«Зачарований» полковник 6 років видає себе за військового ЗСУ (фото)

83256769_2575244916132044_3860073166898462720_o
83256769_2575244916132044_3860073166898462720_o

Упродовж останніх 6 років цей чоловік у військовій формі з медалями називає себе полковником Збройних сил України, бійцем з позивним «Воїн». Він розповідає історії про участь у найзапекліших боях на сході, про свої знайомства у Збройних силах, військовий досвід. При цьому його безпосередньої участі у війні підтвердити ніхто не може, а більшість довідок та посвідчень, які він показує — фіктивні. Використовуючи підроблені документи та вміння переконувати, чоловік видає себе за іншу людину та заробляє на цьому гроші.

«ZAXID.NET» поспілкувався з людьми, які зустрічали «Воїна» за різних обставин, і розповідає, як аферисту Віталію Коваленку вдається роками видавати себе за АТОвця і не потрапляти за грати.

Прізвище Коваленка побіжно уже згадувалось у розслідуванні «ZAXID.NET» «Історія самозванця» у січні 2019 року. Тоді керівниця Центру допомоги учасникам АТО Світлана Ткачук згадала Коваленка як єдиного львів’янина, який подав до центру фальшиві документи.

«За рік у нас був один випадок шахрайства, коли людина принесла підроблені документи учасника АТО. Прізвище цього чоловіка було Коваленко», — розповіла тоді ZAXID.NET Світлана Ткачук.

Виявилося, що Віталій Коваленко уже впродовж кількох років намагається отримати матеріальну допомогу та різні пільги у Львові. При цьому він показує ксерокопії документів, а оригінали ніколи не приносить.

«Вперше він звернувся до нас десь чотири роки тому, і одразу прийшов зі скандалом, мовляв, про нього не знають, а йому необхідна матеріальна допомога. Коли ми його попросили показати військовий квиток, він агресивно на це відреагував. Також ми з’ясували, що раніше він звертався про реєстрацію у наш центр обліку бездомних і залишив там довідку про судимість», — пригадує начальник управління соціального захисту ЛМР Ігор Кобрин.

Через два роки Коваленко знову прийшов у центр для бездомних на вул. Кирилівську, але йому відмовити у реєстрації через фіктивність документів, які він подав.

«Викликало підозру те, що він завжди приносив копії документів, а не оригінали, а друге — це те, що він був засуджений. У копіях його документів зазначалося, що він підполковник, хоча раніше судимі не можуть проходити військову службу», — каже Ігор Кобрин.

У листопаді 2019 року Віталій Коваленко прийшов на прийом до міського голови Львова з проханням виділити йому житло та надати матеріальну допомогу як учаснику бойових дій. Він приніс із собою посвідчення Кіровоградського військового комісаріату про участь у бойових діях та копії довідок про перебування на службі різних військових частинах та участь в АТО. Також чоловік мав із собою довідку багатодітного батька та інваліда І групи.

Дві останні довідки були справжніми, а решта після перевірки виявились фіктивними. Зокрема, несправжнім виявився основний документ Коваленка — посвідчення про участь у бойових діях, нібито видане Кіровоградським військкоматом. Насправді статусу УБД у нього не було.

«Довідки у нього були з різних батальйонів: то добровольчих, то військових частин. На прийомі у міського голови він заявляв, що був і в полоні, і на передовій. Називав імена відомих осіб з ЗСУ, з якими він нібито служив. За дорученням міського голови ми надіслали запити у різні служби і перевірили його документи. Прийшли відповіді, що це все не відповідає дійсності», — розповідає Ігор Кобрин.

Віталій Коваленко також кілька разів звертався у Львівський центр надання послуг учасникам АТО для отримання 100 тис грн за міською програмою матеріальної допомоги.

