В Україні чоловіки відбирають дітей у матерів через суд, щоб уникнути мобілізації

Кількість ухвал зросла в судах по всій країні

Ілюстраційне зображення. Фото: WSJ

За останні два роки в Україні значно побільшало судових рішень щодо розлучень з подальшим позбавленням матері права виховання дитини на користь батька. Дослідниці кажуть, що в такий спосіб чоловіки уникають мобілізації, а причетними до цього є судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду, яким нещодавно зацікавилися правоохоронці. 

Про це йдеться в дослідженні NGL media, інформує Zmina. 

До 2022 року українські суди нечасто розглядали сімейні спори про місце проживання дитини в разі розлучення. До прикладу, у 2019-му було загалом було лише 589 таких рішень, і лише в 133 випадках їх ухвалювали на користь батька.

Як показували соціологічні дослідження до початку повномасштабного вторгнення росіян, здебільшого доглядом за дітьми в українських сім’ях займаються жінки. Так, лише у 2% родин, де є діти до трьох років, батько відповідав за виховання. Більшість чоловіків нарікала на надмірну зайнятість, але 18% лише транслювали гендерні стереотипи, що “виховання – обов’язок жінки”, 5% “не вміють” виховувати дітей, а 3% бачать свою роль тільки в спілкуванні.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії ситуація з рішеннями судів на користь батька, а не матері кардинально змінилася: у 2022-му рішень на користь чоловіків було 859, а торік – уже 2708.

Кількість ухвал зросла в судах по всій країні, але Білгород-Дністровський міськрайонний суд “явно вибивається із загального ряду”, бо понад 30% рішень усієї судової системи припали на нього. Звертаються туди з Києва, Чернігова, Львова і навіть з карпатського села Яблуниця, а можливим це стало, зокрема, завдяки укладанню фіктивних договорів оренди житла в Білгород-Дністровському районі.

Майже всі подібні рішення ухвалили лише четверо суддів цього суду – голова Олександр Боярський (364), Сергій Савицький (312), Валентин Заверюха (124) та Юлія Шевчук (30).

Як типовий приклад навели історію подружжя 36-річних киян Ігоря та Уляни Верхоглядів. Згідно з рішенням суду, їхня неповнолітня дитина вже кілька років живе з батьком, а мати “самоусунулася від виконання належним чином своїх батьківських обов’язків по вихованню та утриманню дитини”. Рішення на користь батька в підсумку ухвалив суддя Савицький. 

“Соцмережі Уляни Верхогляд свідчать, що насправді вона турботлива мама і дружина. Вона активно постить спільні сімейні фото, де вони з чоловіком і донькою разом відпочивають, відвідують родичів на Великдень, публікує фото з донькою з турецького готелю. Уляна Верхогляд відмовилася дати коментар для цієї статті”, – йдеться в розслідуванні.

Вдалося також поговорити з одним із чоловіків, який відібрав дитину в матері в такий спосіб. Він підтвердив, що зробив це саме задля уникнення від мобілізації. 

Читайте також: у ВР розкрили проблеми стосовно нового законопроєкту про мобілізацію.

Для підтвердження своєї позиції в суді йому довелося збирати письмові свідчення сусідів та друзів про те, що дружина давно не проживає разом з дітьми, хоча це було неправдою. 

 

varta1.com.ua: Новини

Володимир Садовий

Читайте також