Ветерана війни з Росією, затриманого в Польщі, знімуть зі списку Інтерполу

1FBC01BD-734C-40B6-BA45-323A69F3E93C_w408_r1_s
1FBC01BD-734C-40B6-BA45-323A69F3E93C_w408_r1_s

Затриманого польськими прикордонниками ветерана війни на Донбасі Ігоря Мазура знімуть з переліку осіб, яких розшукує Інтерпол. Про це у вівторок заявила віцеміністр закордонних справ України Олена Зеркаль, пише «Польське радіо».

«Список Інтерполу і співробітництво з Інтерполом підпадає під компетенцію Міністерства внутрішніх справ, і воно контролює це питання. Я щойно мала контакт з паном (віцеміністром внутрішніх справ Антоном) Геращенком, який сказав, що найближчим часом Мазур має бути знятий з цього переліку розшукуваних Інтерполом», — заявила Зеркаль на пресбрифінгу.Нагадаємо, ветерана війни на сході України Ігоря Мазура затримали у прикордонному пункті пропуску «Ягодин-Дорогуськ» на запит Росії через канали Інтерполу.

10 листопада його передали на поруки генерального консула у Любліні Василя Павлюка. Він буде перебувати у Любліні протягом тривання процедури екстрадиції.

Раніше Павлюк заявив, що польські прикордонники та прокуратура діяли згідно із міжнародними нормами права. Він подякував за розгляд його звернення та звільнення Мазура.

Ігор Мазур, який приїхав у неділю у консульство в Любліні, на запитання журналістів про те, як він оцінює роботу польських прикордонників і прокуратури, сказав, що вони зробили те, що повинні були, що вимагається законом. До Польщі його запросили на конференцію у Варшаві, присвячену питанням безпеки і співпраці Польщі та України у зв’язку з агресією Росії.

Коментуючи обвинувачення, які висунули йому російські правоохоронні органи, Мазур заявив, що у 2000 році Росія внесла його до списку осіб, підозрюваних у різних злочинах у Чечні, яких він не вчиняв і в яких не брав участі.

Після затримання Мазура польська прокуратура планувала спочатку клопотатися про затримання його на сім днів. Речниця Окружного суду у Любліні Барбара Марковська повідомила, що засідання суду у цій справі мало відбутися у неділю, але невдовзі його скасували, оскільки, як сказала речниця, прокуратура відкликала своє клопотання.

Речниця Окружної прокуратури у Любліні Аґнєшка Кемпка поінформувала, що у зв’язку з гарантіями консула України в Любліні про те, що Мазур перебуватиме у Польщі, остаточно прокуратура не просила його тимчасового арешту.

За її словами, це не скасовує процедури екстрадиції. «Тепер ми очікуємо на документи з Росії. Після їх вивчення ми прийматимемо наступні рішення у цій справі», — додала Кемпка.

Суд у Польщі вирішує, чи дозволяти екстрадицію, чи ні. Остаточне рішення приймає міністр юстиції.

Ігор Мазур — ветеран війни проти російських окупантів та проросійських бойовиків на Донбасі, заступник голови УНА-УНСО, є одним із засновників «Руху опору капітуляції».

Як пояснила речниця Міністерства закордонних справ Ева Сувара, Польща, згідно із чинним законодавством, після інформації Інтерполу була зобов’язана затримати громадянина України. Вона зазначила, що так звана червона картка була видана за запитом Росії. «Заявником є не Польща, а Росія. У справі затриманого рішення прийме незалежний суд на підставі законодавчих норм та після ретельного розгляду справи», — додала вона.

Раніше міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович, коментуючи затримання Мазура польськими прикордонниками, сказав, що сторони угоди Інтерполу іноді зловживають нею. «Трапляється, що іноді сторони угоди Інтерполу зловживають можливістю внесення у список. Я думаю, що ці питання будуть вивчатися, відповідні рішення відповідними польськими органами будуть прийняті згідно з міжнародним законодавством», — сказав Чапутович.

«Рішення прийняли прикордонники, які не знать про те, яку функцію виконує особа, котра є у списку Інтерполу. Як Україна, так і Росія є сторонами договору Інтерполу і обов’язком прикордонної служби є затримання такої особи», — пояснив очільник польської дипломатії. Він теж запевнив, що польські консульські органи з’ясовують з українською стороною причини, через які Росія внесла Мазура до списку.

Про те, що Росія часто використовує реєстр Інтерполу як інструмент реалізації своїх політичних цілей, заявила теж після затримання Мазура віцеспікерка Сейму Малґожата Ґосєвська. «Я закликаю до спокою та розважливості. Затримання на польському кордоні Ігоря Мазура є виключно технічним виконанням Республікою Польща міжнародних угод та зобов’язань. Хоробрий громадський активіст і ветеран війни на Донбасі, Грузії та Чечні став жертвою дій сусідів зі Сходу», — написала депутатка Права і справедливості у соціальній мережі.

«До реєстру затримань Інтерполу його внесли російські служби. Це наочний приклад використання Кремлем інституцій міжнародного права для політичної помсти. Ми не можемо дозволити спровокувати себе. Ми не можемо бути акторами у російському сценарії. Польща зробила так, як повинна була. Вона затримала особу, котра є у реєстрі. Але для того, аби з’ясувати ситуацію. Ми вже багато знаємо. І я запевняю, що шлях до Росії не є відкритим. Польська влада і суди ретельно розслідують цю справу, і я, зі свого боку, допомагаю і даю поруку за невинність Ігоря Мазура щодо російських обвинувачень», — заявила Ґосєвська.

Раніше допомогти звільнити Мазура закликала МЗС України українська омбудсмен Людмила Денісова. «Я закликаю Міністерство закордонних справ максимально сприяти звільненню Ігоря Мазура, українського громадського активіста і учасника російсько-української війни на Донбасі», — написала вона у «Facebook».