Українські водії несвідомо “шпигують” на користь російських військових
Інформація з додатків допомагає росіянам обстрілювати українську інфраструктуру
В Україні досі можна встановити та користуватись через VPN російськими додатками “2-GIS” та “Яндекс Карты и Навигатор”, які контролюються урядом РФ. Так, 15% автомобілістів, а це кожен сьомий водій в Україні, використовує російські мобільні навігатори під час поїздок. Інформація, яку збирають додатки, допомагає російським військовим обстрілювати українську інфраструктуру.
Як повідомляє «Zmina», такі застосунки збирають персональні дані водіїв, у реальному часі передають державі-агресору інформацію про скупчення автотранспорту на дорогах, перешкоди (у тому числі блокпости), про маршрути, вільні від перешкод. Деякі збирають інформацію про плани окремих будівель, поверховість, входи та виходи.
Найбільші ризики у зв’язку з цим несуть міста Харків, Одеса, Дніпро, де частка користувачів відповідних додатків порівняно з іншими аналогами сягає 42% – 58%.
“Коли Google Maps у лютому заблокував в Україні функції, які загрожували громадській безпеці, зазначені російські автонавігатори цього не зробили. Ці застосунки адаптували версії до вимог законодавства України, зокрема зробили мову застосунку українською. А їхні розробники докладають зусиль і витрачають гроші, аби залишатися на ринку України хай навіть у збиток собі”, – йдеться у дослідженні Громадської спілки “Асоціація відповідальних перевізників”.
У серпні “Асоціація відповідальних перевізників” звернулась до Ради національної безпеки і оборони України, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України та інших державних установ та надала вичерпну інформацію щодо загроз національній безпеці, пов’язаних з діяльністю на території України юридичних осіб, підконтрольних російському уряду.
У відповідь Мінцифри проінформувало, що вже звернулось до корпорацій “Google” та “Apple” з метою сприяння вирішенню ситуації щодо припинення використання водіями таксі та особистих авто мобільних застосунків для навігації “2-GIS” та “Яндекс Карты и Навигатор” по всій території України.
Як повідомляє “InformNapalm”, через ці додатки російський уряд в онлайн режимі отримує інформацію про ситуацію на українських дорогах, проїзд військової техніки та навіть входи й виходи до будь-якого будинку. Для цього їм не потрібна армія шпигунів, адже цю інформацію збирають та передають тисячі наших водіїв. 15%, а це кожен сьомий водій в Україні, використовує російські мобільні навігатори під час поїздок.
Об’єднання перевізників неодноразово зверталось до РНБОУ, МВС та СБУ аби їх роботу було заблоковано на території України, однак, крім листів на адресу магазинів мобільних додатків дії відповідних структур поки не йдуть.
Російські автонавігатори «2-GIS» та «Яндекс Карти і Навігатор», попри санкції та тотальне вигнання з України російського бізнесу, досі є доступними на для завантаження та активно використовуються через VPN. Застосунки отримують та можуть передати безліч інформації про українські міста, включаючи об’єкти критичної інфраструктури, переміщення військових чи місця скупчення людей. Водій може навіть не знати, що став шпигуном – щоб передати інформацію йому просто потрібно проїхати повз ці об’єкти з увімкненим навігатором.
«Яндекс Карти і Навігатор» – давно відомий в Україні. В Політиці конфіденційності зазначено, що розпорядником персональних даних є зареєстроване в РФ ТОВ «Яндекс». Вона теж опосередковано належить «Сербанку Росії».
Yandex та 2GIS включені до Реєстру організаторів розповсюдження інформації в мережі Інтернет та відповідно до Федерального закону РФ «Про інформацію» мають не тільки зберігати відомості про користувачів та їх реєстраційні дані, але й передавати всі отримані дані по запиту підрозділам Федеральної служби безпеки РФ. Це значить, що будь-яка інформація, яку «побачить» навігатор, вже через кілька хвилин можуть вивчати військові країни-агресора. Особливо це небезпечно в тому випадку, коли російськими навігатором користуються, волонтери, що їздять на передову, військові, чи працівник критичної інфраструктури. Ще гостріше питання такої розвідувальної інформації, постало у зв’язку з використанням РФ дронів камікадзе, що як і автонавігатор рухаються за заздалегідь встановленим маршрутом.
Використання російських навігаторів в Україні – питання життя і безпеки. Регулярні ракетні обстріли та застосування дронів камікадзе, означає те, що ворог постійно шукає нові цілі та об’єкти для ураження, йому вкрай цікаво які шляхи й мости є більш завантаженими, куди їздить на роботу військовослужбовець, а куди головний інженер ТЕЦ. Тому питання негайного припинення використання російських мобільних застосунків шпигунів це питання безпеки кожного Українця.
Причина такої по суті суїцидальної прихильності наших водіїв до російських автонавігаторів можна пояснити тільки поганою поінформованість і нерозумінням того, що за їх маршрутом у Яндексі завтра може летіти “російський шахід”.
Тому окрім дій Уряду, потрібно краще інформувати водіїв про те, до чого може призвести користування російськими навігаторами. Служби таксі, та кур’єрської доставки також можуть посприяти цьому процесу. Наприклад, Uklon не надає доступу до російських застосунків, таких як Яндекс (Yandex), 2GIS, CityGuide та Navitel під час здійснення замовлень. Тож водіям, які співпрацюють з Uklon, пропонують ознайомитися в налаштуваннях Uklon Driver з альтернативними навігаторами для роботи, або ж завантажити аналог.
Українські водії мають зрозуміти ризик, який несе використання російських навігаторів та видалити їх. Якщо більшість споживачів відмовляються від цих програм, це дозволить мінімізувати шкоду від них та зміцнити безпеку країни.
Як повідомлялося, фальшивки в Україні поширюють таксисти.
varta1.com.ua: Новини
В ході реформи МСЕК окрім статусу інвалідності, в Україні запровадять статус працездатності
Мінсоцполітики працює над впровадженням нової системи соціального страхування – “єПотенціал”
Щоб заповнити вакансії в судах, відтепер від кандидатів не вимагатимуть володіти знаннями з усіх сфер права
На думку ВККС, це дозволить збільшити кількість бажаючих стати суддями
В Україні пришвидшують процедури накладення на ухилянтів обмеження у праві керування авто
Прискорюється обмін даними між ТЦК і Нацполіцією
Найкоментованіше
- У львівському тролейбусі стався конфлікт (ВІДЕО)
- Ексфутболіста збірної України "бусифікував" ТЦК
- У ТЦК уточнили, хто з мобілізованих потрапляє у штурмові підрозділи
- Шмигаль зробив важливу заяву щодо заморожування війни на лінії фронту
- Відійшов у вічність воїн з Львівщини, який з перших днів великої війни пішов добровольцем на фронт
Найчитаніше
- Підтверджено загибель 24-річного Героя зі Львівщини
- "Львівобленерго" опублікувало графік відключень світла на суботу, 14 грудня
- Останній бій прийняв на Курщині: стало відомо про загибель Героя з Львівщини Володимира Таратули
- У Львові трамвай переїхав людину
- Одна з ракет на Львівщині влучила, але не здетонувала, - ОВА
Коментарі