Як розпізнати аденовірусну інфекцію?
Аденовірусна інфекція зустрічається здебільшого у дітей перших років життя, але щороку ця специфічна група високозаразних вірусів вражає велику кількість людей будь-якого віку. Сезонні ГРВЗ викликають різні віруси, а от як саме зрозуміти, що “атакує” саме аденовірус?
Лікар встановлює точний діагноз завдяки результатам аналізу на аденовірус. Результат “не виявлено” вказує на те, що у генетичному матеріалі аденовірусів в організмі пацієнта немає. А “виявлено” можна побачити у результатах досліджень за наявності аденовірусної інфекції, коли людина хворіє або є безсимптомне вірусоносійство.
Вперше аденовіруси були виявлені при видаленні аденоїдів у дитини, звідси й пішла назва. Ці віруси є причиною багатьох захворювань людини, вражаючи переважно дихальні шляхи, ШКТ та слизову оболонку очей.
Де можна заразитися?
Насамперед це дитячі колективи, від святкування дня народження до групи у дитячому садочку. Зазвичай аденовіруси передаються при контакті з виділеннями з дихальних шляхів зараженої людини, або з предметами, наприклад рушником, інструментами, іграшками. Також можна заразитися через воду у погано обробленому басейні, під час купання у відкритих водоймах тощо.
Крім того, у новонароджених може бути діагностована «вроджена аденовірусна інфекція», коли зараження відбувається ще в утробі матері.
До речі, аденовірус може проявитися не лише після контакту з інфікованою особою. Спровокувати захворювання може навіть вживання холодних напоїв чи морозива, тому що аденовірус може хронічно знаходитися в організмі людини і проявитися за певних умов.
Якими є особливості аденовірусної інфекції?
Класична назва аденовірусної інфекції – “ринофарінгокон’юнктивальна лихоманка”, за якої спостерігається висока температура із закладеним носом, болем у горлі й “закисанням” очей. Також нерідко зустрічається діарея і симптоми інтоксикації організму, адже вірусом вражається шлунково-кишковий тракт.
Лихоманка проявляється специфічно – температура тіла різко підвищується, але зазвичай також дуже швидко знижується до норми.
Важливо, що майже завжди аденовірусна інфекція супроводжується кон’юнктивітом, одного або й обох очей.
Варто зазначити, що у людей, які мають низький імунітет, симптоматика може триматися довше.
В осінньо-зимовий сезон респіраторно-вірусних захворювань треба берегти себе і дітей від інфекцій, але за перших симптомів негайно звертатися до лікаря.