«Вперше він подав заяву на отримання 100 тис. гривень влітку 2017 року. Його посвідчення учасника бойових дій викликало питання, бо воно було написано від руки. Ми подали запит на управління соцзахисту, вони звернулись в відповідні органи і отримали відповідь, що таке посвідчення не видавалось. Тому ми справу про 100 тисяч зупинили», — розповіла «ZAXID.NET» керівниця центру Світлана Ткачук.

На початку 2019 року Коваленко знову спілкувався із Центром надання послуг учасникам АТО. І знову отримав відмову.

«Ми сказали йому, що якщо у нього є документи, ми їх знову зможемо розглянути. Він до нас знову прийшов, але без посвідчення УБД, сказав, що воно на виготовленні. А якщо немає УБД, значить ми не можемо його розглядати», — пояснила Ткачук.

У пошуках матеріальної допомоги «воїн» Коваленко штурмував соцвідділ Франківського району і навіть райадміністрацію.

«Одного разу він з нетверезим чоловіком увірвались на нараду з благоустрою. Кричали, щоб районний відділ соціального захисту по-іншому до нього ставився. Ми йому сказали, що тим відділом керуємо не ми. Конкретних претензій до нас у нього не зайшлося і вони покинули нашу нараду», — розповів «ZAXID.NET» голова Франківської райадміністрації Львова Орест Тимчишин.

Останні півроку Віталій Коваленко разом із дружиною і чотирма дітьми проживає в орендованій квартирі на вул. Багряного. У чоловіка постійно виникають побутові конфлікти із власницею помешкання, через що вона намагається його виселити.

З початку війни на сході Віталія Коваленка помічали не тільки у Львові, а й в різних містах України: він представлявся учасником бойових дій з позивним «Воїн», полковником ЗСУ, бійцем різних батальйонів, зокрема «Айдару», «Кульчицького», «80-ки». Волонтери та військові з Полтави, Запоріжжя, Харкова та інших міст повідомляли, що Коваленко звертався до них про допомогу. Найчастіше Коваленко розповідав, що є полковником розвідки і навіть показував відповідне, щоправда несправжнє, посвідчення.

Часто він втирався у довіру до військових, разом із волонтерами збирав допомогу на фронт від імені командира неіснуючого батальйону «Ніхто крім нас», а потім зникав.
Варто наголосити, що Коваленко і справді їздив у зону АТО, і судячи з інформації від військових, не один раз. Він приїжджав у військовій формі з орденами на місце дислокації різних батальйонів, жив там кілька тижнів, спілкувався з військовими, навіть публікував відео з зони бойових дій, на своїй сторінці у «Facebook».

Навесні 2015 року, Коваленка бачили у Бахмуті, де розташовувався штаб батальйону «Кульчицького». Однак членом батальйону він не був, і ніхто з військових не пригадує участі Коваленка у боях.

Віталій Коваленко справді служив у складі 24-ї бригади ім. Короля Данила (військова частина А0998), хоча посвідчення УБД там не отримав. У військовій частині підтверджують, що Коваленко протягом двох тижнів ніс службу в АТО у їхніх рядах, однак жодного посвідчення не отримував, бо був на війні надто мало: з 23 червня по 14 липня 2017 року. А щоб отримати посвідчення УБД необхідно пробути в зоні бойових дій щонайменше 30 днів і справді брати участь у бойових діях.

З розвідкою Коваленко теж справді мав справу, однак теж лише два тижні у 2017 році. 11 вересня Коваленка зачислили до 131-го розвідувального батальйону, однак за півтора місяці його звільнили через службову невідповідність. За час своєї служби у батальйоні Коваленко не брав участі у бойових діях, однак після повернення у Львів подав заяву у обласний військкомат про визнання його учасником бойових дій. Йому відмовили через безпідставність такого прохання. Зараз він намагається оскаржити рішення військкомату у суді.

«ZAXID.NET» поспілкувався з командиром взводу, де служив Коваленко, Іваном Чупою. Він розповів, що з самого початку Коваленко не викликав сильної довіри, попри те що хвалився своїм досвідом у військовій справі.

