Рятувальник розповів, як допомогти людині, яка опинилася під кригою
Начальник Рятувально-водолазної служби Івано-Франківської області Микола Пятковський, рятувальник із 23-річним стажем розповів Суспільному, на що варто зважати, коли виходиш на лід, як допомогти людині, яка провалилася, і що робити, якщо сам опинився в ополонці.
Як визначити товщину льоду на око?
— Якщо лід, наприклад, зеленкувато-голубого кольору, то його товщина приблизно шість–сім сантиметрів, а отже, він надійний для одного пішохода. Якщо лід яскраво блакитний, то він ще міцніший і на ньому може перебувати більше людей. Його товщина має бути 15 сантиметрів. Для ковзанки, скажімо, лід має бути 10–12 сантиметрів завтовшки, але це для одного. Якщо для масового катання, то 25 сантиметрів.
Якщо сірий лід, то він дуже небезпечний. Такий колір свідчить про те, що всередині він крихкий і заповнений водою. Це — якщо на око.
Якими методами не варто перевіряти надійність льоду?
— Часто люди кидають камінь, аби визначити, але насправді це нічого не дає. Справа в тому, що є і проталини, різні замерзлі гілки чи водорості на водоймах — там взагалі не можна ставати. Камінь не може визначити нічого. Потрібно виходити на лід і перевіряти, пробивати його перед собою, скажімо, палкою. Тільки так можна визначити міцність.
Як правильно допомогти людині, яка провалилась під лід?
— Якщо поряд немає рятувальників із необхідним спорядженням, яких можна закликати на допомогу, то людина може використати будь-який предмет. Близько підходити не можна — бажано знаходитися якомога далі від ополонки, треба знайти і подати якусь довгу жердину, палицю, мотузку або навіть шарф. Якщо не виходить і все ж доводиться підійти ближче, то в жодному разі не можна йти до тієї лунки на рівних ногах, а лягти і повзти, і тільки тоді подавати жердину, палицю, старатися дотягнутися до потерпілого.
Були у нас випадки, що один рибак провалився, інший пішов йому допомагати, але не ліг — і вже обоє в ополонці.
Як вибратися самому?
— Щоб вибратися з лунки, не можна вилазити з неї вперед, бо ти лише ламатимеш лід. Натомість, потрібно обернутися, широко закинути руки, і так витягуватися.
Скільки часу є на порятунок?
— У холодній воді людина може бути від трьох до чотирьох хвилин — потім відбувається переохолодження. Бажано встигнути допомогти за цей час. Звичайно, були випадки, що і 20 хвилин — у крижаній воді, але треба старатися допомогти і відігріти людину якомога швидше. У середньому на це йде 10–12 хвилин.
Яке спорядження використовують професійні рятувальники під час операції?
— Ми маємо рятувальні сани, якими дістаємося до потерпілого. Також застосовуємо рятувальні дошки із лінню чи мотузкою на кінці. І, звичайно, використовуємо драбини, коли дуже тонкий лід.
Які основні причини провалів під лід?
— Недотримання правил безпеки. Потрібно завжди перевіряти лід перед тим, як на нього виходити, враховувати те, що можуть бути проталини. От виходять рибалки, діти на них дивляться і теж хочуть виходити. Тому час від часу ми проводимо профілактичні розмови, застерігаємо, говоримо, де можна ходити, а де ні.
Був випадок, що прямо біля нашої рятувальної станції батько із сином і ще з велосипедом переходили лід. Так вийшло, що батько провалився, а син стрибнув за ним, тому вже були обоє у воді. Їх витягли рятувальники, а велосипед вже потім знайшли водолази.
Потрібно завжди перевіряти міцність льоду, перш ніж виходити на нього. Небезпека полягає вже у самій появі людини на тому місці, де це заборонено.
varta1.com.ua: Новини
В ході реформи МСЕК окрім статусу інвалідності, в Україні запровадять статус працездатності
Мінсоцполітики працює над впровадженням нової системи соціального страхування – “єПотенціал”
Щоб заповнити вакансії в судах, відтепер від кандидатів не вимагатимуть володіти знаннями з усіх сфер права
На думку ВККС, це дозволить збільшити кількість бажаючих стати суддями
В Україні пришвидшують процедури накладення на ухилянтів обмеження у праві керування авто
Прискорюється обмін даними між ТЦК і Нацполіцією
Найкоментованіше
- Замість зниження мобілізаційного віку Генштаб пропонує інший варіант
- На Львівщині у ніч на Андрія хлопці зробили збитки (ФОТО, ВІДЕО)
- Німецький генерал прогнозує окупацію українського міста
- У Львові масово закривають ресторани
- Нардепка заявила, що 1000 грн від держави – це спроба виявити чоловіків, які ухиляються від мобілізації
Найчитаніше
- Замість зниження мобілізаційного віку Генштаб пропонує інший варіант
- Німецький генерал прогнозує окупацію українського міста
- "Львівобленерго" опублікувало графік відключень світла на вівторок, 3 грудня
- На Луганщині загинув молодий Герой зі Львівщини
- На Львівщині у ніч на Андрія хлопці зробили збитки (ФОТО, ВІДЕО)
Коментарі