Як дитині не стати коригувальником ракетних ударів росіян (ВІДЕО)

Поради експертів з онлайн-безпеки

Скриншот відео СБУ

Експерти освітнього проекту #stop_sexтинг розповіли, як поговорити з дітьми про новітні онлайн-ризики, що виникають під час війни, та як захистити дитину у разі виникнення таких ситуацій, повідомляє «УНІАН».

«Під час війни багато родин залишились без роботи та фінансових збережень. Часом така ситуація може наштовхнути дітей до пошуку можливостей заробити »легкі гроші« в мережі, наприклад, через створення інтимного контенту за фінансову винагороду, чи допомогу злочинцям у наведенні авіаудару на інфраструктурні об’єкти в місті чи інші дії за гроші», — констатують експерти.

Як зазначають фахівці, зазвичай діти згоджуються на передачу таємної інформації злочинцям, в тому числі, в якості наведення на об’єкти для авіаударів, з декількох причин:

  • «Популярність» серед однолітків та відчуття «особливості», коли дитину обрали для виконання ніби надважливого та таємного завдання.
  • Шантаж злочинцями: часом злочинці можуть погрожувати дитині завдати шкоду їй чи її близьким, якщо дитина не виконає певне завдання.
  • Бажання заробити гроші, адже доволі часто злочинці пропонують кошти за виконання таких завдань.

Щоб цього уникнути, експерти радять проводити з дітьми роз’яснювальні бесіди, наголошуючи на таких моментах:

Перед тим як щось поширити, написати людині в приватні повідомлення чи виконати завдання з мережі, подумай, чи це ніяким чином не може нашкодити тобі чи твоїм рідним, як це може повпливати на твоє майбутнє.

Якщо дитину додали у секретний чат чи пропонують зробити таємне завдання, особливо під час війни, це небезпечно. Важливо про це повідомити дорослим, яким дитина довіряє.

Дорослі люди мають просити дорослих про допомогу, а не дітей.

Важливо дитині ділитись з дорослими тим, що трапляється з нею в мережі, особливо, коли це викликає неприємні передчуття чи дитина не може одразу визначити, як вчинити.

Також дуже важливо обговорювати з дітьми те, що пошук фінансів — це завдання дорослих людей. Так, в Україні війна, яка повпливала на кожну людину та на фінансову спроможність родин — у масштабних кризових ситуаціях люди втрачають роботу, але це не означає, що так буде завжди.

Крім того, зазначають експерти, слід не забувавати регулярно нагадувати дітям про обов’язкові правила поведінки в Інтернеті: 

  • Не поширювати особисті дані (повне ім’я, номер мобільного телефону, адресу, паролі від своїх профілів) в інтернеті. 
  • Не переходити за посиланнями, що надіслані з невідомих джерел у приватне повідомлення, в месенджер або на пошту.
  • Не спілкуватись з тими, кого не знаєш в реальному житті. Особливо, якщо користувач наполегливо проситься в «друзі».
  • Звертатись до батьків чи вчителів, якщо хтось поводиться агресивно чи неприйнятно в мережі.
  • Пам’ятати, що після поширення фото чи відео матеріалів втрачається контроль над ними.
  • Закрити свої акаунти в соціальних мережах, щоб незнайомці не могли переглядати вміст сторінки та писати дитині. А в друзі додавати лише тих, кого дитина знає в житті. 

У разі, якщо дитина помітила, що спілкується зі злочинцем, то важливо зробити скріншот листування, заблокувати користувача, щоб він не зміг і надалі писати дитині, а також не відповідати на повідомлення від незнайомих користувачів. Важливо звернутись до правоохоронних органів, наприклад, написавши електронного звернення до кіберполіції: callcenter@cyberpolice.gov.ua

Як повідомляє СБУ, так звана «перша армія світу» втягує у війну українських дітей.

Оперативники Управління СБУ в Харківській області викрили малолітнього хлопця, якого російська військова розвідка залучила в якості коригувальника вогню. Окупанти встановили з малим контакт за допомогою мобільного месенджера «Telegram». Російські військові обіцяли заплатити гроші за інформацію про позиції Збройних Сил України на території міста Харкова.

Цинічно використавши дитину окупанти звісно ж не виконали своєї обіцянки.

СБУ закликає батьків здійснювати контроль за поведінкою своїх дітей в Інтернеті, а усіх громадян України — не довіряти ворожій пропаганді.

 

Читайте також