В НБУ роз'яснили, в якому випадку обмінники та банки не мають права вимагати комісію при обміні банкнот

І навпаки - в якому разі можлива комісія

ФОТО: ілюстративне

Під час обміну валюти у банках чи обмінних пунктах наявність на купюрах незначних пошкоджень не може бути підставою для виплати комісійної винагороди. Про це повідомили в суботу, 10 червня, у відповідному роз'ясненні НБУ.

 “Уповноважені установи зобов’язані приймати банкноти іноземної валюти, які за дизайном і елементами захисту повністю відповідають зразкам та описам, наведеним на сторінках офіційних сайтів центральних/національних банків іноземних держав, і не мають ознак зношення або набули під час обігу одну чи кілька ознак незначного зношення”, - йдеться у повідомленні.

До ознак незначного зношення належать:

 • локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) та/або втрата папером жорсткості;
 • відбитки штампів/печаток, написи, включно з видимими в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 кв. мм;
 • плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм;
 • надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук завдовжки до 3 мм;
 • отвори та проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук, діаметром не більше ніж 1 мм кожен.

Такі купюри, незалежно від їх року випуску, банки та обмінники зобов'язані приймати.

Банкноти іноземних держав, які під час обігу значно зносилися або мають значні пошкодження, згідно з Інструкцією про порядок організації касової роботи банками та проведення платіжних операцій постачальниками платіжних послуг в Україні №103, приймаються в касах банків на інкасо на умовах, що визначаються банком разом із банком-кореспондентом.

“Звертаємо увагу, що комісійну винагороду за здійснення таких операцій банки відповідно до статті 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність» стягують згідно з установленими ними тарифами, інформація про які має бути розміщена в доступному для клієнта місці. Зважаючи на суттєве ускладнення логістичних шляхів під час повномасштабної війни і пов'язане з цим зростання прямих затрат банків на здійснення такого передавання валюти для обміну, уповноважені установи поступово збільшують комісії за операції інкасо. Клієнти можуть обрати установу, комісія  якої є нижчою”, - йдеться у повідомленні. 

Комісія можлива при обміні:

 • банкнот іноземних держав, які набули під час звернення ознак зносу, що перевищують незначні;
 • банкнот іноземних держав, які зазнали на час звернення однієї або кількох ознак значного зносу/пошкодження;
 • розірваних (розрізаних) на частини;
 • з пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові або текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично змінні елементи захисту, захисні стрічки);
 • зі зміненим початковим кольором паперу та/або зображень;
 • з локальними забрудненнями (плямами), включно з видимими в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти із загальними забрудненнями, включно з паперами, що викликають люмінесценцію, в ультрафіолетових променях;
 • обпалені, пропалені, старі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, різних рідин, хімікатів або з ознаками гниття);
 • мають явні друкарські недоліки;
 • банкноти, вилучені іноземною державою з обігу після дати, оголошеної банком-емітентом відповідної валюти (за наявності згоди банку-кореспондента відповідної держави на обмін цих банкнот).

Читайте також: що буде з курсом валют до кінця року.

У Нацбанку закликають у разі порушень, зокрема відмови приймати без комісії банкноти з незначними ушкодженнями, скаржитися на номер телефону 0 800 505 240.

varta1.com.ua: Новини

Ілона Мартинюк