Перлина Львівщини: секрети, які зберігає Золочівський замок (фото)

Золочівський-замок
Золочівський-замок

Резиденція королів, заміська садиба, оборонний пункт, місце укладення, навчальний заклад. За сотню років Золочівський замок багато разів змінював своє значення, проте не втратив самобутньої архітектурної краси.  Зараз, він продовжує радувати туристів і чекає відвідувачів за адресою: Львівська обл., Золочівський р-н., м. Золочів, вул. Замкова 3.

Про те, чим цінний і що подивитись в одному з замків Львівщини, розповідається в матеріалі «Ukraine-is».

Історичний і культурний пам’ятник національного рівня розташований в Західній Україні, у невеликому місті Золочів неподалік міста Львова. Однойменний Золочівський замок — це музей-заповідник — у ньому розташований відділ Львівської галереї мистецтв. Замок є об’єктом популярного серед туристів маршруту «Золота підкова Львівщини».

Історія Золочівського замку


Маєток було зведено в середині шістнадцятого століття за наказом Якова Собеського. Проект створив невідомий архітектор, ймовірно він був італійцем. Палац в Золочеві побудували на місці дерев’яного замку, навколо якого була земляна огорожа, обкладена каменем. Спочатку, будівля була оборонною фортецею.

До комплексу Золочівського замку входять: Великий палац і Китайський палац. Даний комплекс особливий, оскільки в його плані була продумана перша система каналізації.

Замок — це оборонна споруда, яка зберегла культурно-історичні композиції. Його відносять до пам’ятників, які паралельно виконують функції оборони і житла. До оборонних споруд відносять: вали, п’ятисторонні укріплення, зведені на кутах фортеці, допоміжні фортифікаційні споруди, одну вежу і міст… У наші дні можна побачити вали, бастіони, корпус над воротами і равелін. На фортечних мурах можна помітити гармати.

Фортеця відображала набіги турків і татар, і сповіщала про наступаючу орду Львів. Географічне розташування замку дає можливість контролювати дорожні шляхи до Львова. Після деяких набігів фортеця руйнувалася, але її швидко відновлювали. У роки правління угорського уряду в замку перебував суд і в’язниця. У період Другої світової війни в замку розташовувалася німецька база. З п’ятдесятих років минулого століття палац віддали під професійне технічне училище.

До наших днів у палаці Золочівського замку уцілів Китайський палац, а Великий палац був перебудований в дев’ятнадцятому столітті.

Великий палац

Великий палац являє собою простору двоповерхову будівлю з підвалами. У ході реставрації замку було відновлено колишнє розміщення кімнат і залів. Були виявлені туалети, труби і таємний хід. Загубленими залишилися печі і камін. Частково збереглися міжкімнатні двері.

З 2009 року Великий палац у Золочеві розкрив свої двері для туристів. У Великому палаці можна побачити експозиційні зали, в яких представлені різні періоди життя замку, включаючи «тюремний час» і період реставрації.

Прогулюючись коридорами Великого палацу можна відвідати виставковий відділ і зали сімнадцятого-вісімнадцятого століття і побачити реконструкцію корони Данила Галицького. Поверхом вище можна відвідати відділ «Інтер’єри періоду історизму». Також, на території Великого замку знаходиться каплиця Благовіщення.

Китайський палац

У кінці сімнадцятого століття король Польщі Ян III Собеський для своєї дружини звів на території Золочівського замку — Китайський палац. Двоповерхова будівля має гострі ротонди і невеликі одноповерхові прибудови з боків. За задумом архітектора в цьому місці знаходилася галерея-ротонда. З боку головного фасаду розташовувалися вісім колон і балкон.

Після кількох реставрацій вКитайському палаці в 2004 році був відкритий Музей Східних культур. У центральній частині палацу був обладнаний «чайний зал». У Китайському палаці почали проводити виставки і чайні церемонії. В експозиційних залах Китайського палацу можна побачити більше двохсот творів образотворчого мистецтва різних періодів і скульптур. У палаці зберігаються археологічні експонати, які відображають мистецтво і мистецтво різних континентів Африки і Азії. Найбільш важливими історичними експонатами можна вважати мумію, фрагменти єгипетських саркофагів, японську графіку, лакові вироби і різні тканини починаючи з сімнадцятого століття. Біля палацу знаходиться зелений парк і альтанка.

У фортифікаційній оборонній споруді в Золочеві працює ресторан національної кухні, магазин сувенірів і санвузол.

У дев’яності роки на території замку була відкрита каплиця-пам’ятник жертвам НКВС, над якою працював авторський колектив з архітектора, скульптура і художників.

Таємниця каменів

Незвичайним і загадковим елементом Золочівського замку можна вважати камені, на яких різьбленим розписом зашифрована якась інформація. Історики відносять ці експонати до чотирнадцятого-п’ятнадцятого століття.

Вони були доставлені вже в двохтисячних з села Новосілка. Згідно з легендою, камені були власністю лицарів тамплієрів, які за однією з версій були власниками палацу. Руїни цього замку залишилися біля села.

У 2009 році підприємець і політичний діяч Петро Писарчук виділив більше двадцяти мільйонів гривень на ремонт Золочівського замку. На ці кошти було відновлено палац, прокладена система водопостачання, вирішено питання з теплопостачанням, відремонтовано фасад.

Був зведений тунель і ворота, сконструйований підйомний міст і доданий равелін. Біля замку встановили пам’ятник релігійного мистецтва «Джерело».

Також додамо, що на Львівщині зараз перебуває на обліку 10 визначних замків. Це ансамбль «Золотої підкови» — Олеський, Золочівський, Підгорецький замки. А також Свірзький, Поморянський, Жовківський, Бродівський, Старосільський, Добромильський (руїни) та Львівський (руїни Високого замку).

За матеріалами «Ukraine-is», Владислава Бушкевіча