У суді оприлюднили переписку адміна групи «Львівська народна республіка», сина колишнього СБУшника (ФОТО)

Його звинувачують за чотирма статтями

Фото: судовий репортер

У справі сина колишнього співробітника СБУ 33-річного львів’янина Андрія Івасенка Франківський районний суд міста Львова почав досліджувати письмові докази, в тому числі листування із представниками терористичних угруповань. Про хід справи та переписку повідомив у матеріалі Судовий репортер

За версією обвинувачення, Івасенко адміністрував проросійські сайти і соцмережі. Зокрема, ще у 2014-му створив у «Вконтакте» спільноту «Львівська народна республіка» із гаслом писом — «За союз з Новоросією! Зупиніть АТО!». Група налічує понад 10 тисяч користувачів. Інші його спільноти — «ПМОН Беркут — помощь Беркуту и ВВ. Футболки» і «Антимайдан».

Адміністрував групи і розміщував пости антиукраїнського змісту Івасенко з фейкового профілю «Александр Якимов». Акаунт зареєстрований на український номер телефону, який вилучили в Івасенка. 

Групу «Львівська народна республіка» Івасенко використовував для поширення антиукраїнських, пропагандистських матеріалів, на кшталт  «Бий бандер рятуй країну» чи «Вставай Україно іде Тягнибок, всі раси понищить і буде все ок». 

Лінгвістична експертиза показала, що пости містять публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу..

Група «Львівська народна республіка» була активна до червня 2017 року, інформацію подавали українською мовою. До обвинувального акту увійшла низка публікацій Івасенка. Наприклад допис під назвою: «Львівське слово на смерть Мотороли».

«В тебе полум’яна душа. Смерть не зможе загасити це полум’я. У тебе полум’яне волосся — символ твоєї душі. Твоя душа освітить шлях до звільнення України. Тому я не буду плакати. Але буду думати про тебе. Так, я львів’янин, але навіть тут, у Львові, не всі ганьблять свій рід зрадою України й прихильністю до нацизму…  Немає у нас іншої альтернативи, як виступити проти тербатів та добробатів, бандер, перевертнів у погонах, бандитів та катів», — йшлося у дописі.

Батько Івасенка — колишній співробітник львівської СБУ, але 2017-го у «Вконтакте» хлопець нібито писав:

«Коли причетних до тортур в СБУ будуть знаходити та вішати, то нехай не питають, «за що». За шию, уй*бки. За все скоєне — за тортури, таємні тюрми, корупцію — вішати вас будуть за шию».

Із поштової скриньки «Antimaidan..@gmail.com» Івасенко розмістив на онлайн платформі для петицій звернення до президента РФ із заголовком «Защитите русских и русскоязычных людей на Украине».

Через понад 8 років із початку такої активності, після повномасштабного вторгнення Росії, увагу на Івасенка звернула СБУ. 15 червня 2022-го в його квартирі провели обшуки. Тоді чоловік підтвердив, що займався такою діяльністю. Але в суді вину почав категорично заперечувати.

Обвинувачений перебуває під вартою без можливості звільнення під заставу. Його представляють троє адвокатів. 

У квітні взяти хлопця на поруки намагалися шестеро осіб, серед яких четверо ветеранів СБУ і батько. Проте суд відмовив. 

Андрія звинувачують у низці злочинів проти української державності, а саме:

  • державній зраді – (ч.1 ст. 111 КК),
  • закликах до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення влади ( ч.2 ст. 109 КК),
  • розповсюдженні матеріалів із закликами до зміни меж території та державного кордону України ( ч.2 ст.110 КК),
  • закликах до агресивної війни або до розв’язання воєнного конфлікту (ст. 436 КК),
  • поширенні матеріалів, які виправдовують збройну агресії РФ проти України ( ч. 2 ст. 436 – 2 КК).
  • За найтяжчий злочин йому загрожує від 12 до 15 років увʼязнення з конфіскацією майна 

Крім спільнот «Вконтакте», Івасенко також займався проросійським сайтом  «ВосходИнфо».

