У Львові вшанували 178-му річницю з дня смерті Маркіяна Шашкевича (фото)

Сьогодні відзначається 178 річниця з дня смерті Маркіяна Шашкевича (1811–1843) — письменника, поета, священика УГКЦ, натхненника національного відродження Галичини, найбільш відомого, як співзасновника українського гуртка національно-свідомої молоді «Руська трійця» та співавтора альманаху «Русалка Дністровая». Про це повідомили у пресслужбі ЛОДА.

Маркіян Шашкевич перепохований на Личаківському кладовищі. Представники обласної та місцевої влад вшанували пам’ять громадського діяча покладанням квітів до його могили.



Від імені Львівської облдержадміністрації у заході взяли участь заступник голови Львівської ОДА Іван Собко та представники департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА.

«Студент духовної семінарії Маркіян Шашкевич разом з однодумцями у свої молоді роки розуміли необхідність збереження української мови та поширення українських творів в окремих виданнях. У той час, у середині ХІХ ст., коли Галичина перебувала у складі Австро-Угорщини, не кожен вже відомий громадський діяч мав сміливість відкрито захищати рідну мову та літературу. Маркіяна Шашкевича називають галицьким пророком, будителем, зачинателем нової української літератури в Галичині. Адже саме з таких подій як видання «Русалки Дністрової» складався непростий шлях до створення незалежної і вільної України», — сказав Іван Собко.



Для довідки: основними ідеологами гуртка «Руська трійця» були однокурсники Маркіяна Шашкевича з духовної семінарії — Яків Головацький та Іван Вагилевич, проте до діяльності гуртка долучалися й інші семінаристи. Результатом їхньої діяльності була підготовка рукописів, збірок, авторських поезій слухачів духовної семінарії, а головне — виданого у Будапешті альманаху «Русалка Дністровая» (1837), який мав вирішальний вплив на національне відродження та розвиток української літератури в Галичині.

«Русалка Дністровая» — перший на той час, виданий українською мовою, збірник казок і ліричних поезій, написаних авторами збірника, народних пісень, історичних, фольклорних та інших творів.

varta1.com.ua: Новини

Коментарі

Читайте також