Срібні монети XIV–XV століття: подружжя селян з Житомирщини, на власному городі "накопало" давній скарб (відео)

74708927
74708927

Люди все передали на зберігання до музею. 90 срібних чеських монет XIV–XV століття, як припускають місцеві, належали тодішньому старості села. На ті часи, це були величезні гроші. Лише за одну таку монету можна було купити корову, йдеться в сюжеті «ТСН.12.00».

Подружжя пенсіонерів намагається згадати, де саме вони знайшли монети. Цей клаптик землі, біля свого будинку, вони купили ще два роки тому.

«Це було ввечері, темніло, я вийшла на город і побачила такі пуговички синенькі. Я не подумала, що це можуть бути гроші. Я взяла їх у кишеню халата і пішла додому», — згадує жінка.

Вже вдома разом з чоловіком розгледіли: це монети. Повернулися знову на город і очам не повірили. У бур’янах лежав розбитий глечик, а поряд — розсип монет.

Хата пенсіонерів розташована на пагорбі, найвищій точці села. Місцеві історики припускають, тут на межі XIV–XV століть жив місцевий староста Гроза. І скарб, ймовірно, належав йому. 

Ці монети — празькі гроші — ходили у Європі, зокрема, й Україні, кілька століть поспіль, каже місцевий краєзнавець Володимир Лукашенко.

«За ці празькі гроші можна було купити корову, за одну монету», — розповідає краєзнавець.

За сучасними цінами одна така монета вартує від 200 до 300 гривень, кажуть фахівці. Подружжя могло залишити скарб собі і вторгувати за них чимало грошей. Втім, після роздумів знахідку пенсіонери вирішили передати в Коростенський музей.

«Що я заробив своїми руками, то воно і є, а скарб — належить народу», — переконаний чоловік.

Цей вчинок вразив істориків. Кажуть, вперше за кілька десятирічч люди добровільно передали знайдений скарб музею. Нині монети у сховищі, їх ретельно вивчають історики.

За те, що віддали знайдений скарб, пенсіонери від держави не отримають ані копійчини. Але, кажуть, про це не шкодують. Сподіваються, що земля, де знайшли монети, віддячить гарним врожаєм. 

varta1.com.ua: Новини