Стало відомо, хто та як відновлюватиме мозаїку на вулиці Володимира Великого у Львові

Мозаїка була знищена, а ситуація набула розголосу

У Львові стало відомо про руйнування унікальної мозаїки авторства художника Богдана Сойки, що прикрашала інтер'єр будинку за адресою вул. Володимира Великого,2.  У прес-службі ЛМР 14 січня повідомили, що, тривають підготовчі роботи з відновлення знищеної мозаїки «Інформаційний простір», які розпочнуться навесні цього року.

Відновлюватиме панно команда фахівців під керівництвом художника, викладача Львівської національної академії мистецтв Василя Сивака, який вже 17 років створює мозаїки в українських храмах, розповіла керуюча справами виконкому міськради Наталія Алєксєєва. 

Директор ТДВ «Торгпреса», яке є власником приміщення на вул. Володимира Великого, 2, Сергій Васечко розповів, що мозаїку відновлять не на тій же стіні, а на другому поверсі будівлі.

При цьому, за  його словами всі параметри панно будуть збережені. Таке рішення було узгоджено з мистецтвознавцями та науковцями і підтримано  Львівською спілкою художників.

«Мозаїка буде розміщена у кращому місці, з кращим денним освітленням, з кращою оглядовістю – на 2-му поверсі у фойє. Панно буде інтегроване у новий сучасний інтер’єр та буде у вільному доступі», – зазначив Сергій Васечко.

Всі роботи з відтворення мозаїки «Інформаційний простір» профінансує ТДВ «Торгпреса».

За словами художника Василя Сивака, підготовчі роботи планують розпочати навесні, за сприятливих температурних режимів. Зокрема, йдеться про підготовку стіни. А також –   3D-сканування рисунка, перенесення його на нову стіну тощо. Також паралельно продовжуватимуть збирати матеріал для панно. Розпочати викладення самої мозаїки зможуть орієнтовно влітку. 

«Перший етап – це підготовка самої стіни. Тут важливими є технологічні моменти. Найкраще це робити тоді, коли не буде морозів. Орієнтовно не раніше, ніж у березні. Також потрібен час, аби стіна добре просохла. Далі потрібно зробити 3D-сканування збереженого рисунку, накласти на нього оцифроване зображення панно, перенести рисунок вже на підготовлену стіну. Далі можна розпочинати процес кладки мозаїки. Це буде орієнтовно влітку.

Поки чекаємо на сприятливі погодні умови, продовжуємо  збирати матеріал для панно. А це дуже непросто. Це може тривати і до півроку», – розповів Василь Сивак.

Додамо, останні роботи художника можна побачити на куполі та у вівтарній частині церкви Святої Софії – Премудрості Божої на території студмістечка УКУ. Ці мозаїки створені у співавторстві з художницею Любою Яцків.

Що передувало

Восени минулого року у соціальних мережах з’явилась інформація про те, що в інтерʼєрі будівлі на вул. Володимира Великого, 2  знищена унікальна 40-річна мозаїка «Інформаційний простір».

Це панно авторства Богдана Сойки ще у 2019 році було внесено в перелік цінних та підлягало захисту. Позиція міста була чітка: мозаїчне полотно має бути відновлено.

Як зазначав тоді Сергій Васечко, мозаїка було знищена не навмисно, а зруйнувалася з плином часу та через протікання даху.  Оскільки він не вважав панно цінним, то відповідно не вжив жодних заходів, аби зберегти його від руйнації. Однак, погодився з вимогою міськради та зобов’язався його відновити.

varta1.com.ua: Новини

Ярошенко Олена