На комп’ютері хлопця у програмі «FileZilla» слідчі знайшли збережені ключі до профілю на сайті провайдера hostland.ru, де зареєстрований сайт «Voskhodinfo.su».

Шаблон сайту «Voskhodinfo.su» Івасенко купив у 2016-му за 5 тисяч російських рублів. 

— Подібні шаблони й цей зокрема знаходяться у вільному доступі, їх може придбати будь-хто. І придбання людиною шаблону та функціонування якогось сайту на ідентичному шаблоні ніяк абсолютно не пов’язує цілі… — поснював суду Івасенко.

— Ну ви придбали? За 5 тисяч рублів? — уточнював суддя.

— Так. Я не пам’ятаю яка там сума.. Я купував цей шаблон, як і багато інших, це частина моєї роботи.

— Тільки не пам’ятаєте за яку валюту?

— За рублі… Розрахунок на такому сайті ведеться в рублях.

— Придбали в представника «ЛНР» «ДНР», не знаєте?

— Та ні, там на сайті цього не вказано.

«Мы хотим организовать атаку на сайт «Майданутый»

«Встановлено, що Івасенко був активним учасником чатів, за допомогою яких координувався заходи бойовиків «ЛНР» і «ДНР» спрямовані на нанесення шкоди інформаційній безпеці України.  Також організовував розгалужені DoS-атаки на проукраїнські сайти, і підтримував зв’язок з бойовиками», — йдеться в матеріалах справи.

Підтвердженням цьому є листування з користувачем на ім’я «Никита Леви».

— Сразу к делу, я админ одного паблика мелкой крупности, 13 тысяч. У нас часто ваши ссылки мелькают. Вы ж досами занимаетесь? — пише Якімов (Івасенко).

— Ты предлагаешь разместить у тебя ссылку перед атакой..?

— Ну это вряд ли, вы всё денег хотите. Лучше какая то взаимная реклама, какая посещалка у вашего сайта.

— Про сайт ничего сказать не могу, этим главный админ занимается…

— Мы хотим организовать атаку на сайт «Майданутый». У вас что-то последнее время очень мало людей. Хотим положить его… (нецензурне слово). Ваш ресурс плюс наш. В паблике разместим пост. С вами надо согласовать время, технические вопросы.

— Угу, так-то лучше. Скинь мне свой ресурсик.

— Вот через эти ресурсы будем распространять (надсилає лінк на сайт «Львівської народної республіки», сайт rusila.su»). Это основные, репостами ещё подключаться многие.

Друзі з «ЛНР»

У профілі Івасенка під ніком «Александр Якимов» слідчі виявили переписки зі співробітниками так званого Управління гуманітарних операцій «Луганської народної республіки», а саме з Сергієм Лебедєвим та Ізгізцевим Владиславом.

Сергій Лебєдев. Фото: судовий репортер

Із  48-річним Лебедєвим на прізвисько «Лохматий» Івасенко обговорював технічні питання роботи сайту «ВосходИнфо».

— Мы собираемся привлекать сторонних блогеров писать на нашем сайте. Для этого я пишу мануал по редактору, и надо будет где-то вверху разместить кнопку «добавить статью». Кроме прочего надо будет добавить прикольных смайликов и т.д. — повідомляв Лебедєв.

— Кнопку сделаю, а про смайлики надо подумать, — відповідав Івасенко.

— Мы бы тогда не привлекали людей, не было такой задачи расширения. Когда можешь сделать и что надо?

— Давайте сегодня вечером всё, мне Влад нужен, я через него всё делаю, чтобы не заходить лично на хостинг.

— Ещё одно, мне через обратную связь на сайте ««Voskhodinfo.su» пишут люди, но фиксируется не в профили в сообщениях, а приходит на почту, как мне отвечать? То есть система обратной связи отсутствует.

— Напрямую никак, только если они укажут свою почту, тогда ты увидишь куда отвечать.

Ізгінцев. Фото: Судовий репортер

36-річний Іргізцев зареєстрований в Одесі, але проживає на підконтрольній Росії території. У мережі він використовує псевдоніми: Орест Дмитренко, Таир, Техник, Вадим Таиров», Влад Жечев.

