У Львові вперше в історії української медицини дитині провели операцію на мозку – з пробудженням пацієнта
Операція тривала сім годин
![](/uploads/media/c6/8d/c68d59fc3221177193a6807501fd77f5_w1920.jpg)
Вперше в історії української медицини дитині провели операцію на мозку — з пробудженням. Під час найважливішої частини втручання — вона мала бути при свідомості. Зважились стати першими заради порятунку життя дитини львівські нейрохірурги Лікарні Святого Миколая.
Як повідомляє Перше медичне об’єднання Львова, 15-річний Максим Волович з Тернополя з восьмирічного віку страждає від сильних епілептичних нападів. Судоми викликає пухлина в мозку. Спровокувати черговий напад може будь-що: фізична активність чи прояв емоцій. Хлопчик, який до судом займався танцями і мріяв стати чемпіоном, навіть бігати більше не міг. Сміх чи сльози — теж могли спровокувати напад. Дитинство Максима минуло з суворими обмеженнями, під постійним наглядом мами, яка цілодобово пильнувала сина і боялась за його життя. Останніми роками юнаку стало важко говорити та запам’ятовувати.
З роками пухлина виросла і напади посилились. Утворення почало тиснути на ділянки мозку, які відповідають за мову і рухи. Виник високий ризик паралічу правої половини тіла. Мама Максима не могла з цим змиритися і звернулась до львівських лікарів. Ті після ретельного обстеження дійшли висновку, що єдиний шанс для Максима - це операція на мозку з пробудженням - AWAKE SURGERY.
Ось що сказав завідувач нейрохірургічного відділення Михайло Ловга: “Далі тягнути нема куди. Наріс набряк навколо. Є вже ознаки того, що ця пухлина добряче тисне і давить на мозок. Це ризик смерті. Тому однозначно потрібно це лікувати. Обов’язково потрібно видаляти.”
Під час найважливішої частини операції — видалення самої пухлини — лікарям вдалося розбудити Максима. Це потрібно аби контролювати його мову та рухи і не пошкодити ділянки мозку, що за них відповідають. Медики розважали Максима розмовами про його улюблених супергероїв коміксів та вигадані всесвіти і не давали хлопцеві заснути. Поки він говорив активність у ділянках, які відповідають за рухи кінцівками та мовлення, фіксували нейрофізіологи.
![](/uploads/media/2d/f5/2df5207e5219dfe2a6c1d0058168yz44_w1920.jpg)
![](/uploads/media/bc/07/bc07f8b34b68f270856ef160a26d63b7_w1920.jpg)
![](/uploads/media/cd/d9/cdd9f9c2c19c93ee52817626a78c575b_w1920.jpg)
Операція тривала сім годин. Після неї Максим на радість мамі та медикам заговорив ще краще, ніж до втручання. Результати МРТ теж обнадійливі: лікарям вдалося повністю видалити пухлину. А гістологічне дослідження показало, що утворення було доброякісним. І подальшого лікування пацієнт не потребує. Епілептичних нападів більше немає.
Читайте також: у Львові на подвір’ї лікарні встановили скульптуру хлопчика, який чекає тата з операційної.
За тиждень після операції з пробудженням Максима виписують додому.
![](/uploads/media/33/fy/33fyz967404bdf3c8687491cf7fyza51_w640.jpg)
Увага! В Україні оголошено повітряну тривогу
Всі в укриття!
![](/uploads/media/46/c3/46c3432e7b23b0e3b6c6f223be69a3be_w640.jpg)
Повітряна тривога: в Україні існує загроза ракетних ударів
Всі в укриття!
![](/uploads/media/17/7a/177aaac1a00c3ac65d2c723d44db7eaa_w640.jpg)
Увага! Тривога! В Україні існує загроза ракетних ударів
Всі в укриття!