Офіцера з України призначили заступником голови правоохоронного компоненту місії ООН на Кіпрі

ukrayinskogo_biycya_naznachyly_zastupnykom_golovy_policiynogo_komponentu_misiyi_oon_na_kipri_4 (1)
ukrayinskogo_biycya_naznachyly_zastupnykom_golovy_policiynogo_komponentu_misiyi_oon_na_kipri_4 (1)

Українського офіцера призначили заступником голови правоохоронного компоненту місії ООН на Кіпрі. Про це інформує Національна гвардія України. 

Ним став нацгвардієць, підполковник Олександр Лагутенко.

«Я 20 років працював у лінійних підрозділах, з людьми. Я звик діяти, звик брати на себе відповідальність, гадаю, що це стало найбільшою перевагою у місіях ООН». У січні 2011-го він вперше поїхав у миротворчу місію, в Ліберію, після повернення в Україну, (січень 2014 року) — його направили в АТО, у червні, в складі зведеного підрозділу військової частини 3027. (Там гвардійці несли службу в Слов’янську, потім його люди базувалися в Комсомольську та забезпечували вихід українських військових з Іловайська).

Після цього Олександр провів 11 місяців на службі в Україні у військовій частині 3027, де був заступником командиру батальйону з бойової підготовки та впроваджував досвід, який отримав у складі миротворчого персоналу в Африці та на сході України.

Друга місія підполковника впроваджувалася на Кіпрі та тривала з грудня 2014 по грудень 2016-го.  А у серпні 2018-му почалася третя — UNFICYP (місія ООН з підтримки миру та безпеки на Кіпрі). (На той час офіцер займався забезпеченням миротворчої діяльності військової частини 2260 НГУ).

Власне, у рамках цього відрядження Олександр подався на конкурсний відбір на посаду заступника голови правоохоронного компоненту, і нещодавно, 22 жовтня, дізнався про своє призначення.

На Кіпрі поліційний компонент, у складі якого був чоловік, виконував три функції: запобігати відновленню бойових дій, підтримувати громадський порядок, надавати допомогу відновлення довоєнних кондицій країни.

Натомість тепер: «Основна моя робота на цій посаді буде полягати у забезпеченні контролю діяльності та патрулювання у буферній зоні співробітниками поліції ООН, взаємодія з правоохоронцями Республіки Кіпру та невизнаної Турецької республіки Північного Кіпру».

Крім того, у місії на Кіпрі правоохоронці ООН мають обов’язки поліції діалогу. Вони щоденно спілкуються з фермерами, з мисливцями, які порушують кордони буферної зони, та контролюють нелегальну міграцію з Сирії. 

«Згідно з інструкцією ми маємо право проводити в місії два роки, але ця посада передбачає продовження  перебування, якщо Україна та ООН досягнуть згоди, то я можу залишитися ще на рік». 

Сьогодні це другий випадок на миротворчому континенті, коли українець займатиме таку відповідальну посаду. До Лагутенка таку можливість мав полковник Андрій Сачаво-колишній представник Національної поліції зі спеціального миротворчого центру МВС України. (Він був на посаді командира поліційного компоненту ООН).

«Я постійно шукаю виклики та намагаюся вдосконалюватися та бути корисним у себе вдома. Ще цього року, у міжнародному регіональному центрі, в Ентебе (Уганда) я склав іспит з курсу, за яким тепер можу відбирати миротворців з різних країн для участі у місіях ООН».

  
Миротворець каже, що за останні 5 років гвардія зробила великий крок у підтриманні громадської безпеки, колосальний крок зумовлений вступом до FIEP. Ураховуючи той ріст української гвардії — її військовослужбовців стали ще більше цінувати та поважати в організації ООН.

Коротко про можливість місії ООН в Україні

Олександр переконаний, що як тільки українські військові сили закінчать військову фазу, як тільки ворожі сили будуть виведені — Україна може розраховувати на миротворчий правоохоронний компонент ООН.

«Найперша наша необхідність — доступ до кордону. Кожен метр нашої землі просочений кров’ю наших бійців, я не бачу сенсу відходити з нашої землі. До нашого кордону ще далеко. Це вони мають відходити. Ми маємо показати, що ми готові до миру, але за наших умов».