В українських аптеках нова хвиля дефіциту ліків: зникають антибіотики та препарати від тиску
Аптекарі скаржаться, що все більше препаратів пропадає з полиць
В аптеках — нова хвиля дефіциту. За чималим переліком ліків доводиться побігати. Останнім часом в аптеках подекуди зникають ліки: від антибіотиків до деяких протизапальних, препаратів від тиску тощо. Ще й ціни повзуть вгору.
«Телеграф» розбирався, що відбувається.
Які ліки стали проблемними
Аптекарі скаржаться: все більше препаратів пропадає з полиць, а поповнити асортимент вони не можуть, бо імпортери відмовляють у постачанні.
На ринку є нестача «Німесилу», «Ко-Амлеси», «Ко-Пренеси», «Креону». «Не скажу, що їх зовсім не можна купити, але знайдете не в усіх аптеках, доведеться побігати. Та є й ліки, що можете взагалі не знайти, зокрема, дитячі антибіотики в суспензіях. »Цефми«, »Цефіксу«, »Оспамоксу«, »Амоксициліну«, »Аугментину ES«, »Аугментину 400« саме в »дитячій« формі у багатьох аптеках немає. Є »Азімед« у суспензіях, та це досить »вузький« препарат, підходить не завжди», — розказала голова профільного об‘єднання ФармРада і власниця аптеки у Київській області Олена Пруднікова.
У великій мережі АНЦ повідомили, що є нестача препаратів «Саксенда» та «Віктоза». «Потреба в цих препаратах на сьогодні задоволена лише на 30%. Постачальники відмовляються збільшувати обсяги, бо є проблеми з виробництвом на глобальному рівні», — каже директор управління закупівель мережі АНЦ Олена Кунденко.
Рівень дефіциту залежить від розміру мережі. За даними Кунденко, рівень відмов постачальників по інших препаратах коливається між 0,3% та 1,8% (тобто на такий відсоток дають менше ліків, ніж просить мережа).
На перший погляд, це не так багато. До того ж їх простіше замінити аналогами. Та, як каже Пруднікова, невеликі аптеки зараз у набагато гіршій ситуації. «Маленьким аптекам багато оптовиків взагалі дають товар за залишковим принципом. Великим мережам — по тисячі упаковок, маленьким — кілька десятків, до того ж — за передплатою. Тому полиці в деяких аптеках стрімко порожніють, а поповнити їх ми не можемо», — скаржиться Пруднікова.
Звісно, наявність ліків залежить від концентрації великих мереж в окремому регіоні. Директор Тернопільського обласного аптечного обʼєднання Наталія Марків скаржиться, що в їхньому місті тих же «дитячих» антибіотиків взагалі немає. І батьки змушені шукати їх в інших регіонах.
Проблема саме з антибіотиками в суспензіях насправді дуже серйозна. Звичайними «дорослими» таблетками їх замінити важко. Не те дозування, плюс діти просто не можуть їх пити, бо гіркі на смак.
Мало завозять і багато хворіють
Що відбувається? Керівник компанії «Алкалоїд-Київ» (імпортує антибіотики, вітаміни, препарати від хвороб серця, органів дихання тощо) Артем Матвєєв каже, що проблеми з ліками мають кілька причин.
По-перше, глобальний дефіцит деяких препаратів у світі. Мова йде в першу чергу про антибіотики. Американський регулятор FDA минулого року заявив про нестачу амоксициліну (споживачам він відомий як антибіотик «Аугментин», «Амоксиклав», «Амоксил-К»).
Найбільші виробники (Aurobindo, Teva, Hikma) пояснювали це тим, що попит на їхні продукти різко зріс. І вони просто не встигають за потребами ринку. Глобальний фармацевтичний ринок ще не відійшов від епідемії ковіду. Тоді попит на антибіотики зріс, а виробничі ланцюжки порвалися. До того ж скоротив продажі такий великий експортер антибіотиків, як Китай. Європейський фармрегулятор — EMA — теж зазначав, що дефіцит антибіотиків пов`язаний з нестачею сировини.
Додав проблем спалах стрептококової інфекції в Європі, через що попит на антибіотики виріс на 20%. Деякі країни зреагували обмеженням експорту. Наприклад, Румунія тимчасово зупиняла продаж антибіотиків в суспензії та дитячих протизапальних на зовнішні ринки. Нідерланди ввели вимогу до дистрибуторів мати на складах щонайменше 6-тижневі запаси ліків, а уряд Бельгії залишив за собою право зупиняти експорт у разі кризи на внутрішньому ринку.
«З нашої країни поїхало багато дітей, народжуваність скорочується. Але, попри прогнози, попит на ті ж дитячі антибіотики в Україні виріс: діти довго були поза колективом, тому колективний імунітет ослаб. І зараз будь-який нежить може закінчитися ускладненнями, що потребують складного лікування. Оперативно збільшити виробництво фармзаводи не можуть, бо то довгий процес. Тому попит на ліки перевищує пропозицію», — пояснив Матвєєв.
Зростання попиту підтверджують цифри. За даними компанії Proxima Research, у 2023 році продаж ліків в аптеках зріс на 25% — до 130 млрд гривень. Доларовий еквівалент так само виріс. Майже на 10% — до 3,5 млрд.
Друга причина проблем з ліками — блокада польського кордону. «Ті, хто возить через Польщу, мають складнощі, як і ті, хто до війни возив морем. Є затримки партій, логістика подорожчала», — зазначив Матвєєв. Його слова підтверджує Кунденко з АНЦ. «Через блокування польського кордону є затримки у постачанні деяких препаратів», — каже вона.
Читайте також: Президент України підписав закон про легалізацію медичного канабісу.
Катастрофи немає. Кунденко каже, що АНЦ пропонує покупцям аналоги. Втім, багато аптек вже переписують цінники, і медикаменти, які мають найбільший попит, дорожчають у першу чергу. Наприклад, антибіотики у суспензії з початку року подорожчали на 10—15%.
varta1.com.ua: Новини
На українських підприємствах з'являться посади інспекторів з військового обліку
Фахівець знатиме, як треба виконувати закони України в частині виконання свого військового обов’язку
В Україні хочуть суттєво змінити законодавство з метою посилення контролю за використанням української мови у мережі
Про це заявив мовний омбудсмен України Тарас Кремінь
У ТЦК пояснили, які документи повинні завжди мати при собі чоловіки від 18 до 60 років (ПЕРЕЛІК)
Повинні пред’являти за вимогою представника ТЦК, поліціянта, або представника ДПСУ
Найкоментованіше
- У львівському тролейбусі стався конфлікт (ВІДЕО)
- Ексфутболіста збірної України "бусифікував" ТЦК
- У ТЦК уточнили, хто з мобілізованих потрапляє у штурмові підрозділи
- Шмигаль зробив важливу заяву щодо заморожування війни на лінії фронту
- Відійшов у вічність воїн з Львівщини, який з перших днів великої війни пішов добровольцем на фронт
Найчитаніше
- Підтверджено загибель 24-річного Героя зі Львівщини
- "Львівобленерго" опублікувало графік відключень світла на суботу, 14 грудня
- Останній бій прийняв на Курщині: стало відомо про загибель Героя з Львівщини Володимира Таратули
- У Львові трамвай переїхав людину
- Одна з ракет на Львівщині влучила, але не здетонувала, - ОВА
Коментарі