В українських аптеках нова хвиля дефіциту ліків: зникають антибіотики та препарати від тиску
Аптекарі скаржаться, що все більше препаратів пропадає з полиць

В аптеках — нова хвиля дефіциту. За чималим переліком ліків доводиться побігати. Останнім часом в аптеках подекуди зникають ліки: від антибіотиків до деяких протизапальних, препаратів від тиску тощо. Ще й ціни повзуть вгору.
«Телеграф» розбирався, що відбувається.
Які ліки стали проблемними
Аптекарі скаржаться: все більше препаратів пропадає з полиць, а поповнити асортимент вони не можуть, бо імпортери відмовляють у постачанні.
На ринку є нестача «Німесилу», «Ко-Амлеси», «Ко-Пренеси», «Креону». «Не скажу, що їх зовсім не можна купити, але знайдете не в усіх аптеках, доведеться побігати. Та є й ліки, що можете взагалі не знайти, зокрема, дитячі антибіотики в суспензіях. »Цефми«, »Цефіксу«, »Оспамоксу«, »Амоксициліну«, »Аугментину ES«, »Аугментину 400« саме в »дитячій« формі у багатьох аптеках немає. Є »Азімед« у суспензіях, та це досить »вузький« препарат, підходить не завжди», — розказала голова профільного об‘єднання ФармРада і власниця аптеки у Київській області Олена Пруднікова.
У великій мережі АНЦ повідомили, що є нестача препаратів «Саксенда» та «Віктоза». «Потреба в цих препаратах на сьогодні задоволена лише на 30%. Постачальники відмовляються збільшувати обсяги, бо є проблеми з виробництвом на глобальному рівні», — каже директор управління закупівель мережі АНЦ Олена Кунденко.
Рівень дефіциту залежить від розміру мережі. За даними Кунденко, рівень відмов постачальників по інших препаратах коливається між 0,3% та 1,8% (тобто на такий відсоток дають менше ліків, ніж просить мережа).
На перший погляд, це не так багато. До того ж їх простіше замінити аналогами. Та, як каже Пруднікова, невеликі аптеки зараз у набагато гіршій ситуації. «Маленьким аптекам багато оптовиків взагалі дають товар за залишковим принципом. Великим мережам — по тисячі упаковок, маленьким — кілька десятків, до того ж — за передплатою. Тому полиці в деяких аптеках стрімко порожніють, а поповнити їх ми не можемо», — скаржиться Пруднікова.
Звісно, наявність ліків залежить від концентрації великих мереж в окремому регіоні. Директор Тернопільського обласного аптечного обʼєднання Наталія Марків скаржиться, що в їхньому місті тих же «дитячих» антибіотиків взагалі немає. І батьки змушені шукати їх в інших регіонах.
Проблема саме з антибіотиками в суспензіях насправді дуже серйозна. Звичайними «дорослими» таблетками їх замінити важко. Не те дозування, плюс діти просто не можуть їх пити, бо гіркі на смак.
Мало завозять і багато хворіють
Що відбувається? Керівник компанії «Алкалоїд-Київ» (імпортує антибіотики, вітаміни, препарати від хвороб серця, органів дихання тощо) Артем Матвєєв каже, що проблеми з ліками мають кілька причин.
По-перше, глобальний дефіцит деяких препаратів у світі. Мова йде в першу чергу про антибіотики. Американський регулятор FDA минулого року заявив про нестачу амоксициліну (споживачам він відомий як антибіотик «Аугментин», «Амоксиклав», «Амоксил-К»).
Найбільші виробники (Aurobindo, Teva, Hikma) пояснювали це тим, що попит на їхні продукти різко зріс. І вони просто не встигають за потребами ринку. Глобальний фармацевтичний ринок ще не відійшов від епідемії ковіду. Тоді попит на антибіотики зріс, а виробничі ланцюжки порвалися. До того ж скоротив продажі такий великий експортер антибіотиків, як Китай. Європейський фармрегулятор — EMA — теж зазначав, що дефіцит антибіотиків пов`язаний з нестачею сировини.
Додав проблем спалах стрептококової інфекції в Європі, через що попит на антибіотики виріс на 20%. Деякі країни зреагували обмеженням експорту. Наприклад, Румунія тимчасово зупиняла продаж антибіотиків в суспензії та дитячих протизапальних на зовнішні ринки. Нідерланди ввели вимогу до дистрибуторів мати на складах щонайменше 6-тижневі запаси ліків, а уряд Бельгії залишив за собою право зупиняти експорт у разі кризи на внутрішньому ринку.
«З нашої країни поїхало багато дітей, народжуваність скорочується. Але, попри прогнози, попит на ті ж дитячі антибіотики в Україні виріс: діти довго були поза колективом, тому колективний імунітет ослаб. І зараз будь-який нежить може закінчитися ускладненнями, що потребують складного лікування. Оперативно збільшити виробництво фармзаводи не можуть, бо то довгий процес. Тому попит на ліки перевищує пропозицію», — пояснив Матвєєв.
Зростання попиту підтверджують цифри. За даними компанії Proxima Research, у 2023 році продаж ліків в аптеках зріс на 25% — до 130 млрд гривень. Доларовий еквівалент так само виріс. Майже на 10% — до 3,5 млрд.
Друга причина проблем з ліками — блокада польського кордону. «Ті, хто возить через Польщу, мають складнощі, як і ті, хто до війни возив морем. Є затримки партій, логістика подорожчала», — зазначив Матвєєв. Його слова підтверджує Кунденко з АНЦ. «Через блокування польського кордону є затримки у постачанні деяких препаратів», — каже вона.
Читайте також: Президент України підписав закон про легалізацію медичного канабісу.
Катастрофи немає. Кунденко каже, що АНЦ пропонує покупцям аналоги. Втім, багато аптек вже переписують цінники, і медикаменти, які мають найбільший попит, дорожчають у першу чергу. Наприклад, антибіотики у суспензії з початку року подорожчали на 10—15%.
varta1.com.ua: Новини

Шампуні для волосся – основні різновиди та де обрати
Догляд за волоссям має не менше значення, аніж, приміром, за тілом чи ротовою порожниною. Саме тому важливо використовувати якісні та, що головне, підхожі шампуні. І таких засобів, на щастя, є вдосталь. Зостається тільки правильно обрати.

Українським чоловікам за кордоном планують скасувати умову наявності ВОД для видачі паспорта
Чернишов підкреслив, що сьогоднішня заборона не працює на повернення чоловіків

Українським поліцейським підвищать зарплати
Посадовий оклад поліцейського має бути не менше 30 280 грн
Найкоментованіше
- У Львові громадяни допомогли військовозоб'язаному втекти від ТЦК (ВІДЕО)
- Камери зафіксували, хто покинув військове авто у львівському парку (ВІДЕО)
- Стало відомо, хто розклеїв у Львові плакати із закликами до диверсій
- У Міносвіти запропонували декрет тривалістю 3 місяці для молодих мам
- У Львові скасували акцію на підтримку трансгендерних людей (ВІДЕО)
Найчитаніше
- У Львові громадяни допомогли військовозоб'язаному втекти від ТЦК (ВІДЕО)
- Камери зафіксували, хто покинув військове авто у львівському парку (ВІДЕО)
- Чорна звістка про загибель солдата з Львівщини прилетіла з Донеччини
- Підтверджено загибель молодого Героя зі Львівщини, який з 2024 року вважався безвісти зниклим
- Стало відомо, хто розклеїв у Львові плакати із закликами до диверсій
Коментарі