Ірина РУДА: «Христина Погранична налаштована боротися за своє місце в команді на Олімпійських іграх»

На початку березня в Дніпрі відбувся Кубок України з художньої гімнастики. Це перший етап відбору на Олімпійські ігри. У Токіо Україна має право виставити двох гімнасток в індивідуальній першості. За це зараз і йде запекла боротьба, участь в якій бере Христина Погранична.

На Кубку України 17-річна львів’янка виступала після перерви, пов’язаної з травмою. Вона стала третьою у багатоборстві за програмою майстрів спорту України в індивідуальній першості, а також виграла «срібло» у вправах з обручем і стрічкою та «бронзу» у вправі з булавами.

Львів’янка перед завершальною вправою зі стрічкою йшла другою (в багатоборстві). Але після стрічки її випередила Вікторія Онопрієнко, а також Єва Мелещук, яка стала першою. Обидві представляють Київ і тренуються під керівництвом головної тренерки національної збірної команди України й президентки Федерації художньої гімнастики Ірини Дерюгіної.

Найпопулярнішим коментарем під одним з постів про Кубок України на офіційній сторінці Федерації в соцмережі став наступний: «За стрічку Христі, за цю швидкість недостатня оцінка». Про все це ми вирішили поговорити з Іриною Рудою, тренеркою Христини Пограничної.

— Ірино, вправу зі стрічкою ваша підопічна виконала дуже добре, як на мене, але отримала невисоку оцінку і відтак опустилася на третє місце. Залишилися розчаровані цим моментом?

Та ні, абсолютно. Тому що ми насправді не знали, хто які оцінки має. Це був перший старт після  довгої перерви, бо в Христі була травма. І, чесно кажучи, ми не ставили мету зайняти якесь місце. Нам треба було вийти та виступити. Це було найголовніше. На перший погляд, травма здавалась ніби не така важка, але вийшла затяжною. Так що нам основне було відновитись і вийти стартувати.

— Наскільки задоволені формою, яку показала Христина?

Я думаю, що вона в хорошій формі, тому що всі чотири види в багатоборстві пройшла стабільно. Так, були якісь помилки всі їх допускають, не роботи ж. Але в загальному не було ніяких грубих помилок, тобто не було втрат предметів, не було інших серйозних помилок. Христя стабільно пройшла всі чотири види.

— Як оціните вправу зі стрічкою у виконанні Христини?

Мені взагалі подобається ця вправа і я вважаю, що вона добре її виконала і все, що могла на сьогодні зробила по максимуму.

— Якщо порівнювати оцінки Христини в інших вправах, то у вправі зі стрічкою вона суттєво нижча. Христина отримала на бал менше від Онопрієнко, що і вплинуло на розподіл другого-третього місць.

Річ у тому, що складність у стрічці завжди менша у всіх спортсменок, абсолютно у всіх. Це один з найважчих предметів і знаючи наперед завжди складність стрічки нижча. І в тому, що нижчі бали, ніж в булавах чи в м’яч це нормально.

— Як Христина сприйняла своє третє місце?

Я думаю, що абсолютно нормально і вона налаштована далі стартувати і боротися за своє місце в команді на Олімпійських іграх.

— Христина тривалий час не виступала через травму. Чи повністю змогла вилікуватись?

Зараз вона практично здорова. Вона вже може працювати й місяць працює в повну силу. А до того 4–4,5 місяці вона приходила на тренування і робила, що могла. В неї була травмована права стопаце утруднювало все. Але нічого, зате напрацьовувала нові елементи з предметами. Вона була в залі постійно.

— Христина продовжує представляти Львів, хоча здавалось би дуже полегшила собі кар’єру, якби представляла Київ.

Христя є збірницею, вона в основному складі, але вчиться вона у Львові. Вона багато часу до цього моменту позаминулий і минулий рік практично весь була в Києві. Туди поїхала за місяць до чемпіонату світу, на якому виборювали ліцензії на ОІ. І після чемпіонату світу залишилася в Києві у зв’язку з майбутньою підготовкою до Олімпійських ігор і до інших великих стартів. Але у зв’язку з ситуацією у світі, з карантином, все це скасовувалося. Ну а потім, на жаль, вона ще і травмувалася. Все якось трошки пішло не за планом.

— Кубок України — перший етап відбору на Олімпійські ігри. А скільки взагалі їх планується, щоб визначити серед наших спортсменок двох, хто виступить на Олімпійських іграх? Зокрема, чи будуть вони на міжнародних змаганнях за іноземного суддівства?

Я на це питання не зможу дати вам чіткої відповіді, оскільки це знає лише наша головна тренерка Ірина Іванівна (Дерюгіна Авт.). Тобто це питання буде вирішувати Ірина Іванівна. Звичайно, що буде ще чемпіонат України, ще буде серія етапів Кубка світу. І чемпіонат Європи планується. Так що ще буде дуже-дуже багато стартів. Це тільки початок.

— Ще одна ваша вихованка Аліна Мельник посіла друге місце серед львів’янок, зайнявши 7-е місце у багатоборстві за програмою майстрів спорту України в індивідуальній першості. Прокоментуйте також і її виступ.

Аліною я задоволена. Це  її перший виступ за програмою майстрів спорту України. Аліна свого часу була в складі збірної команди України в групових вправах (юніори), яка виступала на чемпіонаті Європи. Вони посіли в фіналі друге місце. І вона також їздила в складі збірної України в групових вправах на юніорський чемпіонат світу. Але потім у неї були проблеми зі стопами. Вона повернулась додому, тренувалась у Львові, відновилась. І зараз вперше стартувала за програмою майстрів спорту України. Виступала стабільно і зараз вона знаходиться в Києві на зборах чи на огляді, не знаю, як правильно сказати. Ірина Іванівна запропонувала їй потренуватися в Києві. Якщо все буде добре, можливо, повернеться у склад збірної.

— Які найближчі старти, чи є вже щось заплановане в Христини?

Плани Христі не залежать конкретно від мене. Це буде залежати, як Федерація вирішить, головна тренерка. Куди Ірина Іванівна скаже, туди Христина і поїде виступати. Зараз вона тренується, готується. Дуже наполегливо готується.

Василь Танкевич, Юрій Турянський, сайт відділення НОК України у Львівській області

Світлини: Марія Музиченко, Enrico Della Valle

Усі оперативні новини на нашому Telegram-каналі Приєднуйся!