П'ять кроків: Україна пропонує Польщі план деблокади кордону

Крім того, українська делегація на чолі з прем'єром Шмигалем прибула до польського кордону, аби врегулювати зернову блокаду, однак уряд Польщі проігнорував цю зустріч і не з'явився

ФОТО: ілюстративне ("Укрінформ")

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль звернувся до Польщі з закликом припинити блокування українського кордону, яке триває вже півроку. Він нагадав, що це завдає шкоди економіці України та її обороноздатності. Втім, уряд Польщі проігнорував зустріч на польському кордоні і не з'явився.

Окрім того, Україна розробила та пропонує Польщі план деблокади кордону — “План взаємопорозуміння”. Про це ввечері 23 лютого повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Крок №1. Україна погоджується на обмеження, які запропонувала Єврокомісія щодо нашого аграрного експорту. Це автоматичні захисні заходи, які були представлені в межах рішення Єврокомісії з пропозицією продовжити безмитну торгівлю ЄС та України. Мова йде, зокрема, про обмеження на м’ясо птиці, яйця, цукор.

 Україна погоджується з пропозицією експортувати до ЄС ці товари без квот та мит в об’ємах не більше, ніж були в середньому у 2022 та 2023 роках. Якщо експортуватиме більше, то повертаються обмеження.

“Ми також готові продовжувати механізм верифікації експорту зерна, кукурудзи, соняшника та ріпака. Тобто, без дозволу Польщі ці чотири групи товарів не потраплять на польський ринок”, — написав Денис Шмигаль.

Крок №2. Україна направляє звернення до Єврокомісії з пропозицією провести невідкладний скринінг, тобто аналіз кластерів 4 і 5, до яких входить аграрна політика та транспорт.

 “Це потрібно для того, аби раз і назавжди зняти маніпуляції щодо якості нашої аграрної продукції, а також щодо того, чи відповідає підтримка наших аграріїв стандартам Світової організації торгівлі. Водночас принципова позиція України — це повна лібералізація торгівлі з ЄС. Це продовження “економічного безвізу””, — йдеться у “Плані взаєморозуміння”.

Питання торгівлі України та ЄС буде вирішуватися саме з ЄС, а не на рівні окремих країн.

Крок №3. Пропонуємо польському Уряду ухвалити спільне звернення до Єврокомісії із закликом зупинити російський аграрний експорт в ЄС.

За 11 місяців 2023 року Росія продала в Європу агропродукції та харчових продуктів на 2,5 млрд євро. 5,1 млн тонн продовольства. За весь 2022 рік – 4,9 млн тонн. “Російський експорт продовольства в ЄС зростає під час війни! Це треба зупинити! Україна та Польща точно можуть замістити цю продукцію”, — написав Шмигаль.

Урядовці також звертаються до Єврокомісії ще з двома пропозиціями:

 “Розглянути додаткові обмеження та посилений моніторинг на аграрний імпорт третіх країн до ЄС, як це відбувається зараз з Україною.

Звертаємося щодо запуску спільного контролю на кордоні України та країн ЄС. А також пропонуємо розширити пілотний проєкт щодо обміну митною інформацією”.

Крок №4. Пропонуємо створити “Тристоронній штаб: Україна, Польща, Європейська комісія” під співголовуванням аграрних міністрів України, Польщі та представника Єврокомісії. До роботи цього штабу також долучимо українські та польські аграрні асоціації. “Ми маємо працювати цілодобово, аби оперативно вирішувати всі непорозуміння”, — йдеться у повідомленні.

Крок №5. Блокада кордону з боку Польщі вже давно вийшла за межі блокади зерна. Сьогодні ця блокада загрожує національній безпеці України.

“Ми вдячні польському Уряду за чітку позицію щодо пропуску через кордон боєприпасів, військового обладнання, гуманітарної допомоги, медичних засобів. Вважаємо, що такий підхід має бути поширено на критично необхідне Україні пальне. Вітаємо ініціативу Прем’єр-міністра Дональда Туска внести до переліку об’єктів критичної інфраструктури прикордонні пункти пропуску з Україною та відповідні ділянки залізниці. Зі свого боку, український Уряд також прийняв відповідні рішення щодо визнання прикордонних пунктів пропуску з нашими західними сусідами критичною інфраструктурою”, — написав Денис Шмигаль.

“Одночасно ми розраховуємо, що спільний Тристоронній штаб знайде рішення щодо безперешкодного пропуску інших груп товарів. Адже сьогодні на кордоні з обох сторін стоять понад 9 тисяч вантажівок. Тристоронній штаб має працювати цілодобово, і питання блокування кордону має бути вирішено значно раніше, ніж 28 березня — дати, коли мало б відбутись спільне засідання урядів України та Польщі. В іншому випадку Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи на пунктах пропуску”, — зазначив прем’єр-міністр України.

“Це справедливий підхід, який вигідний Польщі. Україна йде на певні болючі для нас компроміси. Але ми хочемо бути партнерами для ЄС, для всіх наших західних сусідів. Ми відкриті до конструктивного діалогу”, — написав Денис Шмигаль.

varta1.com.ua: Новини

Ілона Мартинюк

Читайте також