Саме з акаунтом на ім’я «Вадим Жечев» листувався Івасенко в мережі «Вконтакте» з акаунту «Александр Якимов» у червні 2017 року.

— Ты куда пропал? Тебя ВК палит, что был онлайн 5 минут назад, — пише Івасенко (Якімов).

— Так я не морожусь, просто занят был, — відповідає Іргізцев.

— Ну ты в скайп не заходиш даже.

— Дядька, ну занят я был.

— Посмотрел видео про Коцабу (ймовірно, проросійський журналіст Руслан Коцаба – ред.), которого опять закроют, и видео Шария. Какие же пид*ры окружают, какие ганд*ны эти адепты сведомые… — жаліється Івасенко (Якімов).

— Да ганд*ны

— Збс, как Никсон делал, собраться и п*здить их

— Ну не в Виннице же

— И трезубцы выжигать на лбу, как в бесславных ублюдках, чтобы потом не отвертелись.

— Если бы ещё Одесса и Харьков.

— А вот тут самое место

— Это само собою. Ладно будут деньги, будем и с этим думать. Зачем тебе шею подставлять, пусть наёмники делать будут, — відповідає Іргізцев.

— А денег не будет, так что не буду ничего думать, — пише  Івасенко (Якімов).

Судовий репортер

Прокурор надав суду фото 2018 року, на якому Івасенко з Іргізцевим у Москві стоять біля входу до ВДНХ. 

Як вбачається із листування Івасенка, він також допомагав проросійським активістам, які були затримані правоохоронними органами в Україні.

— Добрый вечер. Прошу прощения за то, что тревожу. Я являюсь админом одного с пабликов  переворота в Украине. Мы сотрудничаем с пабликом «русская сила», если знаете такой, ещё с многими. Я пишу всем однодумцам, как вижу по вашему профилю с ВК вы таким являетесь. Суть в чём, у нас в Одессе задержаны люди двое, одного удалось общими силами освободить, подключили адвокатов, дали взяток и все норм. Собирали всем миром, так сказать. Но вот остался еще один человек, он сейчас в Одессе в СИЗО СБУ, если мне память не изменяет то уже больше 6 месяцев там сидит, это девушка. Её там прессуют, постоянно сложно ей там. Есть ещё админ паблика, который в ополчении, у него там сын остался маленький в ополчении. Вообщем деньги нужным, вы могли бы хоть чем то помочь? Я просто видел, что вы в одной группе помогали парню, журналисту с «Новоросси». Если нужно, предоставим все доказательства того, что девушка реально там, есть её фото. Мы уже собрали, но этого хватает только на мелкие взятки для СБУ, чтобы её там хоть не били, нормально относились. Буду очень признателен за помощь, ещё раз извините за беспокойство, — писав Івасенко користувачу під імʼям «Петр Линев».

У хлопця також виявили онлайн гаманець в «ЮMoney» зареєстрований на особистий телефон, куди нібито надходили кошти від терористів на створення і підтримку роботи сайтів. Із 2016 по 2021 роки відбулося транзакцій на загальну суму 260 тисяч рублів. Гаманець Івасенка також  використовувався для краудфандингу на сайті «Антимайдан».

— Ви маєте відношення до сайту «Антимайдан.org»? — запитував суддя.

— Я про відношення своє до сайтів поясню потім, — сказав Івасенко.

— Звучить, що вами був зареєстрований гаманець… Ви теж зараз не хочете давати відповідь?

— Ну гаманець такий був, але в загальному я поясню все потім конкретно по діям… — пообіцяв Івасенко.

За даними слідства навіть після повномасштабного російського вторгнення Андрій Івасенко продовжував поширювати в соцмережах антиукраїнську пропаганду.

 Востаннє чоловік опублікував проросійський допис у травні 2022 року, після чого на нього звернула увагу СБУ. 15 червня 2022 року в його квартирі провели обшуки, тоді він підтвердив, що займався такою діяльністю, але в суді свою провину він категорично заперечує.

varta1.com.ua: Новини

Ярошенко Олена