«Це була територія полігону Олешківські Піски в Херсонській області улітку 2017 року. Ми тоді були на навчаннях. Розповідав, що мав відношення до батальйону «Миротворець» і батальйону «Ніхто крім нас», що був в Афганістані під час операції радянських військ. У перший ж вечір був зловлений з перегаром, за що був відчитаний», — пригадує Іван Чупа.

«Він дав собі позивний «Воїн». Почався період навчання, де він не дуже добре себе проявив, не знав майже нічого з військової справи», — розповідає Іван Чупа.

Через відсутність військових навиків у «Воїна» та розгубленість Коваленка йому дали новий позивний «Зачарований». А згодом у батальйоні зі ЗМІ та соцмереж дізнались, що Коваленко аферист, і його звільнили.

Як з’ясувалось згодом, за свій короткий час перебування у батальйоні Коваленко встиг загітувати кількох солдатів у неіснуючий батальйон «Ніхто крім нас». Але коли приходив момент оформлення військових у батальйон, Коваленко відправляв їх у інші військові частини, а сам зникав.

Інформація про Коваленка-афериста вперше з’явилась у публічному просторі ще 5 років тому. У 2015 році Віталій Коваленко збирав гроші як командир неіснуючого батальйону «Ніхто крім нас» на допомогу бійцям, а також поширював оголошення про набір бійців до цього батальйону.

Організація колишніх бійців афганської війни «Ніхто крім нас», логотип якої використовував Коваленко у своїх оголошеннях, у червні 2015 року публічно на своєму сайті назвала його аферистом.

«У Львові аферисти, прикриваючись ВВО «Ніхто крім нас», ведуть агітацію в батальйони. Агітацією займається Коваленко Віталій з позивним «Воїн». Він представляється комбатом добровольчого батальйону особливого призначення «Ніхто крім нас» Міністерства оборони України. Ця людина не має жодного стосунку до організації, без дозволу використовує логотип», — йшлося у повідомленні ВОО «Ніхто крім нас».

Вдруге про Коваленка як про шахрая публічно повідомив координатор Центру допомоги АТО Міноборони Олексій Ліпіріді у вересні 2016 року. Він зробив допис на своїй сторінці у Facebook, де розповів про шахрая, який представляється полковником ЗСУ та командиром неіснуючого батальйону «Ніхто крім нас». У своєму дописі він повідомив, що Коваленка кілька разів затримувала поліція, однак відпускала.

«Значить так. Всі його нагороди - магазинні значки. Держнагород там немає. Також його діяльність добре відома Військовій службі правопорядку, він тричі затримувався: в Артемівську, в Одесі, в Києві. Але так як він цивільний, його передавали поліції, яка, в свою чергу, за відсутністю доказів відпускала його», — повідомив Ліпіріді.

У грудні 2016 року Коваленка затримала СБУ з підробленим посвідченням полковника розвідки. Служба безпеки тоді повідомляла, що Коваленко видурював у бізнесменів і чиновників гроші на допомогу бійцям на фронті. Йшлося про сотні тисяч гривень, які в зону АТО так і не дійшли. Затримали Коваленка у київському хостелі в військовій формі і шевронах і вилучили у нього підроблені посвідчення.

Пізніше справу Коваленка передали Нацполіції, яка не знайшла достатньо доказів проти нього і відпустила його.

Чим займався Коваленко до початку війни на Донбасі, з’ясувати непросто. Відомо, що у нього є медалі за участь в афганській війні, але їх справжність ніхто не перевіряв. Серед документів, які Коваленко залишив у центрі для бездомних у Львові, є довідка про дві судимості. Судячи з документів, з 2003 по 2009 рік він відбував покарання у Личаківській виправній колонії за різні злочини, зокрема крадіжку автомобіля, шахрайство з документами, вимагання.

