У Львові вперше в історії української медицини дитині провели операцію на мозку – з пробудженням пацієнта
Операція тривала сім годин
Вперше в історії української медицини дитині провели операцію на мозку — з пробудженням. Під час найважливішої частини втручання — вона мала бути при свідомості. Зважились стати першими заради порятунку життя дитини львівські нейрохірурги Лікарні Святого Миколая.
Як повідомляє Перше медичне об’єднання Львова, 15-річний Максим Волович з Тернополя з восьмирічного віку страждає від сильних епілептичних нападів. Судоми викликає пухлина в мозку. Спровокувати черговий напад може будь-що: фізична активність чи прояв емоцій. Хлопчик, який до судом займався танцями і мріяв стати чемпіоном, навіть бігати більше не міг. Сміх чи сльози — теж могли спровокувати напад. Дитинство Максима минуло з суворими обмеженнями, під постійним наглядом мами, яка цілодобово пильнувала сина і боялась за його життя. Останніми роками юнаку стало важко говорити та запам’ятовувати.
З роками пухлина виросла і напади посилились. Утворення почало тиснути на ділянки мозку, які відповідають за мову і рухи. Виник високий ризик паралічу правої половини тіла. Мама Максима не могла з цим змиритися і звернулась до львівських лікарів. Ті після ретельного обстеження дійшли висновку, що єдиний шанс для Максима - це операція на мозку з пробудженням - AWAKE SURGERY.
Ось що сказав завідувач нейрохірургічного відділення Михайло Ловга: “Далі тягнути нема куди. Наріс набряк навколо. Є вже ознаки того, що ця пухлина добряче тисне і давить на мозок. Це ризик смерті. Тому однозначно потрібно це лікувати. Обов’язково потрібно видаляти.”
Під час найважливішої частини операції — видалення самої пухлини — лікарям вдалося розбудити Максима. Це потрібно аби контролювати його мову та рухи і не пошкодити ділянки мозку, що за них відповідають. Медики розважали Максима розмовами про його улюблених супергероїв коміксів та вигадані всесвіти і не давали хлопцеві заснути. Поки він говорив активність у ділянках, які відповідають за рухи кінцівками та мовлення, фіксували нейрофізіологи.
Операція тривала сім годин. Після неї Максим на радість мамі та медикам заговорив ще краще, ніж до втручання. Результати МРТ теж обнадійливі: лікарям вдалося повністю видалити пухлину. А гістологічне дослідження показало, що утворення було доброякісним. І подальшого лікування пацієнт не потребує. Епілептичних нападів більше немає.
Читайте також: у Львові на подвір’ї лікарні встановили скульптуру хлопчика, який чекає тата з операційної.
За тиждень після операції з пробудженням Максима виписують додому.