Сьогодні день народження відомого українського політика, Почесного львів’янина Ігоря Юхновського

2021-09-01-083744
2021-09-01-083744

Ігор Юхновський (1925), український політичний і громадський діяч, фізик, академік НАН України, Герой України (2005). Лідер першої опозиційної фракції «Демократичний блок» (згодом «Народна рада») в українському парламенті (1990), народний депутат України чотирьох скликань, перший очільник Українського інституту національної пам’яті.

Один із ініціаторів референдуму щодо незалежності України. Фахівець у галузі теоретичної фізики, засновник Львівської наукової школи статистичної фізики. Ініціатор створення та керівник відділу статистичної теорії конденсованих станів Інституту теоретичної фізики АН УРСР у Львові. До найвизначніших досягнень ученого слід віднести побудову мікроскопічної теорії іонно-молекулярних систем.

Як інформує «Варта1», з посиланням на «Укрінформ», Ігор Юхновський народився на Рівненщині. Дитинство і юність пройшли в Кременці на Тернопільщині, де батьки збудували хату. До Другої світової війни встиг закінчити лише 7 класів ліцею.

З 1944 року Ігор Юхновський — у Червоній армії. Бере участь у військових діях, на території Австрії був поранений і в червні 1946 року повернувся додому. Маючи неповну середню освіту, зумів поступити на фізико-математичний факультет Державного університету ім. Ів. Франка у Львові, який закінчує з відзнакою. Потім — навчання в аспірантурі і захист дисертації.

Та є підстави стверджувати, що розбудова незалежної Української держави для нього стало набагато важливішою, ніж творення нових ідей у сфері фізичної науки, задовго до так званої перебудови.

Ще працюючи на фізичному факультеті університету, Юхновський дбав, щоб факультет став україномовним. Був випадок, коли його підопічні студенти до «жовтневих свят» випустили чорну газету — всю в траурі. Якщо скандал з появою газети вдалося погасити, то зустріч студентів, яку організував Юхновський з автором підданого остракізму роману «Мальви», письменником Романом Іваничуком, не минула безслідно. Партійні інстанції вимагали звільнення з роботи Юхновського, щоб він не впливав «неґативно» на студентів.

Довідково. Ігор Рафаїлович Юхновський (нар. 1 вересня 1925, Княгинине, Рівненська область, Україна) — український фізик-теоретик. Доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, народний депутат України І–IV скликань, почесний громадянин Львова. В.о. Голови Українського інституту національної пам’яті. Почесний директор Інституту фізики конденсованих систем НАН України, почесний доктор Інституту теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова НАН України, доктор Honoris Causa Львівського національного університету імені Івана Франка.