Особиста інформація про Коваленка також неоднозначна. Невідомо навіть, коли він народився. У копії паспорта Коваленка, який є в розпорядженні «ZAXID.NET», вказується його дата народження 7 жовтня 1967 року. Свій паспорт Коваленко отримав у 2015 році, де подівся його попередній паспорт і які дані були там — невідомо. Ця ж дата народження вказана на його довідці про інвалідність за 2016 рік.

До отримання нового паспорта Віталій Коваленко мав іншу дату народження — 7 жовтня 1973 року. Принаймні, так вказано на довідці про судимість за 2009 рік, яку він показував військовим та працівникам центру бездомних у Львові.

У 2016 році Коваленко одружився з львів’янкою Наталією Мартинюк, усиновив двох її дітей. Наступного року дружина народила Коваленку двійнят, після чого на законній підставі він отримав посвідчення багатодітного батька. Коваленко також запевнив «ZAXID.NET», що у нього є ще 22-річна донька, яка служить в ЗСУ.

Віталій Коваленко активно збирає гроші для себе у Facebook. Зокрема, у грудні 2019 році, на сторінці у «Facebook» «Андрей Коновалов» без фото та інформації про себе з’явився допис про збір коштів на допомогу атовцю Віталію Коваленку. У дописі зазначається, що Коваленко отримав поранення та контузію на війні, і вказується номер картки, на яку можна надсилати гроші. Цей допис має 52 поширення, і всі вони — від Віталія Коваленка та Андрея Коновалова.

«ZAXID.NET» поговорив із Віталієм Коваленком. Він наполягає на тому, що ніколи не був судимий, та його не затримувала СБУ у 2016 році. За словами Коваленка, його сплутали з ідентичним тезкою, який дуже схожий на нього ззовні. А всі звинувачення щодо підроблення документів — наклеп.

«Брехня! Не затримували. Я вам фотографії покажу — це схожа на мене людина. Це не я. Якщо би мене затримали, я би вже сидів у тюрмі. Все наговори, все брехня», — впевнений Коваленко.

На прохання журналістки «ZAXID.NET» Віталій Коваленко перерахував усі локації, де він проходив службу та воював.

«Був в Донецькому аеропорту, був в полоні 8 суток, батальйон «Артьомовськ» нас витягував з полону. Після того я воював в Водяному з 93-ю бригадою з Тріпаком Сергієм — він мене дуже добре знає. Є такий Володя з 25-ї, дуже добре мене знає, в мене є фотографія. Останнє поранення я отримав в Катеринівці — ми виводили полонених офіцерів. Я служив в 131 батальйоні при управлінні розвідки. У 2017 році я получив там поранення і контузію», — стверджує Коваленко.

Упродовж розмови з журналісткою Коваленко постійно називав прізвища людей, які можуть підтвердити його слова. Він також обіцяв надіслати контакти цих людей, однак на момент публікації цієї статті не зробив цього.

«Посвідчення УБД я отримую нове. Хочете, я дам вам пані Аллу, яка цим займається і дам полковника Овчаренка, який підтвердить, що мої документи знаходяться у сухопутці генерального штабу України», — наполягав Коваленко.

Коваленко також переконаний, що незабаром отримає 100 тис грн матеріальної допомоги від міської ради Львова як атовець, а також квартиру у Львові.

«Мер міста каже, що житло дасть мені весною, а зараз зробив нам ремонт... Зараз вони [Центр надання послуг учасникам бойових дій] дали запит в сухопутку і чекають відповіді. А на цій неділі мені дали відповідь, що все буде рішено», — впевнений він.

Віталій Коваленко також надав «ZAXID.NET» копію документу «Наказ керівника антитерористичного центру СБУ» про залучення Коваленка до участі в АТО протягом 1 січня — 4 квітня 2015 року. «ZAXID.NET» надіслав цей документ в СБУ для перевірки.