Працівники ТЦК можуть забрати військовий квиток: коли це законно і що робити
Що каже законодавство про вилучення військово-облікового документа

Під час дії воєнного стану чоловіки призовного віку зобов'язані постійно при собі мати військово-обліковий документ. Працівники ТЦК у будь-який момент можуть попросити у громадянина його пред'явити.
РБК-Україна розпитала юриста Дмитра Франчука про те, чи мають право ТЦК забирати військово-обліковий документ і що робити у такому випадку.
Чи можуть працівники ТЦК забрати військово-обліковий документ
"Військово-облікові документи є особистими документами військовозобов'язаних, і їхнє вилучення працівниками ТЦК регулюється законодавством, але є випадки коли вони не мають на це права", - каже юрист.
Коли закон дозволяє працівникам ТЦК вилучати військово-обліковий документ:
для звірки облікових даних;
для внесення змін або уточнень до військово-облікового документа;
у разі вручення повістки.
"Вилучення військово-облікового документа має бути оформлено відповідним протоколом із зазначенням причини та терміну вилучення. Військовозобов'язаному повинні видати розписку про вилучення", - наголошує Франчук.
Варто уникати вилучення військово-облікових документів без законних підстав. Усі дії повинні мати юридичне обґрунтування та бути зафіксовані документально.
"Ви маєте право залишити військово-обліковий документ у себе, якщо працівники ТЦК не надають письмових доказів своїх дій. У разі порушення ваших прав не бійтеся відстоювати їх юридично", - каже експерт.
Що робити, якщо документ вимагають віддати без законних підстав
Якщо ви вважаєте, що у вас вимагають військово-обліковий документ без законних підстав, ви маєте право:
попросити працівника ТЦК представитися та показати службове посвідчення;
запитати про причину вилучення документа та попросити пояснити підставу, передбачену законом;
вимагати складання протоколу про вилучення військово-облікового документа та видачі вам розписки. Якщо військкоми відмовляються надати протокол, зафіксуйте це на відео (це дозволено законодавством);
у разі незгоди з діями працівників ТЦК, ви можете звернутися зі скаргою до вищого керівництва ТЦК або до правоохоронних органів.
"Ви не зобов'язані віддавати свій військово-обліковий документ, якщо у вас є сумніви щодо законності вимоги. Варто також завжди зберігати копію військово-облікового документа", - каже юрист.
У разі вилучення документа можна поскаржитись:
вищому керівництву ТЦК;
Міністерству оборони України;
правоохоронним органам (поліція, прокуратура);
суду.
Що каже законодавство про вилучення військово-облікового документа
Питання вилучення військово-облікового документа працівниками ТЦК регулюється кількома нормативно-правовими актами, серед яких Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу". Стаття 22 цього Закону визначає обов'язки військовозобов'язаних, зокрема, щодо зберігання військово-облікових документів та пред'явлення їх на вимогу відповідних посадових осіб.
"Водночас, цей Закон не містить прямої норми, яка б дозволяла працівникам ТЦК вилучати військово-облікові документи", - зазначає Франчук.
Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів" деталізує процедуру військового обліку та визначає форми військово-облікових документів. А також встановлює обов'язки посадових осіб щодо військового обліку, проте не містить прямої норми щодо вилучення військово-облікових документів працівниками ТЦК.
Також є інструкція про порядок облікування, зберігання і видачі військових квитків офіцерів запасу та бланків військових квитків у військових комісаріатах. Вона хоча й стосується військових квитків офіцерів запасу, може містити аналогічні норми щодо інших військово-облікових документів. Інструкція може передбачати випадки та порядок вилучення військових квитків, зокрема, для звірки облікових даних, внесення змін або уточнень.
Читайте також: Ті, хто зараз заброньований, з 1 березня можуть отримати повістки
"Отже, законодавство не містить прямої норми, яка б дозволяла працівникам ТЦК вилучати військово-облікові документи у військовозобов'язаних. Водночас, існує практика тимчасового вилучення документів для звірки даних, внесення змін або вручення повістки. У таких випадках вилучення має бути оформлено відповідним протоколом із зазначенням причини та терміну вилучення, а військовозобов'язаному повинні видати розписку", - каже Франчук.
varta1.com.ua: Новини

Шампуні для волосся – основні різновиди та де обрати
Догляд за волоссям має не менше значення, аніж, приміром, за тілом чи ротовою порожниною. Саме тому важливо використовувати якісні та, що головне, підхожі шампуні. І таких засобів, на щастя, є вдосталь. Зостається тільки правильно обрати.

Українським чоловікам за кордоном планують скасувати умову наявності ВОД для видачі паспорта
Чернишов підкреслив, що сьогоднішня заборона не працює на повернення чоловіків

Українським поліцейським підвищать зарплати
Посадовий оклад поліцейського має бути не менше 30 280 грн
Найкоментованіше
- У Львові громадяни допомогли військовозоб'язаному втекти від ТЦК (ВІДЕО)
- Камери зафіксували, хто покинув військове авто у львівському парку (ВІДЕО)
- Стало відомо, хто розклеїв у Львові плакати із закликами до диверсій
- У Львові скасували акцію на підтримку трансгендерних людей (ВІДЕО)
- На війні загинув молодий Герой зі Львівщини
Найчитаніше
- У Львові громадяни допомогли військовозоб'язаному втекти від ТЦК (ВІДЕО)
- Камери зафіксували, хто покинув військове авто у львівському парку (ВІДЕО)
- Чорна звістка про загибель солдата з Львівщини прилетіла з Донеччини
- Стало відомо, хто розклеїв у Львові плакати із закликами до диверсій
- На війні загинув молодий Герой зі Львівщини
Коментарі