На Франківщині знайшли невідомі документи ОУН та УПА (фото)

У Стратинських лісах Рогатинського району на Івано-Франківщині відкопали “молочний” бідон і металеву скриньку. Всередині — повстанські документи, більшість із яких виявилися невідомими історикам. Про це повідомляє “ТСН”.

“Кілька сотень знайдених документів датуються 1945–1946 роками. Це переважно звіти підпілля ОУН та підрозділів УПА з теренів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей, які діяли у межах Воєнних округ (ВО) УПА “Буг”, “Лисоня”, “Говерля” та на території Закерзоння (сучасна територія Польщі). Вперше виявлено 5 звітів з Тактичного відтинка “Магура”, що входив до складу ВО “Говерля” та низку хронік сотень з ВО “Лисоня”. Знайдено з десяток невідомих досі типів бофонів (підпільні гроші, векселі)”, — повідомили в Центрі досліджень визвольного руху.

“Ці вибори планувалися радянською владою як засіб формальної легалізації окупації Західної України. Для підпілля зрив виборів був першочерговим завданням, успіх якого мав засвідчити реальну силу УПА”, — зазначили в Центрі досліджень визвольного руху.

Частина документів присвячена темі виборів до Верховної Ради УРСР 1946 року.

“Архіви із Стратинських лісів — надзвичайне історичне джерело. В кількох сотнях документів зібрана історія українського визвольного руху за два роки. Для нас очевидно, що архів призначався для інформування лідерів ОУН та головного командування УПА. Втім, встановити, чи працювали з ним члени Проводу ОУН, наразі немає можливості, але ми вперше виявили кримптоніми підпільної пошти “АА” та “612”. Хто це — думаю, з’ясуємо з часом”, — сказав гендиректор Національного музею “Тюрма на Лонцького” та член вченої ради Центру досліджень визвольного руху Руслан Забілий.

Один з архівів зберігся дуже добре, його опрацюють реставратори та історики і згодом оприлюднять онлайн. Інший архів дуже пошкоджений, не підлягає навіть реставрації. Тож реставраторка музею “Тюрма на Лонцького” Олена Папевська законсервує архів та відреставрує німецьку мінометну скриньку, в якій він зберігався. 

Усі оперативні новини на нашому Telegram-каналі Приєднуйся!