Верховна Рада звільнила Якова Смолія з посади голови Нацбанку (фото)

b5831ca-autvwwnxpbl2czzopaslty34gznzp09w8piahod3
b5831ca-autvwwnxpbl2czzopaslty34gznzp09w8piahod3

Після подання президента Верховна Рада на позачерговому засіданні звільнила Якова Смолія з посади голови Національного банку, передає «ВВС».


За це рішення проголосували 286 депутатів.Увечері 1 липня голова Національного банку подав у відставку, пояснюючи це рішення «систематичним політичним тиском».

«Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні», — написав у заяві про відставку Яків Смолій.

В Офісі президента спростували будь-який тиск на інституцію та заявили, що НБУ «буде продовжувати свою діяльність на засадах незалежності та професійності».

Яків Смолій мав очолювати НБУ до 2025 року. Під час виступу у парламенті він наголосив на політичних мотивах своєї відставки, і сказав, що намагався, наскільки міг, чинити спротив рішенням, які могли б нанести шкоду економіці України, зокрема, згадав і вимоги необґрунтованої емісії грошей. Водночас він не назвав джерело цього тиску.

Водночас, заступник голови парламентського комітету, депутат від «Голосу» Ярослав Железняк попередив про відповідальність тих, хто критикував політику Нацбанку, і готовий проводити іншу.

«Голова Національного банку прийшов — гривня була 26, і йде — гривня 26. Це та якість, яку б я хотів бачити від ваших наступників, — заявив депутат. — Хто готовий взяти відповідальність, що через кілька місяців курс не злетить до 30 гривень за долар? Тому що відповідальність буде на табло обмінників, коли гроші перетворюватимуться на папірці. Відповідальність буде, коли ви натиснете зелену кнопку, і призначите 100 % свого голову Національного банку».