Чому яйця в Україні стали «золотими»: причина подорожчання продукту
Низка факторів вплинула на ціни
Внаслідок російської збройної агресії проти України, було втрачено близько 20 % промислового виробництва яєць в країні. Про це йдеться у статті «Економічної правди».
Потужності низки великих виробників були зруйновані або опинилися в окупації через повномасштабну війну.
«Через бойові дії припинили свою діяльність та значно скоротили виробництво такі підприємства як «Дмитрівська птахофабрика» на Донеччині та філія «Богодухівської птахофабрики» на Харківщині.
Крім того, на тимчасово окупованій Херсонщині знаходиться птахокомплекс «Чорнобаївський» (входить в «Авангард»), який був одним з найбільших виробників яєць в Україні, кажуть у «Союзі птахівників України». «Авангард» також втратив своє поголів’я курей та потужності й в інших областях», — йдеться у матеріалі.
Декілька потужних виробництв залишились на окупованій території.
«На окупованих територіях залишилось ще декілька потужних виробників, інші знаходяться на лінії бойових дій або постраждали на деокупованих територіях. За нашими підрахунками, внаслідок цього втрачено близько 20 % промислового виробництва яєць», — розповідає директор Союзу птахівників України Сергій Карпенко.
Як наслідок, декілька тижнів тому постачальники яєць почали стрімко підвищувати гуртові ціни на цю продукцію — на понад 60 %. Таким чином ціна десятка яєць у магазинах з 32 грн наприкінці серпня зросла до 70 грн на початок жовтня.
Більше про те, що десяток яєць подекуди коштує за 70 грн.
Крім прямих наслідків російської агресії на вартість яєць вплинули ще низка факторів:
Перший — сезонність. Влітку виробництво яєць з боку домогосподарств традиційно зростає, тож зі збільшенням пропозиції ціни на них падають. Восени — навпаки — зростають.
Другий фактор — економічні проблеми. Через війну суттєво зросла вартість виробництва, внаслідок чого підприємства були змушені позапланово позбуватись поголів’я курей-несучок та почали пропускати посадки птиці. Також частково призупинили інкубацію яйця для отримання молодняку птиці.
Третій — дороге виробництво. Після деблокади портів ціни на зернові на внутрішньому ринку зросли, а вони формують вартість комбікорму, на яку припадає 65–70 % собівартості яйця. До зростання виробничих витрат доклалося коригування офіційного курсу гривні.
Четвертий фактор — логістика. Подорожчання енергоносіїв для промислових споживачів збільшили вартість логістичних витрат.
Як зауважив директор Союзу птахівників України, вже в жовтні очікується збільшення виробництва яєць та цінова стабілізація на ринку, а в листопаді — зниження відпускних цін. У Мінагрополітики називають схожі терміни: наприкінці жовтня — на початку листопада ціна має піти на спад і стабілізується.
Які ціни будуть надалі?
Проте гравці на ринку називають дещо довший час, потрібний для внормування ситуації — до кінця року.
Оскільки стрімке подорожчання продукції може викликати сумніви в тому, чи справді для цього є підстави, на проблему звернули увагу в Антимонопольному комітеті (АМКУ). Проте, там кажуть, що до АМКУ не надходило скарг чи звернень щодо підвищення вартості яєць на внутрішньому ринку.
Разом з тим, в АМКУ звертають увагу на те, що первинна пропозиція яєць на ринку істотно знизилася через наслідки російської збройної агресії. При цьому у відомстві фіксують «наявність підстав, які могли мати істотний вплив на формування цін на яйця курячі».
У зв’язку з цим, найближчим часом АМКУ планує направити вимоги про надання інформації до найбільших виробників яєць для встановлення ситуації, що склалась на товарному ринку і перевірки того, чи не сталося порушень конкурентного законодавства.
Нагадаємо, раніше було названо список продуктів та предметів, якими варто запасатись на зиму вже зараз.
varta1.com.ua: Новини
В ході реформи МСЕК окрім статусу інвалідності, в Україні запровадять статус працездатності
Мінсоцполітики працює над впровадженням нової системи соціального страхування – “єПотенціал”
Щоб заповнити вакансії в судах, відтепер від кандидатів не вимагатимуть володіти знаннями з усіх сфер права
На думку ВККС, це дозволить збільшити кількість бажаючих стати суддями
В Україні пришвидшують процедури накладення на ухилянтів обмеження у праві керування авто
Прискорюється обмін даними між ТЦК і Нацполіцією
Найкоментованіше
- У львівському тролейбусі стався конфлікт (ВІДЕО)
- Ексфутболіста збірної України "бусифікував" ТЦК
- У ТЦК уточнили, хто з мобілізованих потрапляє у штурмові підрозділи
- Шмигаль зробив важливу заяву щодо заморожування війни на лінії фронту
- Відійшов у вічність воїн з Львівщини, який з перших днів великої війни пішов добровольцем на фронт
Найчитаніше
- Підтверджено загибель 24-річного Героя зі Львівщини
- "Львівобленерго" опублікувало графік відключень світла на суботу, 14 грудня
- Останній бій прийняв на Курщині: стало відомо про загибель Героя з Львівщини Володимира Таратули
- У Львові трамвай переїхав людину
- Одна з ракет на Львівщині влучила, але не здетонувала, - ОВА
Коментарі