У Павлокомі вшанували пам'ять 366 загиблих українців (фото)
Сьогодні, 3 березня, у селі Павлокома на Ряшівщині, Польща, відбулися скорботні заходи із вшанування пам’яті 366 українців, загиблих 3 березня 1945 року. Про це інформує прес-служба ЛОДА.
У заходах взяли участь Міністр закордонних справ Павло Клімкін, голова Львівської ОДА Олег Синютка, голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин, голова Тернопільської ОДА Степан Барна, представник суспільно-культурних товариств «Надсяння», «Лемківщина», «Любачівщина», члени громадських організацій, численна делегація з районів Львівщини, Івано-Франківщини, Тернопільщини, священослужителі, а також представники молодіжних громадських організацій.
Участь у скорботних заходах взяли понад тисячу осіб. Розпочали вшанування загиблих із виконання Державного Гімну України.
«Стоїмо тут разом, душа до душі, любимо Бога, Україну і дану Богом землю і згадуємо кожного, хто загинув у Павлокомі. Сьогодні ми сильні, як ніколи, пишаємося нашою історією, нашими героям, нічого не забуваємо, але ідемо вперед. У цьому нам допомагають ті жертви, які полягли задля нашої свободи. Те, що ми робимо зараз – це приклад для усіх, але також приклад - наша українсько-польська дружба. Ми єдині, як ніколи, цінуймо нашу історію, шануймо кожного українця, що загинув, якщо не будемо пам’ятати, то зрадимо їх усіх, себе. Кожен з тих 366 українців був і є частинкою України», - наголосив під час вшанування глава МЗС Павло Клімкін.
У межах заходів до меморіалу 366-ти жертвам села Павлокома поклали квіти та запалили лампадки, а також провели чин панахиди за загиблими. Опісля,твідбулося скорботне віче.
"Ми сьогодні тут, бо тут була велика трагедія українців, яка зачепила не лише мешканців Павлокоми, а багатьох з різних сіл та містечок, бо були українцями, молились українською і просили у Бога щастя, помилування по-українськи. Ми тут щоб продемонструвати усьому світу, що ми добре пам’ятаємо нашу історію, навчені історією і маємо з неї робити висновки. Тільки тоді, коли ми будемо єдині, сильні, нас будуть поважати і рахуватись з нами.
Я хочу в особі Міністра подякувати Президенту та Уряду, який сказав, що ніколи і ніхто не буде говорити, коли і яких вшановувати героїв. Ми знаємо, хто такі наші герої, шануємо і поважаємо їх. Ми маємо бути прикладом взаєморозуміння. Тільки ворог хоче, щоб поляки і українці сварились між собою, щоб поміж нами було непорозуміння. Але ми розуміємо, що поляки і українці повинні йти плече до плеча вперед, у спільне європейське майбутнє і найбільший друг для поляка є українець, який боронить на Сході не тільки нашу землю, але й усю державу від агресора. Я думаю, що кожен українець розуміє, що найбільшим другом у Європі є поляк, який розуміє українця, який захищає і розуміє, що тільки спільні україно-польські інтереси дадуть нам велике майбутнє", - зазначив голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка.
Довідково:
2-3 березня 1945 року відділ польської Армії крайової під керівництвом поручника Юзефа Бісса (псевдо-«Вацлав») разом з групами навколишніх польських сіл напали на село Павловому. Підрозділи польської Армії крайової розстріляли 366 українців разом із парохом о. Володимиром Лемцьом. Не вбивали хлопчиків до 5 років і дівчат до 7 років. Врятувались лише 36 українців.
Людей зганяли до місцевої церкви (від неї тепер залишилася лише дзвіниця), яка послужила збірним пунктом призначених на знищення. Із церкви чоловіків, жінок і дітей виводили до трьох викопаних ям і там розстрілювали. Загинув і місцевий парох о. Володимир Лемцьо, а храм знищили. Три великі ями, наповнені тілами вбитих, стали їхніми спільними могилами. Місцеві римо-католики 1965 р. зруйнували павлокомську церкву до останньої цеглини.
За злочин у с. Павлокомі польського поручника Юзефа Бісса, якого вважають одним з організаторів нападу, комуністична польська влада засудила до 3 років ув’язнення.
Починаючи з 1995 року, щорічно у травні на павлокомському цвинтарі відбуваються релігійні панахиди і громадянські віча за участю українців Перемищини, делегацій товариства «Надсяння» зі Львова, колишніх павлокомців, їхніх дітей та онуків.
Проблема щодо спорудження пам'ятника на місці поховання 366 українців, трагічно загиблих 3 березня 1945 року в селі Павлокома чекала свого вирішення досить довгий час. Польська сторона, в особі Ради охорони пам'яті боротьби та мучеництва Республіка Польща та місцевої влади Підкарпатського воєводства всіляко затягувала вирішення даного питання.
13 травня 2006 року у присутності президентів України Віктора Ющенка і Польщі Леха Качинського відбулося урочисте відкриття на греко-католицькому цвинтарі в центрі Павлокоми меморіалу 366 українцям, колишнім мешканцям цього українського села.
varta1.com.ua: Новини
Кабмін спростив реєстрацію волонтерських автомобілів для військовослужбовців
Військові можуть реєструвати транспорт на своє ім’я
Деяким українцям МВС радить оновити водійські права
Ті, хто отримав права до 2013
Енергетик оцінила, чи вистачить Україні запасів газу для проходження зими
Запаси можуть бути на критичному рівні
Найкоментованіше
- Українців штрафуватимуть та судитимуть за зберігання дров: детальніше про ухвалений Радою закон
- На Закарпатті СБУ та Нацпол затримали заступника комбрига та керівника РТЦК (ФОТО)
- Автівки виставляли на продаж: БЕБ на Львівщині викрило БФ, який завіз 130 автомобілів під виглядом гуманітарної допомоги (ФОТО)
- У страшній ДТП загинув воїн зі Львівщини
- Живим коридором, навколішки на Львівщині зустрічали "на щиті" загиблого на Курщині морського піхотинця (ФОТО)
Найчитаніше
- Українців штрафуватимуть та судитимуть за зберігання дров: детальніше про ухвалений Радою закон
- На Закарпатті СБУ та Нацпол затримали заступника комбрига та керівника РТЦК (ФОТО)
- На Львівщині водій маршрутки може сісти за грати на 10 років (ФОТО)
- Українських туристів, які збираються до Єгипту, попереджають про ризики для життя
- Живим коридором, навколішки на Львівщині зустрічали "на щиті" загиблого на Курщині морського піхотинця (ФОТО)
Коментарі