. Більше десяти років Львівська облдержадміністрація не передає будівлю цього фондосховища Галереї до її органу управління, а Міністерство культури, молоді та спорту не може фінансувати протиаварійні та реставраційні роботи згідно бюджетного законодавства», — йдеться у повідомленні.

Обласна ж адміністрація, на балансі якої є будівля, не ремонтує її, не реставрує і відмовчується після десятків звернень та пропозицій Галереї.

Комісія ще в липні 2019 винесла висновки стосовно загрозливого стану даху, чітко розписала рекомендації. У комісії були представники Галереї, представники ЛОДА та представник Державної служби надзвичайних ситуацій. Ключову частину рекомендацій комісії, яку належало зробити ЛОДА як балансоутримувачу (розробка проектно-кошторисної документації, ремонтно-реставраційні роботи) не виконано з невідомих причин. На жаль, в одному з найпроблемніших місць уберегтись від обвалу не вдалось. На щастя, ніхто не постраждав.

«Грубо кажучи, на рівні області наша потужна музейна установа, яка здатна забезпечувати себе і активно розвиватись, обмежена правовим «колгоспом», з якого болісно воліє вирватись, який вже стає загрозою навіть для життя працівників», — додають музейники.

"Очевидною стає системна управлінська криза в ЛОДА, — там рішення з передачі у підпорядкування Міністерству культури, молоді та спорту наших же музеїв свідомо гальмуються. Це, до речі, відбувається на противагу ситуації у Львові, де із міськрадою давно погоджено всі складні майнові питання. Тепер справа не тільки у гальмуванні інтелектуальноестетичного розвитку наших підрозділів, у стримуванні туристичного прогресу регіону. Тепер йде до загрози «травмування та загибелі працівників, безповоротної втрати творів мистецтва, що зберігаються у фондосховищі, втрати пам’ятки архітектури державного значення», — це цитата із Технічних висновків за результатами візуального обстеження конструкції даху костелу Йосипа та келій монастиря Капуцинів (пам’ятки архітектури 1739 р., охор. № 406-1,2) у смт Олесько, Львівської області. Датовано від 31.07.2012!

На сьогодні це питання не про відновлення частини даху, що обвалилась, а про повну його заміну. І, дивлячись у корінь проблеми, аби вберегтись від подібних небезпек на майбутнє, аби розвиватись в ногу з епохою, — це питання про передачу Олеського, Підгорецького, Золочівського замків до сфери управління міністерства", — музейники констатують проблему на Львівщині.