Офіцера з України призначили заступником голови правоохоронного компоненту місії ООН на Кіпрі

Українського офіцера призначили заступником голови правоохоронного компоненту місії ООН на Кіпрі. Про це інформує Національна гвардія України. 

Ним став нацгвардієць, підполковник Олександр Лагутенко.

«Я 20 років працював у лінійних підрозділах, з людьми. Я звик діяти, звик брати на себе відповідальність, гадаю, що це стало найбільшою перевагою у місіях ООН». 

У січні 2011-го він вперше поїхав у миротворчу місію, в Ліберію, після повернення в Україну, (січень 2014 року) — його направили в АТО, у червні, в складі зведеного підрозділу військової частини 3027. (Там гвардійці несли службу в Слов’янську, потім його люди базувалися в Комсомольську та забезпечували вихід українських військових з Іловайська).

Після цього Олександр провів 11 місяців на службі в Україні у військовій частині 3027, де був заступником командиру батальйону з бойової підготовки та впроваджував досвід, який отримав у складі миротворчого персоналу в Африці та на сході України.

Друга місія підполковника впроваджувалася на Кіпрі та тривала з грудня 2014 по грудень 2016-го.  А у серпні 2018-му почалася третя — UNFICYP (місія ООН з підтримки миру та безпеки на Кіпрі). (На той час офіцер займався забезпеченням миротворчої діяльності військової частини 2260 НГУ).

Власне, у рамках цього відрядження Олександр подався на конкурсний відбір на посаду заступника голови правоохоронного компоненту, і нещодавно, 22 жовтня, дізнався про своє призначення.

На Кіпрі поліційний компонент, у складі якого був чоловік, виконував три функції: запобігати відновленню бойових дій, підтримувати громадський порядок, надавати допомогу відновлення довоєнних кондицій країни.

Натомість тепер: «Основна моя робота на цій посаді буде полягати у забезпеченні контролю діяльності та патрулювання у буферній зоні співробітниками поліції ООН, взаємодія з правоохоронцями Республіки Кіпру та невизнаної Турецької республіки Північного Кіпру».

Крім того, у місії на Кіпрі правоохоронці ООН мають обов’язки поліції діалогу. Вони щоденно спілкуються з фермерами, з мисливцями, які порушують кордони буферної зони, та контролюють нелегальну міграцію з Сирії. 

«Згідно з інструкцією ми маємо право проводити в місії два роки, але ця посада передбачає продовження  перебування, якщо Україна та ООН досягнуть згоди, то я можу залишитися ще на рік». 

Сьогодні це другий випадок на миротворчому континенті, коли українець займатиме таку відповідальну посаду. До Лагутенка таку можливість мав полковник Андрій Сачаво-колишній представник Національної поліції зі спеціального миротворчого центру МВС України. (Він був на посаді командира поліційного компоненту ООН).

«Я постійно шукаю виклики та намагаюся вдосконалюватися та бути корисним у себе вдома. Ще цього року, у міжнародному регіональному центрі, в Ентебе (Уганда) я склав іспит з курсу, за яким тепер можу відбирати миротворців з різних країн для участі у місіях ООН».

  
Миротворець каже, що за останні 5 років гвардія зробила великий крок у підтриманні громадської безпеки, колосальний крок зумовлений вступом до FIEP. Ураховуючи той ріст української гвардії — її військовослужбовців стали ще більше цінувати та поважати в організації ООН.

Коротко про можливість місії ООН в Україні

Олександр переконаний, що як тільки українські військові сили закінчать військову фазу, як тільки ворожі сили будуть виведені — Україна може розраховувати на миротворчий правоохоронний компонент ООН.

«Найперша наша необхідність — доступ до кордону. Кожен метр нашої землі просочений кров’ю наших бійців, я не бачу сенсу відходити з нашої землі. До нашого кордону ще далеко. Це вони мають відходити. Ми маємо показати, що ми готові до миру, але за наших умов».

Усі оперативні новини на нашому Telegram-каналі Приєднуйся!