Що відомо про винищувач Су-57, який вперше вдалося уразити в росії: характеристики та вартість
Здатен бити ракетами Х-59 та Х-69
Головне управління розвідки МО України вранці 9 червня повідомило, що в росії, на території аеродрому «Ахтубінск» в Астраханській області вперше було уражено російський багатоцільовий винищувач Су-57.
Як свідчать супутникові знімки, 8 червня біля Су-57 зʼявились вирви від вибуху та характерні плями пожежі, що виникла внаслідок вогневого ураження.
Су-57 – найсучасніший на озброєнні країни-агресора. Він базувався за 589 км від лінії фронту.
Су-57 є носієм ракет Х-59 та Х-69, його вартість – близько 25 млн доларів (приблизно 1 млрд грн). І хоча його позиціонують як винищувач 5-го покоління, який, за задумом Москви, мав би стати аналогом F-35, він має низку технічних проблем, через що рф скоротила його виробництво. OBOZ.UA розповідає детальніше про літак, який став свідченням невдалих спроб Кремля конкурувати зі світовими лідерами у виробництві винищувачів.
Історія створення Су-57
Розробником Су-57 є дослідно-конструкторське бюро П. О. Сухого («ВАТ Сухий»), робота над проєктом стартувала 2002 року, 2004-го російському диктатору володимиру путіну продемонстрували макет літака, а наступного року було розпочато фінансування розробки.
Су-57 було розроблено на заміну важкого винищувача Су-27. Перший політ здійснив 29 січня 2010 року.
2013 року розпочалося дрібносерійне виробництво для випробування озброєнь. Терміни серійних поставок літака армії рф неодноразово змінювались: спочатку були заплановані на 2015 рік, потім на 2016-й, 2017-й та 2018-й.
Лише влітку 2019 року Су-57 запустили в серійне виробництво, а 25 грудня 2020 року Повітряно-космічні сили рф отримали перший серійний винищувач.
Примітно, що раніше в розробку Су-57 входила Індія, але 2018 року вона вийшла із спільного з рф проєкту FGFA. Військові країни вирішили, що російський винищувач не відповідає заявленим вимогам скритності, а бойова авіоніка, радари та датчики російської розробки – стандартам бойового літака п'ятого покоління.
Характеристики Су-57
Екіпаж Су-57 вміщує одну людину. Довжина – 19,7 м, розмах крила – 14 м, висота – 4,8 м, маса порожнього – 18,5 т; нормальна злітна маса з 63% палива – 26 тонн; зі 100% палива – 30 тонн.
Максимальна швидкість на висоті – М 2,45 (близько 2600 км/год), максимальна безфорсажна швидкість – 2 M (приблизно 2100 км/год). Тривалість польоту – до 5,8 години, практична стеля – 20 000 метрів.
При цьому винищувачам п’ятого покоління мають бути властиві кілька виняткових характеристик:
- високоефективні двигуни;
- можливість крейсерського польоту на надзвукових швидкостях без використання форсажу;
- високі швидкісні показники (максимальна безфорсажна швидкість – не менше Мах 2);
- надманевреність;
- кардинальне зменшення помітності літака, зокрема радіолокаційної та інфрачервоної, завдяки стелс-технологіям (зміні геометрії літака і сопел двигунів; застосуванню радіопрозорих композиційних матеріалів і радіопоглинаючих покриттів, а також завдяки переходу бортових датчиків на пасивні методи отримання інформації та режими підвищеної прихованості).
Фактично російський Су-57 не відповідає кільком з цих характеристик, про щонеодноразово говорили експерти.
Проблеми із Су-57
Як зазначає експерт з авіації Валерій Романенко, Су-57 створений за стелс-технологією, він має потужний радар та озброєння всередині фюзеляжу, що робить його невидимим для радіолокаційних систем. Однак у тепловому спектрі машина не допрацьована, тому добре видима навіть за 70 км.
На Су-57 встановлені звичайні два округлі двигуни від винищувачів Су-30СМ та Су-35. За стелс-технологією, вони повинні мати плоский вихлоп, бути прикритими та мати систему розрідження теплових потоків для зменшення радіолокаційного виявлення. Але усього цього немає, не допрацьована й система озброєння.
Восени 2023 року на нараді в москві щодо Су-57 визнали, що у винищувача погано працює центральний комп'ютер, що відповідає за авіоніку та систему управління, наведення зброї та виявлення цілей, та констатували ненадійність літака.
Романенко також вказує, що для країн, які розвиваються, рф створила дешевий варіант Су-57 – легкий винищувач Су-75 з одним двигуном. Обидва проєкти провалилися, причому останній навіть не представили в Дубаї 2023 року (Dubai Airshow 2023), оскільки попередня участь у виставках показала нульовий інтерес до авіації росії.
Застосування у війні проти України
У підсумку виробництво Су-57 скоротилося втричі. Загалом рф має десять таких суден у льотному стані з двигунами «першого етапу». Ракети до суден мають також п'ятого покоління, але можливості застосування обмежені.
Тому рф переважно застосовує ракети Х-69, офіційна дальність яких 400 км. Окупанти запускають їх не ближче 200 км від лінії фронту – поза зоною досяжності української ППО.
За словами московських пропагандистів, Су-57 нібито почали застосовувати через два-три тижніпісля початку повномасштабного нападу на Україну – як звичайний літак четвертого покоління, без заходу в повітряний простір України та подолання ППО.
Імовірно, в такий спосіб війська рф випробовували в бойових умовах нове озброєння без ризику втрати розпіареного літака.
Зокрема, 8 квітня 2022 року два російські Су-57 льотно-випробувального центру в Ахтубінську з повітряного простору рф запустили ракети типу Х-59 по Кіровоградській області та порту Одеси.
varta1.com.ua: Новини
3 листопада в Україні прийде різке та суттєве похолодання (КАРТА)
В деяких регіонах прогнозують заморозки
На Закарпатті в оздоровчому комплексі втопився 4-річний хлопчик
Нещасний випадок
Керівники обласних прокуратур масово звільняються з посад
6 обласних керівників
Найкоментованіше
- У львівському тролейбусі стався конфлікт (ВІДЕО)
- Ексфутболіста збірної України "бусифікував" ТЦК
- У ТЦК уточнили, хто з мобілізованих потрапляє у штурмові підрозділи
- Шмигаль зробив важливу заяву щодо заморожування війни на лінії фронту
- Відійшов у вічність воїн з Львівщини, який з перших днів великої війни пішов добровольцем на фронт
Найчитаніше
- Підтверджено загибель 24-річного Героя зі Львівщини
- "Львівобленерго" опублікувало графік відключень світла на суботу, 14 грудня
- Останній бій прийняв на Курщині: стало відомо про загибель Героя з Львівщини Володимира Таратули
- У Львові трамвай переїхав людину
- Одна з ракет на Львівщині влучила, але не здетонувала, - ОВА
Коментарі