Порядок доступу до житла громадян для ліквідації аварії під час війни, у разі відсутності власника
Роз’яснення юриста
Під час війни у голів правлінь ОСББ та управителів виникають запитання, пов’язані із забезпеченням можливості доступу до житла громадян для проведення невідкладних заходів із ліквідації аварійних ситуацій. З одного боку, це пов’язано із дією правового режиму воєнного стану. З іншого — з усвідомленням такої потреби у зв’язку із постійними ворожими ракетними обстрілами та перебуванням на територіях, де тривають активні бойові дії.
Як інформує «Управбуд», як правило такі ситуації виникають через пошкодження внутрішньобудинкових мереж (тепло-водо-електро-газопостачання). Це створює негайну потребу оперативно усунути негативні наслідки, які можуть завдати суттєвої шкоди майну співвласників багатоквартирного будинку.
При розгляді питання доступу до житла співвласників багатоквартирного будинку слід пам’ятати, що статтею 30 Конституції України, кожному гарантується недоторканність житла та не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи. Однак у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи.
Такий особливий порядок доступу до житла чи іншого об’єкта нерухомого майна, передбачений статтею 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Зокрема йдеться про обов’язок власника нерухомого майна, забезпечити представникам виконавця комунальних послуг, (а у багатоквартирних будинках, управління якими здійснює ОСББ або управитель, посадовим особам і працівникам ОСББ або управителю та його представнику), доступ до свого житла чи іншого об’єкта нерухомого майна для:
- ліквідації та відвернення аварій — цілодобово;
- встановлення або заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних чи профілактичних оглядів, зняття контрольних показань вузлів обліку.
При цьому, під час здійснення доступу до житла вказані особи зобов’язані:
- підтвердити свої повноваження (пред’явити документ який підтверджує повноваження посадової особи чи працівника, посвідчення);
- поважати права співвласників, утримуватися від розголошення інформації про їх особисте життя, інших осіб, які перебувають у житлі (іншому об’єкті нерухомого майна), яка стала їм відома у зв’язку з доступом до житла, іншого об’єкта нерухомого майна;
- перебувати лише в тих приміщеннях, в яких розташоване обладнання, перевірка, ремонт, встановлення, заміна або огляд якого проводиться.
Однак на сьогодні поширені ситуації коли власник житла відсутній (тимчасово переміщений), і не має можливості негайно прибути до свого житла, зв’язок з ним відсутній, або ж він відмовляється надати допуск до належного йому житла. І при цьому є об’єктивні підстави вважати, що аварія, яка створює загрозу життю та/або майну, відбулася саме в його житлі.
У таких випадках Законом України «Про житлово-комунальні послуги». передбачена можливість несанкціонованого доступу (без отримання згоди) до житла співвласника.
При несанкціонованому доступі особи, які його вчиняють, попереджають власника (користувача) приміщення, який присутній, але відмовляється допустити його до житла (іншого об’єкта нерухомого майна), про здійснення несанкціонованого доступу.
Під час здійснення несанкціонованого доступу і до повного завершення робіт, повинні бути присутні представники виконавця (ОСББ, управителя), представник органів внутрішніх справ, працівники аварійно-ремонтної бригади та власник (користувач) з будь-якого приміщення, розташованого у тому самому багатоквартирному будинку.
Під час несанкціонованого доступу на аварійно-ремонтну бригаду покладаються такі обов’язки:
- забезпечення доступу до житла, (іншого об’єкта нерухомого майна), у тому числі, за потреби, пошкодивши вхідні двері, вікна або інші елементи будівлі після погодження своїх дій з іншими учасниками несанкціонованого доступу;
- здійснення огляду місця аварії та/або місця виникнення неполадок, що унеможливлюють надання житлово-комунальних послуг іншим співвласникам;
- проведення ремонтних та відновлювальних робіт;
- невідкладне відновлення цілісності вхідних дверей, вікон, замків, запорів на них та інших елементів будівель і приміщень, що були пошкоджені під час несанкціонованого доступу, і проведення відповідних ремонтних та відновлювальних робіт;
- 5) дотримання прав осіб, які проживають (перебувають) у відповідному житлі, іншому об’єкті нерухомого майна, мінімізація негативних наслідків несанкціонованого доступу, зокрема щодо їхнього майна, та обмеження доступу лише тими приміщеннями, в яких виконуються відповідні ремонтні та відновлювальні роботи.
