Олена Зайцева у камері багато читає та відвідує тюремну церкву (фото)
Уже півтора року винуватиця аварії на вулиці Сумській, у Харкові, в якій загинуло шестеро людей, Олена Зайцева знаходиться в Харківському СІЗО. Їй присудили 10 років позбавлення волі, але захист подав апеляцію, яку суд розгляне вже 14 серпня. До цього засуджена продовжить жити в камері № 400.
Кореспондент «КРАПКИ» побувала в Харківському СІЗО й розповідає про подробиці тюремного життя Олени Зайцевої.
Пенітенціарники кажуть, що добре пам’ятають, як 18 жовтня 2017 року, до них доправили молоду чорняву дівчину Олену Зайцеву. Згадують, що з того дня і ще кілька місяців поспіль вона постійно плакала й ні з ким не розмовляла. Зараз Олена, судячи з усього, звиклася з думкою, що ще багато років їй доведеться знаходиться в місцях позбавлення волі, але все ще відмовляється від тюремної їжі й харчується тим, що передає рідня.
Заступник начальника з соціально-виховної та психологічної роботи Харківського слідчого ізолятора Дмитро Холод особисто проводить екскурсію жіночим корпусом СІЗО. Зайцева від спілкування з журналістами відмовилися.
«Їй, напевно, просто, нічого сказати. Все, що хотіла, вона розповіла в суді», — зауважує Холод.
Журналістам розповідають, що ніяких «віп-камер» тут немає. Площа камери № 400 — стандартні для цього поверху 40 квадратних метрів.
У камері стоять двоярусні нари, з нижніх ліжок звисають рожеві шторки. Не так давно тут побували правозахисники, зняли камеру на відео. На його кадрах видно, що на одному з ліжок лежить м’яка іграшка, а біля сусіднього ліжка стоїть пляшка «Боржомі».
«Водопроводи старі, і тому ніхто не п’є воду з-під крана. Це загальна проблема наших СІЗО і всюди купують бутильовану воду для пиття і чаю», — розповідав нам екс-глава пенітенціарної служби Сергій Старенький.
У камері є невеликий телевізор, стіл для їжі з електрочайником, умивальник (поруч з ним висить рушник з кольоровими совами). На вікнах — білі напівпрозорі фіранки, на підвіконнях — книги.
«Зайцева більше цікавиться класикою і жіночими романами. В основному книги їй приносять батьки. З останнього, що вона брала у нас, це «Вовки Лозарга» Жюльєтт Бенцоні, «Незабудка» Елізабет Лоуелл і багато різних творів Дар’ї Донцової», — розповідає бібліотекар Ірина Петрівна.
У камері є санвузол, душ і біде. У кутку душової — кольорові тазики для прання. Також на поверсі є загальний душ для всіх дівчат. Користуються вони ним два рази на тиждень — це обов’язково. Душові кабінки чисті, але відкриті — немає ні шторок, ні дверей.
«Жити можна. Свіжий ремонт, чисто. І добре, щоб так було всюди. Це не порівняти з тим, що ми бачили в камерах для чоловіків. Там і грибок, і бруд, і старі меблі», — розповідає правозахисник Дмитро Удачін.
За словами Дмитра Холода, Зайцева досі не харчується їжею, яку готують у їдальні ізолятора (виняток — хліб, який випікають у СІЗО). Як правило, продукти Зайцевй приносять рідні. До слова, у ЗМІ з’являлася інформація, що вітчим до дівчини на побачення жодного разу не прийшов, її відвідують лише мати і адвокати.
Про сусідок по камері нам розповідати відмовилися. Відомо лише, що згідно із законом з нею повинні сидіти ті, хто, як і вона, потрапив за ґрати у перший раз. Нам кажуть, що Зайцева нормально контактує з сусідками по камері, суперечок і конфліктів, як правило, не виникає.
«Коли Олена Зайцева тільки потрапила до нас, вона постійно плакала і майже ні з ким не говорила. Зараз її психологічний стан не викликає побоювання. Олена часто заходить у кабінет психолога просто виговоритися. Це крім обов’язкових занять», — розповідає психолог у СІЗО.
На території слідчого ізолятора є церква, яку ув’язнені відвідують за бажанням. У СІЗО кажуть, що Зайцева часто туди заходить.
Ще відомо, що Зайцева зверталася до тюремних медиків. У неї неврологічні захворювання.
«У Харкові всі жіночі камери приблизно такі ж, як та, в якій сидить Зайцева. Умови наближені до європейських стандартів. Єдине, в чому може бути різниця, так це в тому, що є камери, де сидять по 8–10 чоловік, і це не дуже хороші умови. А є, як, наприклад, у Зайцевої — по чотири. Все на розсуд адміністрації», — розповідає Сергій Старенький.
Він каже, що оскільки Зайцеву засудили за вбивство з необережності, то, швидше за все, вона буде сидіти в так званій колонії-поселенні.
«Там режим, як в армії. Після перевірки можна займатися чим хочеш, за бажанням працювати. Практично немає ніяких обмежень у пересуванні всередині колонії, кількості побачень з рідними. А через півроку її рідні можуть зняти їй будиночок у сусідньому селищі і жити там разом. Їй треба буде тільки приходити, «відзначатися», — розповідає Старенький.
Нагадаємо, судовий розгляд гучної справи про ДТП на вулиці Сумській, у Харкові, яке сталося 18 жовтня 2017 року, і в результаті якого шестеро людей загинули і п’ятеро були травмовані, супроводжувалося широким суспільним резонансом, затягуванням слідства, зникненням головних свідків.
Того вечора автомобіль «Lexus», за кермом якого була 21-річна Олена Зайцева, проїхав на червоне світло і на великій швидкості перетнув перехрестя, де за долі секунди врізався в «Volkswagen» (авто другого обвинуваченого Геннадія Дронова), після чого вилетів на тротуар і збив 11 пішоходів, які чекали зеленого сигналу світлофора на пішохідному переході.
Відразу на місці трагедії загинуло п’ять осіб. Ще шістьох постраждалих доправили в лікарню з ушкодженнями різного ступеня важкості. Одна з них померла в лікарні, не приходячи до тями, після тижневої коми.
varta1.com.ua: Новини
Кабмін спростив реєстрацію волонтерських автомобілів для військовослужбовців
Військові можуть реєструвати транспорт на своє ім’я
Деяким українцям МВС радить оновити водійські права
Ті, хто отримав права до 2013
Енергетик оцінила, чи вистачить Україні запасів газу для проходження зими
Запаси можуть бути на критичному рівні
Найкоментованіше
- У львівському тролейбусі стався конфлікт (ВІДЕО)
- Ексфутболіста збірної України "бусифікував" ТЦК
- У ТЦК уточнили, хто з мобілізованих потрапляє у штурмові підрозділи
- Шмигаль зробив важливу заяву щодо заморожування війни на лінії фронту
- Відійшов у вічність воїн з Львівщини, який з перших днів великої війни пішов добровольцем на фронт
Найчитаніше
- Підтверджено загибель 24-річного Героя зі Львівщини
- "Львівобленерго" опублікувало графік відключень світла на суботу, 14 грудня
- Останній бій прийняв на Курщині: стало відомо про загибель Героя з Львівщини Володимира Таратули
- У Львові трамвай переїхав людину
- Одна з ракет на Львівщині влучила, але не здетонувала, - ОВА
Коментарі