У 2024 році можливі зміни у законодавстві щодо виїзду за кордон військовозобов’язаних чоловіків і жінок (ПЕРЕЛІК)

Порядок перетину кордону та які документи треба мати

Фото ілюстративне з відкритих джерел

У зв’язку з війною, яку розпочала Росія проти України, на території нашої держави діє воєнний стан та загальна мобілізація. Це означає, що виїзд за кордон з України обмежений для деяких категорій громадян

Хто може виїхати за кордон, хто не може, які документи треба мати з собою та які зміни очікуються у 2024 році повідомляє «Еспресо»

Хто може виїхати за кордон з України

За чинним законодавством, виїзд за кордон з України можливий для таких категорій громадян:

Жінки, які не отримали повістку на мобілізацію. Це стосується тих жінок, які мають медичну або фармацевтичну освіту, а також тих, які добровільно стали на військовий облік.

Чоловіки, які не є військовозобов’язаними. Це стосується тих чоловіків, які не мають українського громадянства, а також тих, які мають постійне місце проживання за кордоном.

Чоловіки, які є військовозобов’язаними, але мають підстави для виїзду за кордон. Це стосується тих чоловіків, які виїжджають за кордон у зв’язку з навчанням, роботою, лікуванням, участю в міжнародних заходах, виконанням державних обов’язків, дипломатичною діяльністю, допомогою Збройним силам України тощо. Також до цієї категорії належать ті чоловіки, які супроводжують за кордон осіб з інвалідністю, своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи, є опікунами осіб з інвалідністю і супроводжує їх.

Хто не може виїхати за кордон

Згідно з законодавством, виїзд за кордон з України заборонений для таких категорій громадян:

Чоловіки, які є військовозобов’язаними, але не мають підстав для виїзду за кордон. Це стосується тих чоловіків, які не відносяться до жодної з вищезазначених виняткових ситуацій.

Чоловіки, які отримали повістку на мобілізацію. Це стосується тих чоловіків, які повинні з’явитися до військкомату та виконати свій військовий обов’язок.

Жінки, які отримали повістку на мобілізацію. 

Порядок виїзду за кордон та які документи треба з собою мати

Для виїзду за кордон з України необхідно дотримуватися такого порядку:

Отримати дозвіл на виїзд за кордон від територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП), якщо ви є військовозобов’язаним чоловіком. Для цього потрібно подати заяву та надати копії документів, які обґрунтовують необхідність виїзду за кордон. Термін розгляду заяви не повинен перевищувати 10 робочих днів.

Отримати військово-обліковий документ від ТЦКСП, якщо ви є військовозобов’язаним чоловіком. Цей документ містить інформацію про ваш військовий облік, стан здоров’я, придатність до військової служби, наявність відстрочки або звільнення від неї тощо.

Отримати закордонний паспорт, якщо ви не маєте його. Для цього потрібно подати заяву та надати копії документів, які підтверджують вашу особу, громадянство, місце проживання тощо. Термін виготовлення паспорта становить від 7 до 20 робочих днів.

Отримати візу, якщо ви виїжджаєте до країни, яка вимагає її наявності. Для цього потрібно подати заяву та надати копії документів, які підтверджують мету виїзду, термін перебування, запрошення від іноземних організацій, контракти, договори, довідки тощо.

Законодавчі ініціативи 2024 року

У 2024 році можливі зміни у законодавстві щодо мобілізації та виїзду за кордон військовозобов’язаних чоловіків. Зокрема, у Верховній Раді розглядається законопроєкт №10378 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізаційного процесу». Цей законопроєкт передбачає такі зміни:

Зниження призовного віку з 27 років до 25 років.

Створення військово-облікового документа в електронній формі для кожного призовника та військовозобов’язаного.

Надсилання повістки через електронний кабінет або на електронну пошту.

Розширення переліку осіб, які можуть вручати повістку (представники ТЦКСП, поліція, роботодавець).

Визначення поважних причин для відстрочки від мобілізації.

Заборону на виїзд за кордон для осіб, які отримали повістку.

Встановлення адміністративної відповідальності за ухилення від мобілізації.

Читайте також: в Україні повістки надсилатимуть у електронний кабінет призовника.

Цей законопроєкт ще не прийнятий, але його розгляд планується у 2024 році. Якщо він буде прийнятий, то він може суттєво вплинути на виїзд за кордон військовозобов’язаних чоловіків.

 

varta1.com.ua: Новини

Володимир Садовий

Читайте також