Сьогодні — Міжнародний день рідної мови

im578x383-mova_ukrainian_angel
im578x383-mova_ukrainian_angel

Сьогодні, 21 лютого, світ відзначає Міжнародний день рідної мови.

День був встановлений у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності, повідомляє Укрінформ.

Історія дня, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році, цей день відзначають в країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

За даними ЮНЕСКО, у світі є близько 6000 мов, 43 % з них перебувають під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому разі, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати понад 30 % носіїв мови. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.

Зазначимо, що згідно з Статтею 10 Конституції України «державною мовою в Україні є українська мова». В Україні рідній мові присвячене свято — День української писемності та мови, яке щороку відзначається 9 листопада, в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця — послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.