В МАГАТЕ прокоментували ситуацію з підривом Каховської ГЕС та потенційні наслідки

Спрогнозували, наскільки швидко ЗАЕС може залишитися без води для охолодження реакторів

Рафаель Гроссі, фото з відкритих джерел

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі зробив заяву, що на Запорізькій АЕС наразі працюють над забезпеченням води в максимальних кількостях. Це робиться на випадок, якщо постачання зі зруйнованої Каховської ГЕС припиниться.

Про це повідомляється на сайті МАГАТЕ

«На Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) тривають роботи, для забезпечення максимальної кількість охолоджувальної води в резерві на випадок, якщо вона більше не зможе отримати доступ до сусіднього Каховського водосховища, яке продовжує падати після того, як на початку цього тижня була пошкоджена його дамба внизу» - заявив гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі.

Зазначається, що рівень води у водосховищі знизився приблизно на 2,8 метра після прориву дамби вранці у вівторок і досяг 14,03 метра сьогодні о 18:00 за місцевим часом, сказав генеральний директор Гроссі.

Проте погодинні темпи втрат дещо сповільнилися до 5-7 сантиметрів на годину з піку близько 11 см/год вчора, додав він, посилаючись на інформацію експертів МАГАТЕ, присутніх на ЗАЕС.

В разі, якщо рівень опуститься нижче 12,7 метра, ЗАЕС вже не зможе перекачувати воду з водойми на майданчик.

 Оскільки повний масштаб пошкодження дамби залишається невідомим, неможливо передбачити, коли це станеться. Проте, якщо нинішня швидкість падіння продовжуватиметься, рівень 12,7 метра може бути досягнутий протягом наступних двох днів (використані висоти відносно Балтійського моря – відомі як Балтійська система висот).

Готуючись до такої можливості, ЗАЕС постійно поповнює свої запаси води – включаючи великий ставок-охолоджувач поруч із станцією, а також менші спринклерні ставки-охолоджувачі та прилеглі канали – шляхом повного використання води Каховського водосховища, поки вона ще є. можливо.

Коли вони заповнені, цих джерел води буде достатньо, щоб забезпечити станцію водою, необхідною для охолодження шести реакторів, а також відпрацьованого палива протягом кількох місяців. Незважаючи на те, що всі шість реакторів ЗАЕС зупинені, їм все ще потрібна охолоджуюча вода, щоб запобігти розплавленню палива та можливому викиду радіоактивних матеріалів, сказав генеральний директор Ґроссі.

Можлива відсутність доступу до Каховського водосховища підкреслила необхідність збереження інших водних джерел ЗАЕС, зокрема великого ставка-охолоджувача поблизу майданчика, а також відвідного каналу сусідньої Запорізької теплоелектростанції (ЗТЕС), який використовується провести воду з водойми на майданчик ЗАЕС.

«Важливо зберегти цілісність як водойми-охолоджувача ЗАЕС, так і випускного каналу ЗТЕС. Це критично важливо, щоб на заводі було достатньо води для забезпечення необхідного охолодження на найближчі місяці», — сказав генеральний директор Гроссі.

Гроссі наступного тижня відвідає ЗАЕС, щоб оцінити ситуацію після пошкодження дамби та проконтролювати дотримання п’яти основних принципів захисту ЗАЕС, які він представив Раді Безпеки ООН 30 травня.

З огляду на активізацію діяльності МАГАТЕ відповідно до нещодавно встановлених принципів, він також посилить присутність МАГАТЕ на місці, замінивши нинішню команду більшою групою, яка подорожуватиме з ним через лінію фронту.

«Зараз, як ніколи, посилена присутність МАГАТЕ на Запорізькій атомній електростанції має критично важливе значення для запобігання небезпеці ядерної аварії та її потенційних наслідків для людей і навколишнього середовища в умовах посилення військової активності в регіоні. Можлива втрата основного джерела охолоджувальної води для станції ще більше ускладнює і без того надзвичайно складну та складну ситуацію з ядерною безпекою та безпекою», – сказав він.

П'ять із шести реакторів ЗАЕС перебувають на холодній зупинці. 

Один блок залишається в режимі гарячої зупинки для виробництва технологічної пари на місці для таких операцій, як обробка рідких радіоактивних відходів, які збираються з шести реакторів, навіть під час зупиненого стану реакторів.

varta1.com.ua: Новини

Ярошенко Олена

Читайте також