День Незалежності України 2023: факти та історія головного свята країни

32 роки незалежності України!

Сьогодні, 24 серпня громадяни України традиційно відзначають головне свято країни - День Незалежності. У 2023 році свято проходить знову в умовах війни, коли Україні вкотре доводиться відстоювати свою свободу та право на життя.

Історія Незалежності бере свій початок у 1990 році. Проте історія боротьби за незалежність країни почалася набагато раніше, йдеться у матеріалі Уніан

Так, 22 січня 1918 року українці проголосили незалежність своєї держави IV Універсалом Української Центральної Ради, а за рік, 1919 року, того самого дня на Софійській площі в Києві відбулося офіційне об'єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. Так уперше за багато століть історичні українські регіони об'єдналися в одну державу. На жаль, фактично об'єднання республік УНР і ЗУНР тоді не відбулося, але сам процес проголошення позначився на політичній ситуації в країні.

16 липня 1990 року Верховна рада тоді ще УРСР (якраз відбувався процес розпаду СРСР) ухвалила Декларацію про державний суверенітет України та постанову «Про День проголошення незалежності України», в якій 16 липня було вказано як День Незалежності України.

А 17 березня 1991 року відбувся референдум і опитування на тему - чи згодні громадяни країни, щоб Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України. Позитивно відповіли близько 80% опитаних, і 16 липня стало святковим днем.

Уже в серпні 1991 року в країні стався «серпневий путч» - як спроба позбавити влади Михайла Горбачова і повернути колишній державний лад. Унаслідок цього 24 серпня 1991 року Верховна рада УРСР скликала надзвичайне позачергове засідання й ухвалила постанову про проголошення незалежності України, а також Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на всеукраїнському референдумі:

Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Акта проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року, Верховна Рада України постановляє: Вважати день 24 серпня Днем незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України.

Історичні дев’ять фактів про День Незалежності, які варто знати

Л. Кравчук, С. Шушкевич та Б. Єльцин після підписання угоди у Біловезькій пущі

У День Незалежності України вихідного не буде

Вихідні на День Незалежності України цього року також змінюються. 24 серпня випадає на четвер, будній день. До повномасштабного вторгнення РФ в Україну це свято завжди було вихідним. Але зараз у країні запроваджено воєнний стан, який нещодавно продовжили до 15 листопада 2023 року. Тому 24 серпня буде робочим днем. 

Комендантська година на День Незалежності України в регіонах не змінюється, але влада просить бути максимально уважними й обережними та не нехтувати сигналами повітряної тривоги через небезпеку ракетних обстрілів.

Додамо, що 2023 році відзначається 32 роки незалежності України. Це свято завжди проходило з особливим розмахом - влаштовувалися військові паради, святкові концерти та фестивалі.

Українці традиційно одягали на День Незалежності вишиванки або в'язали до одягу стрічки в національних синьо-жовтих кольорах.

На жаль, в умовах війни українці змушені відмовитися від звичного святкування - щоб не наражати на ризик життя людей, масові заходи не проводять.

Читайте також: Ворог здатний завдати ракетні удари по будь-якому об'єкту: українців попередили про підвищену небезпеку масованих обстрілів

Проте цей факт не заважає, як і торік, вдягнути вишиванки, виконати гімн і разом помолитися про якнайшвидше настання миру в рідній країні.