Увага! Фальшивки в Україні поширюють таксисти

Фальшивомонетники знайшли нові способи поширення «банкнот»

Ілюстрація: НПУ

В Україні фальшивомонетники знайшли нові способи поширення «банкнот». Вони використовують таксистів, які погоджуються доставляти «скарби». Крім того, разом із фальшивками вони також продають інструкції, як їх збути, а також чужі банківські картки та документи.

«OBOZREVATEL» вивчив роботу однієї з великих мереж фальшивомонетників та дізнався, як працюють розповсюджувачі своїх папірців.

Воєнний стан вніс свої корективи у роботу фальшивомонетників. Скарбменів, які зазвичай ходять районами та залишають «скарби» (посилки із фальшивками) у непримітних місцях, часто затримують територіальна оборона, патрулі або місцеві жителі. Всі довкола стали пильними, а робота ускладнилася.

Однак фальшивомонетники швидко знайшли вихід: тепер шукають таксистів. Такий водій впродовж дня виконує замовлення на «Uber» або «Uklon», розміщує на своєму авто логотип зазначених сервісів. Але також він отримує замовлення ще від одного роботодавця: кому та яку посилку відвезти. Покупець посилки заздалегідь отримує номер телефону водія та вказує місце, кому передати або де залишити «скарб».

Таксист щодня отримує посилки через «Нову пошту». Тут важливо зазначити, що ані «Нова пошта», ані служби таксі у цю схему свідомо не вплутані. За правилами, якщо посилка добре упакована, її не перевіряють. А служби таксі не стежать протягом усього дня, скільки замовлень беруть їхні водії та як вони працюють.

«За кожне замовлення 10 доларів. Якщо виконуєте план, то зарплата буде 1500 доларів», — розповідають в одному з великих «магазинів фальшивок». Вони розміщують свою рекламу в мережах, рекламують через месенджери. Платять за допомогою біткоїн-гаманців, відстежити гроші дуже складно.

Навчилися обходити банківський контроль

Після придбання фальшивок їх пропонують збути невеликими порціями. Для цього за невелику плату злочинці надішлють сім-карту, дані вже оформлених банківських карток, доступ до банківського додатку. Працює ціла індустрія: усю цю інформацію наперед крадуть в українців.

За декілька тисяч гривень можна купити нову особу: ксерокопію паспорта (як приклад шахраї надіслали фотографію паспорта киянина), номер мобільного телефону та навіть банківську картку. Наступний крок: у терміналі та за допомогою банківської картки потрібно поповнити фальшивками куплений рахунок. А вже з цього рахунку — поповнити криптовалютний гаманець. На цьому, як заявляють шахраї, ланцюжок буде обвалено. 

Ті українці, які купують фальшивки, стають чи не головною ланкою у ланцюжку збуту фальшивок. Якби фальшивки справді так легко можна було використовувати в терміналах та банкоматах, шахраї не продавали б їх за 30–40 % від номіналу, а збували б самі.

Проте замість фальшивок вони продають ризик бути викритим. І за збут фальшивок загрожує до семи років ув’язнення. Фальшиві гривні та долари також пропонують збувати в обмінниках. При цьому продавці «папірців» зізнаються: якщо на касі використовують лічильник банкнот «Cassida ZEUS», ймовірно, він визначить фальшивку.

Дають також і рекомендації, як діяти у разі викриття. «Гроші знайшли, у вас тільки одна купюра. Придумайте, де знайшли. Попросіть вибачення, йдіть. Не світіть своє обличчя на камеру, не користуйтеся обмінниками в місцях, де ви часто буваєте. Якнайдалі від роботи й дому. Переміщайтеся багато, не потрібно відразу йти додому», — радять фальшивомонетники.

Українські фальшивомонетники справді можуть створювати фальшивки, які без спеціальних знань та обладнання складно відрізнити від справжніх купюр. Але абсолютно всі їх за допомогою експертизи (а частіше й за допомогою звичайного лічильника валют) відрізняють від справжніх банкнот. Фактично це лише схожі на гроші папірці.

Наприклад, у серпні поліція затримала у Житомирі на одній із АЗС організатора злочинного угруповання фальшивомонетників. Вони працювали по всій країні та продавали «десятки тисяч доларів». «Між усіма учасниками були чітко розподілені ролі: контроль усіх дій учасників, пошук покупців та продаж «грошей». Підшукував клієнтів учасник злочинної групи, який перебуває у в’язниці. До збуту зловмисників пропонували фальшиві гривні, долари США, євро та російські рублі», — йдеться у повідомленні поліції.

Щоб не отримати фальшивки, скоротіть використання готівки, купуйте валюту в обмінниках і касах банків, яким ви довіряєте, наголошується у повідомленні.

Як повідомлялося, в Україні намагаються поповнювати термінали виведеними з обігу купюрами.

varta1.com.ua: Новини

Володимир Садовий