Як психологічно допомогти дітям під час війни

Практичні поради

Ілюстрація: Укрінформ

8 порад від фахівців як психологічно допомогти дітям під час війни.

Відповідні рекомендації розміщено на сторінці практикуючого львівського психолога-логопеда Христини Колодної у «Facebook».

1) Говоріть із дитиною про те, що вона відчуває

Уважно слухайте дитину, спостерігайте за її поведінкою.

Пояснюйте, що відчувати страх — це нормально. Скажіть, що ви також боїтеся. Нагадайте, що наша армія нас захищає, і ви вірите, що усе буде добре.

Якщо є можливість, хай дитина малює, ліпить із пластиліну. Це також допомагає виразити емоції.

2) Будьте поруч

Подбайте, щоби дитина відчувала вашу підтримку. Часто обіймайте її, терпляче відповідайте на одні й ті самі питання, робіть щось разом..

3) Контролюйте себе та свої реакції

Дітей дуже лякає, коли вони бачать, що дорослі втрачають самоконтроль, занадто бурхливо й агресивно реагують на ситуацію. Звісно, ми також відчуваємо страх, злість, утому. Але намагайтеся бути стабільними. Для дитини це — найважливіше.

4) Пам’ятайте про режим дня та сімейні «ритуали»

Намагайтеся дотримуватися того режиму дня, який був у вас у мирний час. Якщо є можливість, нехай дитина засинає, прокидається, їсть у ті ж години, що й раніше.

Якщо у вас є певні ритуали — наприклад, розповідати казку перед сном, співати колискову — робіть це й далі. Навіть якщо дитина засинає в бомбосховищі.

5) Продовжуйте гратися

Для дитини гра — найкраща терапія. Пам’ятайте, що їм необхідно гратися, бігати, стрибати, слухати казки або дивитися мультики. Добре, якщо в цей час у дітей є можливість взаємодіяти з однолітками.

6) Зберіть дитині «тривожну валізу»

Покладіть всередину інформацію зі своїми контактними даними. Напишіть групу крові, алергічні реакції та медичні особливості дитини.

Підпишіть одяг.

Дозвольте дитині брати з собою в укриття улюблену іграшку, книжку.

7) Обговоріть план дій

Пояснюйте дитині, відповідно до її віку, що треба й чого не можна робити в різних ситуаціях: сирена, постріли, пожежа.

Нагадуйте, хто з дорослих є поруч, до кого можна звернутися, коли потрібна підтримка. Добре, якщо дитина знає свою адресу, прізвище, імена батьків і рідних.

Слова підтримки

Дітям дуже потрібні наші слова підтримки — які вони молодці, як добре тримаються в складній ситуації й допомагають дорослим. Також розповідайте про перемоги Збройних Сил України. Це також дуже підтримує.

Читайте також