В Україні очікується здорожчання пального: на скільки АЗС можуть підвищити ціни

І яка причина

ФОТО: ілюстративне

В Україні незабаром подорожчає вартість бензину та дизпалива. Причина – на гуртових ринках вони дорожчають швидше, ніж на АЗС. Зрости ж ціни, за прогнозами, можуть на близько 2 грн/л. Про це повідомляє Enkorr.

Там пояснюють: протягом січня-травня 2023 року спред (різниця між найвищою ринковою ціною купівлі та найнижчою ринковою ціною продажу) між гуртом та роздробом становив 9,7–9,8 грн/л. Нині ж він майже вдвічі менший.

«За великим рахунком, цей показник можна сприймати як індикатор роздрібної націнки», – зазначають аналітики.

Втім, наголошується, найімовірнішим розвитком подій вбачається зростання цін на АЗС не більше ніж на 2 грн/л. На це, за словами авторів матеріалу, вказують:

  • значне скорочення маржі у невеликих мереж АЗС, які «працювали в серпні з мінімальною за останні півтора роки націнкою»;
  • близькість цінової позначки 60 грн/л – перетинати яку, мабуть, особливого бажання в учасників ринку немає.

«Очевидно, новий ціновий рівень та близькість неприємної позначки 60 грн/л призведуть до скорочення націнки АЗС. Відповідно, ймовірний потенціал подорожчання роздрібу становить не більше 2 грн/л», – резюмується в матеріалі.

Чому зросли гуртові ціни

За даними експертів, з 14 червня до 17 серпня оптові ціни на бензин А-95 зросли на 13,25 грн/л (з 34,25 грн/л до 47 грн/л). На дизпальне – на 13 грн/л (з 33,5 до 46,5 грн/л).

«Ключовим фактором зростання стало поновлення з 1 липня ставок »паливних« податків, які діяли до повномасштабного вторгнення Росії на територію України. Крім того, протягом зазначеного періоду зростали світові, тобто закупівельні ціни на нафтопродукти», – пояснили вони.

При цьому наголошується: фактична відсутність запасів пального є причиною, через яку гуртовий ринок оперативно реагує на зміну кон'юнктури. Визначаючи таким чином майбутній трек роздрібних цін, які змінюються повільніше.

varta1.com.ua: Новини

Ілона Мартинюк