Сьогодні – День пам’яті Героїв Крут

Сьогодні, 29 січня, минає 102 роки із дня подвигу Героїв Крут — гімназистів і бійців вільного козацтва, які загинули, зупиняючи радянську армію.

Цього дня, 29 січня 1918 року — на залізничній станції Крути, під селищем Крути, та поблизу села Пам’ятне відбувся бій, відомий як Бій під Крутами, пише депутат Львівської міськради Ігор Зінкевич.

Бій тривав 5 годин, між 4-тисячним підрозділом Червоної Гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом налічував близько чотирьох-п’яти сотень вояків. У бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу.

У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ ворога і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.

Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».

Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. У 2006 році на місці бою встановлено пам’ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам’ятну монету номіналом 2 гривні.

Усі оперативні новини на нашому Telegram-каналі Приєднуйся!