Вагнерівці ампутували обидві руки: український боєць розповів про 46-денний кошмар у полоні рф

Допити були безперервними

Під Бахмутом російські найманці захопили Іллю Михальчука. Вони ампутували йому руки в темному підвалі, каже він, і піддали його карколомному психологічному насильству. Про 36-річного українця розповідає виданняя The Washington Post. 

Історія бійця

Михальчук раніше проходив строкову службу в 2004 році та в добровольчому підрозділі в 2015-2017 роках. Його призвали в грудні 2022 року. Боєць приєднався до лав 67 ОМБр, створеної на базі “Правого сектора”.

Як потрапив у полон

Найманці Вагнера були на відстані крику, коли почалася засідка.

З височини вони розгрібали колону української військової бронетехніки внизу. Автомобіль Іллі Михальчука пробила протитанкова ракета, і 36-річний чоловік згадав, як швидко оцінив свої поранення. Вони були жахливі.

Права рука: стрічки з подрібненої плоті. Ліва: порізана осколками.

Михальчук спіткнувся з палаючих уламків, упав на мерзлу землю і, використовуючи зламані зуби як важіль, затягнув джгут на понівечені руки. Через кілька хвилин його нападники наблизилися, вистреливши йому в ноги. Вони підійшли ближче. Смерть, вважав Михальчук, неминуча.

«Я був упевнений, — згадував він нещодавно, — вони мене не схоплять».
Але це саме те, що сталося.

Жахи полону

За словами українського військового, вагнерівці зняли з нього джгути і замінили їх гумовими трубками, зав’язавши так туго, що їх неможливо було послабити. Після цього Михальчука перевезли на окуповану росією територію, де він благав ампутувати йому праву руку, але ті відмовилися. Бійця помістили в темний підвал, що погано провітрюється.

Ілля вважає, що його ліву руку ще можна було врятувати, але через гумові трубки вона почорніла від некрозу. Вагнерівці не надали йому медичну допомогу, а утримували кілька годин, проводячи “допит”.

Після цього його приспали, а коли боєць прийшов до тями, обидві його руки були ампутовані. При цьому Іллі не наклали шви, а просто перев’язали рани джгутами.

Допити були безперервними. Коли військовий втрачав свідомість, йому вводили невідому речовину, щоб не спати, щоб вагнерівці могли продовжувати.

Окупанти насміхалися над ампутованими кінцівками, зловтішалися, що він ніколи більше не воюватиме.

“Вони намагалися змусити нас повірити, що ми не можемо довіряти один одному, і що це була ситуація “вбий або будь убитим. Вони просто гралися з нами, як кіт грається з мишкою — коли він ловить її, перш ніж вбити”, — розповідає Ілля Михальчук.

Боєць пригадує, що деякі вагнерівці виявляли більше поваги до таких українців, як він, які потрапили в полон під час боїв, але менше до тих, хто здався сам, — до них ставилися з глузуванням.

Як себе почуває боєць зараз

Михальчук провів шість тижнів у полоні і був звільнений під час обміну полоненими в квітні.

Зараз Ілля перебуває у США в спеціалізованому закладі, де йому встановлюють протези для рук від компанії, яка має великий досвід лікування американських військових, які втратили кінцівки під час війни в Іраку та Афганістані.

varta1.com.ua: Новини

Ілона Мартинюк