Несанкціонований доступ до житла обов’язково повинен бути зафіксованим. Під час здійснення такого доступу складається відповідний акт, який підписується всіма учасниками такого доступу.
В акті про здійснення несанкціонованого доступу обов’язково повинна зазначатися наступна інформація:
- підстави для здійснення несанкціонованого доступу;
- інформація про попередження співвласника із зазначенням часу та осіб, які вели переговори із ним у разі їх проведення;
- причина та місце виникнення аварії, перелік неполадок;
- перелік виконаних робіт;
- прізвища, імена, по-батькові та посади учасників несанкціонованого доступу;
- інформація про спосіб і час відновлення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон або інших елементів будівель і приміщень, що були пошкоджені під час несанкціонованого доступу, і проведення ремонтних та відновлювальних робіт.
Оригінал складеного акта зберігається у виконавців комунальних послуг (ОСББ, управителя), Іншим учасникам несанкціонованого доступу видаються копії акта, завірені печаткою.
Представник виконавця комунальних послуг (ОСББ, управителя) у присутності інших учасників несанкціонованого доступу опечатує відновлені двері, вікна чи інші елементи будівель і приміщень власною печаткою та ставить підпис, час і дату опечатування.
ВАЖЛИВО! Витрати на здійснення несанкціонованого доступу у зв’язку з відмовою власника (користувача) надати допуск до свого житла (іншого об’єкта нерухомого майна), а також завдана внаслідок цього шкода покладаються на винну особу.
Витрати, пов’язані із забезпеченням несанкціонованого доступу, проведенням ремонтних і відновлювальних робіт, необхідних у зв’язку з відсутністю власника (користувача) у житлі (іншому об’єкті нерухомого майна), покладаються на особу, з вини якої сталася аварія.
Якщо виконавець комунальних послуг (ОСББ, управитель) самостійно понесли зазначені витрати, вони має право на зворотню вимогу щодо відшкодування таких витрат за рахунок винних співвласників.
Як повідомлялося, з 1 листопада запроваджуються нові податки на ринку житла.
varta1.com.ua: Новини
В ході реформи МСЕК окрім статусу інвалідності, в Україні запровадять статус працездатності
Мінсоцполітики працює над впровадженням нової системи соціального страхування – “єПотенціал”
Щоб заповнити вакансії в судах, відтепер від кандидатів не вимагатимуть володіти знаннями з усіх сфер права
На думку ВККС, це дозволить збільшити кількість бажаючих стати суддями
В Україні пришвидшують процедури накладення на ухилянтів обмеження у праві керування авто
Прискорюється обмін даними між ТЦК і Нацполіцією
Найкоментованіше
- У львівському тролейбусі стався конфлікт (ВІДЕО)
- Ексфутболіста збірної України "бусифікував" ТЦК
- У ТЦК уточнили, хто з мобілізованих потрапляє у штурмові підрозділи
- Шмигаль зробив важливу заяву щодо заморожування війни на лінії фронту
- Відійшов у вічність воїн з Львівщини, який з перших днів великої війни пішов добровольцем на фронт
Найчитаніше
- Підтверджено загибель 24-річного Героя зі Львівщини
- "Львівобленерго" опублікувало графік відключень світла на суботу, 14 грудня
- Останній бій прийняв на Курщині: стало відомо про загибель Героя з Львівщини Володимира Таратули
- У Львові трамвай переїхав людину
- Одна з ракет на Львівщині влучила, але не здетонувала, - ОВА
Коментарі